Eğlence sektörüne yön verenlerin belirlendiği Variety500 listesine Aydın Doğan dahil oldu!

Eğlence sektörüne yön verenlerin belirlendiği Variety500 listesine Aydın Doğan dahil oldu!
Amerika’nın en ünlü sektör dergilerinden olan Variety dünyanın en güçlü, medyada en etkili eğlence liderleri ve ikonlarını değerlendiren 500 kişilik bir liste yayımladı. Her yıl güncellenen liste Variety editörlerinin geniş çaplı araştırmaları sonrası şekilleniyor.
 
The Walt Disney Company’nin CEO’su Bob Iger, Tom Hanks, Simon Cowell, Ben Affleck ve Oprah Winfrey gibi isimlerin olduğu listede ABD’den 362, İngiltere’den 28, Çin’den 20 isim var. Onları 16 isimle Fransa, 15 isimle Almanya ve 12 isimle Hindistan takip ediyor. Listede 209 yapımcı, 179 yönetici ve 122 sanatçı kendilerine yer bulurken geri kalan haneler sektörün ekonomisini çeviren kişilerden oluşuyor. Listede kendisine en çok yer bulan sektör televizyon. Onu yakın bir oranla sinema takip ederken müzik, teknoloji, eğlence ve oyun sektöründen isimler de listede karşımıza çıkıyor.
 
Bu yılki Variety500 listesinde bir Türk’ün yer alması da dikkat çekiyor. Doğan TV Holding kurucusu ve onursal başkanı Aydın Doğan sektöre yaptığı katkılar sonucu onurlandırılan isimler arasında yerini aldı.
 
Variety’nin makalesinde Doğan Grubu bünyesinde beş ulusal gazete, üç ulusal kanal, çok sayıda dergi ve radyo istasyonunu bulunduğu. Bunlardan biri olan Kanal D'nin 1993’te yani kurulduğundan beri en çok seyredilen kanallar arasına adını yazdırdığı ve ülkenin en çok izlenen üç kanalından biri olmayı başardığı not düşülüyor. 
 
Aydın Doğan’ın ardından kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın yönetimi devraldığı şirketin, Türkiye’nin bir numaralı televizyon içeriği şirketi olduğunu belirten Variety, AOL Time Warner işbirliği sonucu kurulan CNN Türk ile de güçlü bir haber sağlayıcı olduğundan bahsediyor. Aydın Doğan ve yayın grubunun Türkiye'de yaşadığı bazı sıkıntılardan da bahsedilen makalede Kanal D’nin özellikle Fatmagül’ün Suçu Ne adındaki drama ile Türk televizyonculuğunun dünyada popülerleşmesine yaptığı katkının da altı önemle çiziliyor.


Makaleyi orijinal dilinde okumak için TIKLAYINIZ!BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER