Netflix’te büyüme yavaşladı, yerelleşme arttı

Netflix’te büyüme yavaşladı, yerelleşme arttı
Yılın ikinci çeyreğinde Netflix’in küresel büyümesinde gerileme yaşandı ve tahmin edilen yeni üye sayısının sadece 2/3’üne ulaşılabildi.

Şirket tarafından yayınlanan sonuçlara göre Amerika’da sadece 160.000 yeni üye kazanımı yaşandı. Bir önceki çeyrekte bu rakam 2.23 milyon, 2015’in 2. çeyreğinde ise 880.000’di.

Sene başındaki büyük genişlemenin ardından uluslararası pazarda yılın ilk çeyreğinde 4.51 milyon yeni üyeye ulaşıldı ancak bu rakam ikinci çeyrekte 1.52 milyon üyeye geriledi. Tüm dünyada ikinci çeyrek yeni üye sayısı öngörülen 2.5 milyon yerine 1.7 milyonda kaldı.

Hissedarlara yapılan açıklamada gelir artışı hedeflenen seviyede olmasına rağmen üye kaybının beklenmedik bir şekilde arttığının altı çizildi. Bunun sebebinin hukuki düzenlemelerdeki istisnalardan ziyade üyelerin basında çıkan fiyat artışı haberlerine inanması olarak gösterildi.

Hukuki düzenlemelerdeki istisnaların yılın ikinci yarısında son bulmasını bekleyen Netflix bu sayede içeriğe daha fazla yatırım yapabileceğine ve uzun vadeli gelişimini hızlandırabileceğine inanıyor.

Şirketin uluslararası net 1.52 milyon üye artışı 2 milyonluk ikinci çeyrek öngörüsünün altında kaldı ve Kanada, İngiltere/İrlanda, Latin Amerika ve İskandinav bölgelerindeki hukuki düzenlemelerdeki istisnaların kalkmasından etkilendi.

Netflix, üçüncü çeyrek için 2 milyon yeni üye hedefliyor. Şirket, kullanıcı ara yüzünü ülkenin anadilinde tasarlayarak, altyazı ve dublaj ekleyerek Polonya ve Türkiye’de yerelleşiyor. Ekonomik durum elverdikçe yerelleşme başka pazarlarda da devam edecek.

Şirketin henüz açılamadığı Çin pazarında hukuki düzenlemelerin gittikçe daha katı hale geldiği de not düşülüyor.

Netflix Amerika’da piyasa doygunluğunu ana unsur olarak görmediğini açıkladı ve Netflix’in çeşitli seviyelerde pazar payı sahibi olduğu birçok ülkede aynı dönem içerisinde benzer bir performans aldıklarını kaydetti.

Netflix’in çevrimiçi izleme gelirleri yılın ikinci çeyreğinde 1,966 milyon dolar oldu ve bunun 1,208 milyonu Amerika’dan, 758 milyonu diğer ülkelerden geldi. Üçüncü çeyrekte bu rakamların 1,309 milyon dolara ve 846 milyon dolara yükselmesi bekleniyor.


Kaynak: Broadband Tv News
Yazar: Chris Dziadul
Çeviri: Arman GüvençBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER