Payitaht Abdülhamid dizisinde birbirinden çarpıcı gerçekler ekrana geldi!

Payitaht Abdülhamid dizisinde birbirinden çarpıcı gerçekler ekrana geldi!
ES Film’in yapımcılığını üstlendiği TRT’nin büyük beğeniyle izlenen Payitaht Abdülhamid dizisinde dün akşam yine birbirinden çarpıcı sahneler damgasını vurdu. Filistin Devleti hayalleri kuran Theodor Herzl’in hırsıyla Osmanlı'yı yok etme planları ve gazetesine atılacak başlıklardan çıkan ibretlik gerçeklerle hüsranı, Fatih Çıtlak ile zikir sahneleri, içte ve dıştaki karışıklıklara Abdülhamid’in zekice hamleleri ve Valide Sultan’ın nizam ve huzur için Saraya gelişi Payıtaht Abdülhamid’in dün geceki bölümüne imza atan sahneleriydi. 
 
Yönetmenliğini Serdar Akar’ın yaptığı, senaryosunu Uğur Uzunok’un kaleme aldığı Payitaht Abdülhamid’in 7. Bölümünde neler oldu:
 
İsrail Devleti hayaline kurban gitmek isteyen Yahudilerin canını Abdülhamid’in askerleri kurtardı…
Filistin’de İsrail Devleti için ölmek isteyen ve Müslüman kılığındaki İngiliz ajanların öldürmeye teşebbüs ettiği bir grup Yahudi’nin hayatını Celal ve Kemalettin kurtardı. Ve iki askerin kendilerini Herzl’in İsrail Devleti kurma hayali ve hırsına kurban olarak feda etmeye hazır insanlara yaptıkları konuşma dizinin dikkat çeken sahnelerindendi…”Biz sizin hayatınızı kurtarmaya geldik. Vallahi de Billahi de biz dostlarımıza karşı merhametli düşmanlarımıza karşı celalliyizdir! Sizin canınız Osmanlı'nın teminatı altındadır. Filistin dışında her yere gidebilirsiniz.”  
 
Gazeteye atılacak yalan başlıktan çıkan ibretlik gerçek!
Dizinin bir diğer dikkat çeken sahnelerinden olan Filistin’de Herzl adına çalışan muhabirlerin gazetelerine yazmak istedikleri, “Cani Osmanlı tarafından öldürülen Yahudinin son sözü:  ‘Eğer bir devletimiz olsaydı Osmanlı bizi öldüremezdi”.” Başlıklı haberi ve gerçeği gördüğünü söyleyen yaşlı bir Yahudi’nin şu sözleri oldu. “Biz İsrail için ölmeye geldik. Fakat Theodor Herzl bize ölüm vaat etti. Başka da vaadi olmadı. Birisi ilk defa hayatımızı kurtardı. Gazetelerinize yazacaksanız şunu yazın: Osmanlı Sultan'ı hayatları boyunca aşağılanan, ölüm korkusu yaşayan Yahudilere hayat vaat etti. İsrail devleti ölümden başka bir şey getirmeyecek."
 
Herzl ve Karaso’nun ilginç konuşmaları..
Dizinin dün akşam yayınlanan bölümünde Theodor Herzl’in ve yakın arkadaşı Emanuel Karaso’nun ilginç konuşmaları yine çarpıcı sahneler arasında yer aldı. Bir tarafta Herzl’in “Kudüs'te masum Yahudiler, Müslümanlar tarafından katlediliyorlar.” Diyerek kurduğu İsrail Devleti hayali, diğer tarafta Karaso’nun nifak dolu “Bunların İslamla bağını kesmedikçe her şey hayal! Müslümanları, parayla, kadınla, şöhretle milliyet yalanlarıyla birbirine düşüreceğiz. Osmanlı ancak böyle yıkılabilir.  " sözleri onlar için hüsranı da beraberinde getiriyordu. Çünkü Abdülhamid, Filistin’de başarıyla görevlerini tamamlayan Celal ve Kemalettin’in yanlarında İngiliz Ajanını da beraberinde getirmesini istemişti.  
 
Mahmut Paşa tek ayak üzerinde 40 takla atmaya devam ediyor…
Sara’nın, (Elena Vineova) Melike’nin (Ezgi Eyüboğlu) hafızasını yerine getirmesi için Saraya girmesini sağlayan, ancak Abdülhamid’e yakalatan Mahmud Paşa, kendi hırslarının peşinden koşmaya yine devam etti. Dizinin dün geceki bölümünde Hiram’ı da öldürtmeyi planlayan Paşa, Ömer’in annesini kaçırdığını öğrenince, Herzl’in ‘Saraydan kurtar’ dediği Sara ile Ömer’in annesini takas etmesi için öldürme planını askıya aldı.
 
Sara’yı kurtarma seferberliği İzzet Paşa'nın başını yakacak..
Herzl (Saygın Soysal) Filistin'deki başarısızlığının ardından, Sara için çabalamaya başladı. İngiliz Sefirinden vatandaşı olduğu Sara’yı kurtarmasını istedi ancak Tahsin Paşa ‘Burada Sara adında birini tutmuyoruz. Siz önce Filistin'deki İngiliz ajanlarınızla ilgilenin” diyerek Sefiri geri çevirdi. Bunun üzerine Herzl bu kez Sara’ya aşık olan Emanuel Karaso’dan yardım istedi. İzzet Paşa ile görüşen Karaso, o belgeye Paşa sayesinde ulaştı.  Fakat bu İzzet Paşa kendi başını yakacak bir hamleye imza attı.
 
Abdülkadir’in Melike için hamleleri
Abdülkadir (Can Sipahi), ilk gördüğü andan itibaren sevdalandığı Melike’ye mazisini hatırlaması için yardım etti. Ve onu Sara ile görüştürmeden önce, dayısı Mehmet Paşa’nın üzerindeki töhmeti ortadan kaldırmak için ona belge imzalattı. Bu Sara’nın Mehmet Paşa'nın hesabına yatırdığı yüklü paranın, bu kez Mahmut Paşa'nın hesabına yatırılmış banka belgesinin aynısıydı. Abdülkadir bunu Seniha Sultan’a gözdağı vermesi için annesi Bidar Kadın’a ulaştırırken, Melike ise Sara’dan kendi geçmişini çoktan hatırlayacak detayları öğrenmişti. . 
 
Fatih Çıtlak ile zikir sahneleri büyük ilgi gördü..
Payitaht Abdülhamid’in dün geceki bölümünde, İslam Tarihi ve Tasavvuf kitaplarıyla bilinen, TV programcısı Fatih Çıtlak'ın konuk oyuncu olarak yer aldığı zikir sahneleri büyük ilgi gördü.   
 
Payitahta Valide Sultan geldi!
Haremde kaçan huzuru  geri getirmek için Rahime Perestu Valide Sultan, Saraya geldi. Amacı Sultan Abdülhamid’in kaçan huzurunu ile Bidar Kadın ile Seniha Sultan arasında bitip tükenmez muharebeyi bitirmektir. Valide Sultan’ın gelişiyle neler değişecek. Önümüzdeki bölümlerde göreceğiz.
 
Melike imtihanını verebilecek mi?
Dizinin  final sahnesi gecenin yine çarpıcı bölümü idi. Ömer (Akın Akınözü) Sara ile annesinin Hiram tarafından takas koşulunu Abdülhamid’e açıklamıştı. Ve Sara, Abdülhamid için düşündüğü zehirleme planının kendi başına geldiğini anlamadan Saraydan ayrıldı. İçtiği kahvede kendi zehri vardı. Ve Sultan'ın “Buraya dönmek için yalvaracaksınız.” Sözlerine anlam veremedi. Fakat Melike uykudan uyanmış ve intikam ateşiyle yanmaya başlamıştı. Sara zehirlendiğini anlayarak Saraya dönecek mi? Melike elinde bıçağıyla kendisini kızı gibi seven Abdülhamid’i sırtından vuracak mı? Bu soruların ve devamının cevapları 14 Nisan akşamı Payitaht Abdülhamid ile TRT1’de! 
 
Başrollerinde Bülent İnal, Özlem Conker, Selen Öztürk, Akın Akınözü, Ezgi Eyüboğlu,  Hakan Boyav, Saygın Soysal, İbrahim Kendirci, Berkan Şal, Can Sipahi, Eren Hacısalihoğlu, Gözde Kaya, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ali Nuri Türkoğlu, Umut Kurt ve Zeynep Özder’in yer aldığı Payitaht Abdülhamid; her Cuma akşamı 20.00’de TRT 1’de. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER