Televizyona bir edebiyat uyarlaması daha geliyor: Kırık Hayatlar!

Televizyona bir edebiyat uyarlaması daha geliyor: Kırık Hayatlar!
-- ÖZEL HABER --

Türk televizyonlarının "Altın Çağı" diye adlandıracağımız bir döneme imzasını atan kuşkusuz ki edebiyat uyarlamalarıdır. Ay Yapım- Kanal D işbirliği ile başlayan bu uyarlama fırtınası Yaprak Dökümü ile başlamış, Aşk-ı Memnu ile zirveye tırmanmıştı. "Fatmagül'ün Suçu Ne"den sonra da seyirciyi peşinden sürükleyecek derecede başarılı bir uyarlama ile karşılaşamadık.

Duyumlarımıza göre Gecenin Kraliçesi ile sektöre giriş yapan, 2016-2017 sezonu için de Halit Ergenç- Bergüzar Korel çiftinin başrolünde olduğu Vatan Haini dizisini hazırlayan O3 Medya, Halid Ziya Uşaklıgil'in 1924 yılında kaleme aldığı Kırık Hayatlar'ı televizyona uyarlamaya hazırlanıyor. Masa başı çalışmalarının devam ettiği dizinin henüz oyuncu kadrosu ve yayınlanacağı kanal konusunda netleşmiş bilgi yok.Kırık Hayatlar'ın Konusu
Romanda ele alınan baş kahraman Ömer Behiç, evli, ailesine bağlı iki kız çocuğu babası olan bir tıp doktorudur. Zamanın kibar geçinen, yozlaşmış ailelerinden birinin kızı olan Neyyire, bu doktoru baştan çıkarmıştır. Ailesi ile bu gizli ilişki arasında bocalayan Ömer Behiç, küçük kızının menenjite yakalanarak ölümü sonrasında, bu durumu manevî bir uyarı olarak düşünür ve evine-karısına geri döner. (Kaynak: Vikipedia)

Kırık Hayatlar, Halid Ziya Uşaklıgil’in Servet-i Fünun Edebiyatı döneminde kaleme aldığı son romanıdır. Kırık Hayatlar’da, yazarın, aile kurumunun kutsallığı, yalnızlığın yıpratan acısı karşısındaki alternatif duruşu, evlenme yöntemleri, gelenekler, eş seçiminde aile baskısı, komşuluk ilişkileri vb. konulardaki dikkatlerini görmek mümkündür. İç içe geçmiş çeşitli yaşam hikayelerinin verilişindeki okuru yormayan düzen, eseri başarılı kılmaktadır.

Kırık Hayatlar, hem tutku, acı, nefret vb. bireysel duyguları, hem de toplumsal bir kurum olarak aileyi ve toplum yaşamındaki aksaklıkları sorgulayan bir eserdir. Eserin bireysel ve toplumsal düzlemde farklı okumalara olanak veren bu çok yönlülüğü, başlangıçta tek bir ailenin yaşamından yola çıkarak herkesi ilgilendirecek incelikleri bütüncül bir yaklaşımla yakalayıvermesi onu okunmaya değer kılar. (Kaynak: Özgür Yayınları Arka Kapak)


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER