Savaşçı'nın yönetmeni Volkan Kocatürk'ten açıklama geldi!

Savaşçı'nın yönetmeni Volkan Kocatürk'ten açıklama geldi!
Fox Türkiye'de yayınlanan ve çok izlenen tematik dizi Savaşçı'nın setindeki olumsuz çalışma şartları ve yaşanan bazı çok tatsız durumlar bu hafta başında medyanın gündemine düştü. Önce Yardımcı Yönetmenler ve 2. Yönetmenler birleşerek, sendika kanalıyla bir protesto metni yayınlamıştı. Henüz bu konudaki tartışmalar bir sonuca bağlanmadan dizinin başrol oyuncusu Berk Oktay'ın çekimler esnasında ekiple yaşadığı sıra dışı sorunlar da basına yansıdı. 

Yaşananlarla ilgili olarak önce Berk Oktay, ardında da Sinema Tv Sendikası açıklama yayınladı. Konuyla ilgili son açıklama ise dizinin yönetmeni Volkan Kocatürk'ten geldi.

İşte o açıklama:

"Öncelikle bir asker çocuğu, bir asker torunu ve bir asker kardeşi olarak, bu projeyi ayrı bir heyecanla, hem aileme hem de son dönem yaşanan sıkıntılar nedeniyle halkımıza karşı sorumluluğumun sonucunda bir görev olarak bildiğimi belirtmek isterim.

Projede başından itibaren gerek mekan seçimi gerek oyuncu seçimi gerekse ekip seçiminde ayrı bir dikkat göstererek, titiz ve özenli bir çalışma ile çalıştım. Benim için özel olan bu projeyi, bir bakıma çocuğum gibi gördüm. Halkımız da sağ olsun gereken ilgiyi gösterdi ve diziyi çok olumlu bir konuma yerleştirdi.

O üzerine titrediğim projenin bu gibi olaylar yüzden zarar görmesini istemem mümkün değil. Eminim ki oyuncu arkadaş da olayın bu boyuta gelmesinden en az bizim kadar rahatsız olmuş ve üzülmüştür.

Baştan belirtmeliyim ki bu açıklamayı yaparak tartışmayı alevlendirmeyi de kesinlikle istemiyorum. Ayrıca bu olayların yayıncı kuruluşumuz ile hiçbir ilgisi olmadığını da açıkça söylemek zorundayım. Bu olayla ilgili şahsıma ve çalışma arkadaşlarıma karşı yapılmaya çalışılan haksız karalama kampanyasına rağmen kendi adıma hiçbir mecrada, gerek yazılı, gerek sözlü bir şeklide açıklamada bulunmaktan özellikle imtina ettim.

Zira geldiğimiz bu durumda bu kadar güzel bir projenin, bu gibi olumsuz haber veya yorumlarla anılmasından son derece mutsuzum. Geldiğimiz bu noktada benim ve projeden ayrılan ekip arkadaşlarımın adına kamuoyu yönlendirme çalışması yapılırken haksız ve asılsız olan bu algıya karşı şahsıma ve çalışma arkadaşlarıma mesajları ile destek olan halkımız yanında, açıklamaları ile gösterdikleri dayanışmadan dolayı Sinema Tv Sendikasına ayrıca teşekkür ediyorum.

Tüm bu süreç içerisinde benim ve arkadaşlarımın sessiz kalmayı tercih etmesin sebebi ise şudur: Bu olayın meydana gelmesi ile birlikte yapımcımız ile çalışmamızın devamı için gerekli şartlar görüşülmüş, ancak bu şartların sağlanamayacağının anlaşılması üzerine birlikte çalışma imkânının kalmadığı anlaşılmış ve 40 arkadaşımız ile birlikte yapımcı şirket ile yollarımız ayrılmak durumunda kalınmıştır.

Bunun sonrasında yapımcı şirket ile öncelikle çalışma arkadaşlarımın ücretlerinin ödenmesini sağlamak için yoğun bir uğraş verilmiş ve bu yöndeki çalışmalar büyük ölçüde sonuçlandırılmıştır. Bu süreçte bizim ile büyük bir özveri ve anlayış ile süreci yöneten Limon Yapım’a ve avukatlarımız Mustafa BALCI ile Abdullah MİDYATLI’ya teşekkür ediyorum. Söz konusu olayın meydana gelmesinde yoğun çalışma temposu ve zaman baskısının etkisi tartışılmaz ki bilindiği üzere bu sorun zaten sektörün en büyük sorunudur. Dün akşam Sinema Tv Sendikasının açıklamasında da aynı yönde bir saptamada mevcut olmakla birlikte hangi şartlar altında olursa olsun kabullenilmesi mümkün değildir.

Bu olayın yönetmen ile oyuncu arasında meydana gelen ve kişiselleştirilmeye çalışılan basit bir olay olmadığını da belirtmek isterim Bu nedenle de emeğinden başka geliri olmayan ve ekmek parası için çalışan 40 çalışma arkadaşım olay karşısında onurunu ekmeğinin önüne koyarak bir duruş göstermiştir. Bu duruşu sergileyen çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Ben ve benimle birlikte ayrılan çalışma arkadaşlarım bu olayla ilgili olarak gerekli hukuki girişimlerde bulunma hakkımızı kullanacağımızı bu yöndeki hak kazanılacak tazminatın da bu vatanın gerçek “Savaşçı”ları adına Mehmetçik Vakfına bağışlayacağımızı bildirmek isterim.

Biliyorum ki projenin uzun süreceğine inandığım bu yolculuğu aynı kalite ve özenle devam edecektir. Benim ve arkadaşların ayrılmasını takiben projede görev almak üzere bayrağı devralan yeni ekibin de, aynı titiz çalışmayı göstererek ve mevcut başarısını artırarak devam ettirmeye çalışacağına samimi olarak inanıyor ve başarılarını diliyorum.

Saygılarımla..
A.Volkan KOCATÜRKBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER