Türk sinema ve televizyoncularının terör tepkileri Variety'ye haber oldu

Türk sinema ve televizyoncularının terör tepkileri Variety'ye haber oldu
İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen bombalı saldırılarda 42 kişi hayatına kaybetti, 200'den fazla insan yaralandı. Giderek artış gösteren terörist saldırılara Türk sinema ve televizyon sektöründen de tepki yağdı. Önde gelen isimlerin yaptığı açıklamalar Variety tarafından haberleştirildi.

Bildiğiniz üzere Basic Lead tarafından organize edilen televizyon içerikleri etkinliği Discop Istanbul, 2017 senesinde gerçekleşmeyecek. Bunun nedeni olarak bölgede giderek artan saldırılar ve istikrarsızlık gösterilmişti. Geçtiğimiz yıl Adana Film Festivali'nin uluslararası kategorileri de aynı sebepten iptal edilmişti. Son bir yılda İstanbul ve Ankara'da 200'den fazla insan yaşamını kaybeti. 

Gezici Festival adına konuşan Başak Emre bu saldırıların insanların psikolojisini etkilemek için gerçekleştirildiğini, amacın korku ve endişe yaratmak olduğunu dile getirdi. Tüm bunlar insanların dışarı çıkma alışkanlığını, doğal olarak da sinema sektörünü etkiliyor ancak Türk sineması güçlü kalmayı başarıyor.

İstanbul Film Festivali'nin endüstri bölümü Köprüde Buluşmalar'ın başında yer alan Gülin Üstün de "Her zaman olduğu gibi müzik, kültür ve sanatın bizlere iyileşme gücü tanıyacağına inanıyoruz." sözlerini sarf etti.

Yok Artık'ın isimsiz devam filmi üzerinde çalışan Müge Özen olaya farklı bir açıdan yaklaştı. Özen, "Son yaşanan saldırılar Türkiye'de gerçekleştirilecek olan ortak yapımları olumsuz şekilde etkiliyor. Uluslararası ekipleri Türkiye'de çekim yapmaya ikna etmek daha zor bir hal alıyor. Burada ekonomik ve politik kararlılığın yanında güvenlik koşulları da sorgulanıyor." dedi.

Prof. Dr. Arzu Öztürkmen ise Türkiye'nin bu tarz şiddet olaylarıyla mücadele konusunda uzun bir geçmişi olduğunu, bu gibi durumların prodüksiyon çalışmalarını olumsuz etkilemediğini dile getirdi.

Son zamanlarda The Water Diviner, Argo, Skyfall ve Ghost Rider 2 gibi önemli filmler Türkiye'de çekildi. Yaşanan son olayların sinema sektörünü ne şekilde etkileyeceğini zaman gösterecek.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER