Ortadoğu Diktatörleri Belgesel Kuşağı bu hafta, Hüsnü Mübarek'i konu alıyor!

Ortadoğu Diktatörleri Belgesel Kuşağı bu hafta, Hüsnü Mübarek'i konu alıyor!
“Belgesel Kuşağı” 
Adı: Ortadoğu Diktatörleri
Konu: Hüsnü Mübarek 
Tarih: 10 Temmuz 2016 Pazar
Saat: 21:15

ORTADOĞU DİKTATÖRLERİ”

1.Dünya Savaşı'nın ardından özellikle Ortadoğu ve Müslüman coğrafyada başlayan değişim ve dönüşüm Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşüyle hız kazandı.

Değişen ve dönüşen dünya koşulları ülkelerin yönetimlerini de büyük bir şekilde etkiledi. İktidar için harekete geçen yeni yönetimler aşiretlere ve yerel dinamiklere dayanan bir süreç izledi. Ancak Batılı devletlerin uzun yıllar bu coğrafya üzerindeki sömürgeci ve müdahaleci tavrı eskiden olduğu gibi bu süreçte de devam ediyordu. Savaşlar, darbeler bu iktidarların başa geçmek için en sık başvurdukları araçlardı.

Suriye'de Hafız Esad, Libya'da Kaddafi ve Irak'ta Saddam Hüseyin kendi ülkelerini dış dünyaya tamamen kapattılar ve tam anlamıyla Diktatöryal bir yönetimle başta kaldılar.

"Ortadoğu Diktatörleri" programı uzun yıllar kendi halklarına zor ve güç kullanarak ayakta kalan, yeri geldiğinde katliam yapmaktan çekinmeyen "Liderlerin" hikâyelerini ve Ortadoğu'nun bu yönetimlerle olan sürecini ele alıyor.

"Ortadoğu Diktatörleri" beşinci bölümde uzun yıllar Mısır yönetimin başında bulunan Hüsnü Mübarek'in hikâyesi ile devam ediyor. Hüsnü Mübarek'in iktidara gelişi, yönetimi, katliamları ve iktidarına kadar her şeyi gazeteciler ve akademisyenler anlatıyor.

Ortadoğu Diktatörleri 'Hüsnü Mübarek' bölümüyle 10 Temmuz Pazar günü saat 21:15’te 24 TV ekranında.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER