Kutluğ Ataman belgesel filmi, ücretsiz ve sansürsüz olarak WitchTV’de!

Kutluğ Ataman belgesel filmi, ücretsiz ve sansürsüz olarak WitchTV’de!
Uluslararası sanatçı Kutluğ Ataman’ın sanatsal üretimini retrospektif bir yaklaşımla belgeleyen “Kutluğ Ataman” belgesel filmi, ücretsiz ve sansürsüz olarak yayın yapan WitchTV’de seyirciyle buluştu. Yönetmenliğini Metin Çavuş’un üstlendiği 2011 yapımı uzun metrajlı belgesel; Ataman’ın hareketli resim sanatları alanında yarattığı öncü nitelikteki eserlerine, sanat teorisine ve pratiğine odaklanıyor.
 
Kutluğ Ataman’ın WitchTV adını verdiği Youtube kanalında ücretsiz olarak seyirciyle buluşturduğu belgesel film “Kutluğ Ataman”, sanatçının üretimini retrospektif bir yaklaşımla belgeliyor. Akademik ve bilgilendirici niteliğiyle ön plana çıkan belgesel, tüm dünyada video sanatına referans olarak gösteriliyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerde ders malzemesi olarak kullanılan film, çağdaş sanatın ne olduğunu merak eden ve video sanatıyla ilgili bilgi edinmek isteyen herkes için eşsiz bir kaynak oluşturuyor.
 
Ataman’ın hareketli resim sanatları alanında yarattığı öncü nitelikteki eserlerine, sanat teorisine ve pratiğine odaklanan belgeselde, sanatçı eserlerini kendi cümleleriyle aydınlatıyor. Eserler aynı zamanda, Ataman ile yakın işbirliği yapmış ve sanatçının 15 yıllık sanatsal üretimine tanık olmuş isimler tarafından yorumlanıyor. Video sanatı örneklerinin MoMa’nın direktörü Glenn D. Lowry, Tate Modern’in küratörlerinden Stuart Comer ve sanat tarihçisi/eleştirmen T. J. Demos gibi dünyanın önde gelen sanat uzmanları tarafından yorumlandığı belgeselde, Jessica Morgan, Iwona Blazwick, Cristiana Perrella, Vasıf Kortun, Levent Çalıkoğlu, Emre Baykal ve Fulya Erdemci de konuşmacı olarak izleyici karşısına çıkıyor.
 
Uluslararası festivallerde gösterimi yapılan “Kutluğ Ataman” belgeseli Türkiye’de, Ataman’ın 2011’de ARTER’de gerçekleşen “Mezopotamya Dramaturjileri” sergisinde ve 2012’de 23. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde gösterildi.
 
Yönetmenliğini ve kurgusunu Metin Çavuş’un üstlendiği “Kutluğ Ataman” belgeseli, WitchTV’de ücretsiz olarak izlenebilir.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER