Interstellar: Ben duymuyorum, sen?

Interstellar: Ben duymuyorum, sen?
Interstellar: Türkçe’ye “Yıldızlararası” olarak çevrildi. Christopher Nolan tarafından yönetilen bilim-kurgu türündeki 2014 yapımı film, Türkiye’de de gösterimde.

Amerika’da kendi türünde iyi bir gişe başarısının peşinde, IMDb’de şimdilik 200 bin kişi oy vermiş: 10 üzerinden 9! Yapım büyük, hasılatı da büyük: 105 milyon sterlin.

Tüm bu iyi rakamlara rağmen kurgusundan şikayet edenler çok. En ilginciyse filmler için pek duymadığımız türden: Filmin sesi gelmiyor!

“Ses gelmiyor sinemada; arka(?) planda kullanılan müziğin yüksekliğinden dialogları duyamıyoruz.” diyor izleyenler, başka izleyenlere sorup onaylayan kafalar görünce de bu konuda seslerini yükseltiyorlar…

Öyle ki bu sesler Yönetmen Christopher Nolan’ın da kulağına “net” bir şekilde gitti. Ve Nolan, net bir şekilde yanıtladı: Zaten öyle olması gerekiyor!

İzleyiciler bu sorunun önemli sahnelerde olduğunu ve filmi sekteye uğrattığını söylüyor. Şikayetler o kadar fazla ki, bazı sinemalar salon girişlerine yazı koymak zorunda kaldı: (Okurken epey güldüm :))

“Tüm ses ekipmanlarımız düzgün çalışmaktadır. Christopher Nolan fon müziğini vurgulayarak sesleri mix’lemeyi tercih etmiştir. Böyle dinletmeyi seçmiştir.”

Sosyal medyada “zuhahaha” eşliğinde çok haber dolaşınca insan şüpheleniyor tabii acaba sinemalar da gerçekten uyarmadı mı diye. Ama Yönetmen Nolan’ın tüm şikayetlere cevabı şöyle:
“Anlaşılırlığı sadece dialoglarla başarabileceğimiz fikrine katılmıyorum. Hikayenin anlaşılırlığı, berraklığı; duyguların anlaşılırlığı için -görüntüde de seste de- düzenlememde tüm farklı şeyleri kullanmayı denedim.” diyor ve Interstellar gibi deneysel bir filmin, sesleri kullanırken sıradışı bir yaklaşıma da hakkı olduğunu söylüyor.

Dolayısıyla benim gibi filmi henüz izlememişler için yönetmenden bir not: Sesin empresyonist yönünü görün… ya da -duyun.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER