21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu!

21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu!
Bu yıl 21.'si düzenlenen, sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadın oyuncu Afife Jale anısına verilen Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu.

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende, "Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu" ödülünü Merve Dizdar, "Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu" ödülünü Şerif Erol aldı. 

İstanbul'da ilk kez sahnelenen 155 oyun arasından aday gösterilen 10 farklı oyun ödül kazandı. "Yılın En Başarılı Prodüksiyonu" ödülünü Bakırköy Belediye Tiyatrosu'ndan "Gülünç Karanlık" alırken "Yılın En Başarılı Yönetmen" ödülü "Godot'yu Beklerken" oyunuyla Şahika Tekand'a gitti. 

16. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nden itibaren her yıl ödüllerin sunumunu yapan Korhan Abay görevini Ayça Varlıer'e devretti. Abay, sahneden inmeden önce yaptığı konuşmasında "Bizim ülkemizde çok anlaşılmasa da bırakmasını bilmek çok önemli" dedi. Abay'ın bu konuşması kuvvetli bir alkış aldı. Abay, sahneyi Varlıer'e bırakırken "Şimdi bir marşı, 'İzmir'in dağlarında çiçek açar' marşını, söylemek isterdim ama organizasyonu yapanları zor durumda bırakmak istemiyorum" dedi. Abay sözlerinin ardından başlayan yoğun alkış içinde sahneyi terk etti. 15 dalda ödül Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ne geçen yıl “Haldun Dormen Özel Ödülü”nün de eklenmesiyle ödüller toplam 

15 dalda ödül verildi. 

Yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal daldaki oyununa verilen “Haldun Dormen Özel Ödülü”nün sahibi "Hedwing ve Angry Inch" oldu. Türk tiyatrosunu geliştiren ve zenginleştiren oyun yazarlarına dağıtılan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Murat Mahmutyazıcıoğlu layık görülürken, tiyatronun gelişimine destek veren iş ve sanat dünyasından önemli isimlere takdim edilen Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi de Ayla Algan oldu. Tiyatro tarihimize geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Işıl Kasapoğlu'na verildi.  

İşte 21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin sahipleri:

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülü: Merve Dizdar (Yutmak) 
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülü: Şerif Erol (Vanya, Sonya Maşa ve Spike) 
Yılın En Başarılı Prodüksiyonu ödülü: Gülünç Karanlık (Bakırköy Belediye Tiyatroları) 
Yılın En Başarılı Yönetmeni ödülü: Şahika Tekand (Godot'yu Beklerken) 
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülü: Ayşe Günyüz (Hedwid ve Angry Inch) 
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülü: Erol Ozan Ayhan (Gülünç Karanlık)  
Yılın En Başarılı Işık Tasarımı ödülü: Cem Yılmazer (Nefesinizi Nasıl Tutarsınız?) 
Yılın En Başarılı Sahne Müziği ödülü: Ayşe Tütüncü (Kıran Resimler) 
Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı ödülü: Makbule Mercan (Joko'nun Doğum Günü) 
Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı ödülü: Cem Yılmazer (Gülünç Karanlık) 
Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı ödülü: Cem Yiğit Üzümcüoğlu (Troas)BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER