RTÜK'ten sevilen beş diziye ceza yağdı!

RTÜK'ten sevilen beş diziye ceza yağdı!
RTÜK, izlenme rekorları kıran İçerde, Anne, Arka Sokaklar, Kırgın Çiçekler ve Kalbimdeki Deniz dizilerine, çocuk istismarına yol açtıkları, çocukların ve gençlerin gelişimine olumsuz etki ettikleri gerekçesiyle ceza kesti. Bu beş dizi için oy birliğiyle kesilen cezaların toplam tutarının 2 milyon liraya yakın olduğu öğrenildi. 

Hangi diziye ne kadar ceza verildi?

Show TV'nin çok izlenen dizisi İçerde'nin 28 Kasım'da ekrana gelen bölümü cezaya neden oldu. Dizide, argo sözcüklerin kullanıldığı, işkence ve şiddet görüntülerine yer verildiği belirtilerek, dizinin, çocuklara uygun akıllı işaret kullanmaması yayın ihlali olarak değerlendirildi. İçerde'ye kesilen ceza miktarının 380 bin lira olduğu belirtildi.

Kanal D'de 11 sezondur yayınlanan Arka Sokaklar dizisine de 23 Kasım'da yayınlanan bölümünde “eniştesinin tacizine uğrayan küçük kız çocuğu” sahnesinden dolayı ceza verildi. Bu sahnenin, çocukların yakınlarına karşı güven sarsıcı olduğu ve hem çocuk oyuncu hem de izleyici çocuklar üzerinde olumsuz etki bırakacağı savunuldu. Bu diziye 435 bin lira ceza kesildi. 

RTÜK, rekor cezayı ise atv'nin sevilen dizilerinden Kırgın Çiçekler'e kesti. Anne ve Arka Sokaklar dizilerinde olduğu gibi “çocuk istismarına yol açıyor” gerekçesiyle oy birliğiyle ceza kesildi. Dizinin 5 Aralık'ta yayınlanan bölümünde, saplantılı bir kadının bir bebeği boğması sahnesi cezaya konu oldu. Boğma anı gösterilmemesine karşın bu olgunun bile çocuklar üzerine olumsuz etki yaratacağı savunuldu. 510 bin liralık rekor para cezasıyla cezalandırıldı. 

Fox Türkiye'nin sevilen dizisi Kalbimdeki Deniz de, çocuk ve gençlerin gelişimine olumsuz etki gerekçesiyle para cezasına çarptırılan dizilerden oldu. Kalbimdeki Deniz'in 3 Aralık'ta yayınlanan bölümünde şiddetin teşvik edildiği ve normalleştiği algısı yaratıldığı savunuldu, 315 bin lira ceza verildi. 

Star TV'nin izlenme rekorları kıran Anne dizisine de RTÜK'ten ceza çıktı. Star Tv'ye 270 bin lira ceza verildi. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER