Taksim Hold'em, 30. Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde dünya prömiyerini yaptı!

Taksim Hold'em, 30. Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde dünya prömiyerini yaptı!
Michael Önder’in yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmi “Taksim Hold’em”, dünya prömiyerini yaptığı 30. Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde izleyicilerin büyük beğenisini toplayarak uzun süre alkışlandı. Festivalin Asian Future bölümünde, iki ödül için yarışan filmin 27 Ekim akşamı gerçekleştirilen dünya prömiyerine, yönetmen Michael Önder ile başrol oyuncusu Kenan Ece’nin yanı sıra görüntü yönetmeni Ersin Gök ve yapımcı Jozef Erçevik Amado da katıldı.
 
Taksim’de bir evde düzenlenen bir poker partisi üzerinden mizahi bir dille toplumsal ve politik olayları sorgulayan filmin başrollerinde, Kenan Ece’yle birlikte Damla Sönmez, Berk Hakman, Emre Yetim, Nezih Cihan Aksoy ve Tansu Taşanlar yer alıyor.
 
İncelikle yazılmış karakterleri ve hikâyesiyle dikkat çeken “Taksim Hold’em”, 30. Tokyo Uluslararası Film Festivali’ndeki dünya prömiyerinde kahkahalarla izlendi ve uzun süre alkışlandı. “Taksim Hold’em” ekibi, gösterimin ardından izleyicilerin sorularını da yanıtladı. Senaryoyu kendi tecrübelerinden yola çıkarak yazdığını belirten Michael Önder, Tokyo’daki seyircilerden aldığı tepkilerden çok memnun olduğunu dile getirdi. “Ertuğrul 1890” filminden sonra ikinci kez Tokyo’da bir filminin galasında olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Kenan Ece ise, senaryoyu okur okumaz başrol teklifini kabul ettiğini anlattı.
 
Filmin aldığı tepkiler sayesinde sinemanın birleştirici gücünün, evrensel dilinin ve büyüsünün bir kez daha farkına vardığını belirten Jozef Erçevik Amado da, “Taksim Hold’em”in yapımcısı olmaktan gurur duyduğunu belirtti. Soru-cevap bölümünün ardından “Taksim Hold’em” ekibi, izleyicilerle fotoğraf çektirip imza dağıttı. Filmin 1 Kasım 2017, Çarşamba günü gerçekleşecek ikinci gösteriminin biletleri de günler öncesinde tükendi.
 
Bu yıl 25 Ekim – 3 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen 30. Tokyo Uluslararası Film Festivali, Asya’nın en önemli film festivallerinden olarak kabul ediliyor. “Taksim Hold’em”in iki ayrı ödül için yarıştığı Asian Future bölümünde 8 ayrı ülkeden 10 film yer alıyor. Asian Future Film Ödülü jürisinde San Sebastian Film Festivali’nin direktörü Jose Luis Rebordinos, yapımcı Jung-Wan Oh ve yönetmen Isao Yukisada yer alıyor. Japan Foundation Asia Center tarafından verilen The Spirit of Asia Award jürisinde ise Filipin Film Enstitüsü’nde öğretim görevlisi Nick Deocampo ile Cinémathèque Direktörü Masamichi Matsumoto bulunuyor. Ödüller, 3 Kasım’da düzenlenecek kapanış töreninde açıklanacak.
 
“Taksim Hold’em”in 30. Tokyo Uluslararası Film Festivali’yle başlayan yolculuğu yurt içi ve yurt dışında birçok festival ile devam edecek.
 
“TAKSİM HOLD’EM” HAKKINDA
Kutuplaşmış bir toplumda birbirini taraf olmaya zorlayanlara dışarıdan bir gözle bakan “Taksim Hold’em”, Taksim’de bir evde düzenlenen bir poker partisi üzerinden insanlığa dair bir panorama sunuyor.
 
Alper, bir Cumartesi akşamı nişanlısının ısrarlarına rağmen evlerinin yakınındaki protestoya katılmayı reddeder. Lise arkadaşlarıyla haftalık pokerini oynamak istemektedir. Eve gelen arkadaşları ise oyuna başlamaktansa dışarıdaki eylemlere katılıp katılmamak üzerine hararetli bir tartışmayagirişirler. Tam oyun başlarken sokakta arbede çıkar. Alper’in tüm itirazlarına rağmen arkadaşları evin kapısını açıp dışarıdaki insanların eve sığınmasına izin verirler. Alper olaylara karıştırılmak istemediği için bencillikle suçlanır. Yaşananların etkisiyle tartışmalar şiddetlenir. Herkes konuşur ancak kimse diğerini dinlemez. Tüm karakterler için doğrular mutlaktır ancak bu doğrular birbirinden farklıdır. Peki herkesin doğruları dokunulmazsa diyalog nasıl kurulur?
 
Michael Önder’in hem senaryosunu kaleme aldığı hem de yönetmen koltuğunda oturduğu “Taksim Hold’em”; herkesin kendi inandığı doğrunun tartışılmaz olduğunu düşündüğü bir topluma dair eleştirilerini bazen sert, bazense mizahi bir dille ortaya koyuyor. İncelikle yazılmış karakterleri ve hikâyesiyle dikkat çeken film; zamandan, belli bir toplumdan ve coğrafyadan bağımsız bir eleştiri sunuyor.
 
Michael Önder’in ilk uzun metrajlı filmi olan “Taksim Hold’em”de Kenan Ece, Damla Sönmez, Emre Yetim, Nezih Cihan Aksoy, Tansu Taşanlar, Ege Kökenli, Irmak Ecem Aydemir ve Berk Hakman rol alıyor. Jozef Erçevik Amado’nun yapımcı, Tuvan Yalım, Kaan Yazgan, Timur Çambol’un ise ortak yapımcı olduğu Bluff Film yapımı “Taksim Hold’em”in görüntü yönetmenliğini Ersin Gök, sanat yönetmenliğini Tolga Coşkuntuna, editörlüğünü Taner Sarf üstleniyor. Ses tasarımını UmutŞenyol’un, müziklerini Steady Fingers’ın yaptığı filmin jenerik şarkısını ise Berk Hakman besteledi ve seslendirdi.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER