Seyhan Arman: “Özge'yi oynarken çok güçlü bir birey olduğunu düşünerek oynamıştım.”

Seyhan Arman: “Özge'yi oynarken çok güçlü bir birey olduğunu düşünerek oynamıştım.”
Gittiği festivallerde jüriyi ve seyircileri gözyaşlarına boğan, Kanada Uluslararası Film Festivali’nde Yabancı Film dalında “2016 Mükemmellik Ödülü” ve Bostondan “İnsan Hakları Ödülü alan "Nerdesin Aşkım?" kısa filmi festivalleri gezmeye ve güzel haberler vermeye devam ediyor.

En son Milwaukee Kadın Filmleri Festivali’ne katılan ve oldukça fazla beğeni alan film “trans bireylerin görünür olduğu her mecra bir kazanımdır.” temasıyla başarıdan başarıya koşuyor.

Filmin başrol oyuncusu ve “Özge” karakterini canlandıran Seyhan Arman ise geçtiğimiz ay katledilen Hande Kader’in cinayetine de atıfta bulunarak ‘’Trans bireyler hayatın her alanında zora sürükleniyor. Daha birkaç gün önce yakılarak öldürülen bir trans kadının Hande Kader'in haberini aldık. 2 gün sonra Azize intihar ederek yaşamına son verdi. Tıpkı "Nerdesin Aşkım?" isimli filmimizin baş karakteri Özge gibi. Filmde benim oynadığım Özge karakteri arkadaşlarının öldürülmesinden çok etkileniyor, gazete küpürlerini kesip biriktiriyor. En sonunda yakın arkadaşının öldürülmesi üzerine Azize gibi intihar ediyor. Kendisini öldürmeden önce sorduğu sorular var: "Neyiz biz?" "Sadece bir isim miyiz?". Ve aslında o sorulara cevabını kendini öldürürken veriyor: "Ben sadece bir isim değilim. Özgeyim ben!" Özgeyi oynarken çok güçlü bir birey olduğunu düşünerek oynamıştım. Birileri eninde sonunda beni öldürecek bunu biliyorum ve izin vermiyorum. Eğer ölmem gerekiyorsa bile buna ben karar veririm gibi bir alt metinle oynamıştım intihar sahnesini. Tabii Özgenin güçlü olduğu kadar Azize de güçlü müydü yoksa 2 gün önce yanmış cesedi bulunan Hande onu intihara sürükleyen son nokta mı oldu? Artık baş edemeyeceğini mi düşündü? Bunu bilemeyiz. “dedi.

Sanat mücadele alanlarımızdan birisi…
Seyhan Arman sözlerine “Bir yanda yaşam alanı daraltılan, tacize, tecavüze uğrayan, intihara mecbur bırakılan ve hatta öldürülen trans bireyler diğer yanda bir trans bireyin intihar sürecinin anlatıldığı filmimizin bu kadar festival gezmesi, ödüller alması. Hayat bazen herkes için zor olsa da trans bireyler için iki kere zor galiba. Bu zorluğu hep beraber mücadele ederek yenebiliriz. Sanat mücadele alanlarımızdan birisi. Bu alanda gelen mutlu haberler bir nebze nefes almamızı sağlıyor…” diye devam etti.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER