Neşet Kutluğ, TOY İstanbul’da Michael Haneke sinemasını mercek altına alıyor!

Neşet Kutluğ, TOY İstanbul’da Michael Haneke sinemasını mercek altına alıyor!
Sinema, müzik ve fotoğraf tutkunu, yazar Neşet Kutluğ, 18-19 Kasım’da TOY İstanbul’da gerçekleştireceği “Yönetmen Sineması İncelemeleri” başlıklı atölyede Michael Haneke sinemasını mercek altına alıyor. Katılımcılarla birlikte; yönetmenlerin kişilikleri, üslup ve dilleri ile bu dili yaratırken kullandıkları araçlar üzerine, yönetmen sinemasında kısa yolculuklar yapmayı amaçlayan atölye, sinemaseverleri bu defa usta sinemacı Haneke hakkında bir keşfe çıkmaya davet ediyor.
 
Günümüzün en parlak ustalarından biri olan Michael Haneke’nin sineması, izleyiciyi pasifize etmek yerine ona inatla sorular yönelten, onu içine çekmek yerine uzakta tutan, izlediği filmi tüketmesine ve onunla uzlaşmasına fırsat vermeden izleyiciyi kışkırtan ve diyaloga iten bir sinemadır. Haneke’nin merkeze aldığı sorun şiddetin izleyiciye nasıl sunulacağı değil, izleyicinin bu şiddet ve onun temsilleri karşısındaki konumunun, kendisine nasıl sunulacağıdır.
 
Neşet Kutluğ’un TOY İstanbul ev sahipliğinde gerçekleştireceği atölyede; katılımcılar Michael Haneke sinemasının bu huzursuzluk veren dünyasında bir yolculuğa çıkacaklar. Yönetmenin filmlerinden örneklerle, her filminde başka bir konu üzerinden tekrar tekrar anlattığı o biricik öyküsünü birlikte bulup çıkarmaya çalışacak olan katılımcılar, onun kim olduğunu, yöntemlerini, üslubunu birlikte araştıracaklar.
 
Sinemaya meraklı herkes için keyifli bir yolculuk sunan “Neşet Kutluğ ile Yönetmen Sineması İncelemeleri – Michael Haneke” atölyesi, 18-19 Kasım 2017 tarihlerinde 14.00 – 17.00 saatleri arasında TOY İstanbul’da gerçekleşecek. Atölyeye katılmak için, toyistanbul.com/atolyeler-basvuru adresinden ön kayıt formunun doldurulması gerekmekte.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER