Oscarlar artık o kadar da beyaz değil mi?

Oscarlar artık o kadar da beyaz değil mi?
Her yıl en çok eleştirdiğimiz ama buna rağmen en merakla beklediğimiz sinema olayı oldu Oscarlar. Amerikan Sinema Sanatları Akademisi ya da kısaca Akademi dediğimiz kurumun dağıttığı Oscar ödülleri tartışmalara sebep olsa da sinema sektörünü en çok etkileyen ve yön veren sinema olayı. Peki, bütün bu eleştirilerin sebebi ne ya da hedefi kimler? En son bu yıl “Oscars So White” serzenişiyle ve sosyal medyanın gücünü de arkasına alarak yayılan bu eleştiri rüzgârının hedefinde ödülü dağıtan Akademi’nin neredeyse %92’sinin beyazlardan oluşması vardı.

Siyahilerin protestolarıyla gölgelenen ödüllerin sabıka kaydı sadece bu kadarla da kalmıyor. Akademinin bu “beyaz” üyelerinin %75’i de erkek. Bu tabloya yaş ortalamasının yüksekliğini de eklediğimizde ortaya erkek egemen, neredeyse sadece beyazlardan oluşan ve etnik çeşitliliği temsil etmeyen, tutucu, tutuculuğundan dolayı da yenilikçi ve bağımsız sinemaya sırtını dönmüş bir oluşumdan söz etmiş oluyoruz. Yıllardır bu eleştiri oklarının hedefinde olan ve yeni bir yapılanma için hazırlanan Akademi nihayet bu yılki “Akademiye Davet Listesi” ile durumu değiştirmeye kararlı olduğunu, devrim diyemesek de reform yapacağını açıklamış oldu.

Akademinin başkanı Cheryl Boone Isaacs’in resmi siteden yaptığı açıklamada yeni üye davetlerinin 683 kişiye ulaştığını görüyoruz. Bu, Akademi tarihinde bir rekor; daha önce hiç bu kadar çok sinemacı üyelik daveti almamış. Listede yönetmenler, oyuncular, sanat ve görüntü yönetmenleri, belgeselciler, makyaj sanatçıları, müzisyenler, cast direktörleri, set tasarımcıları var. Sektörün her alanından profesyoneller yani. Isaacs davet metninde sektör temsilcilerine  “Bunun sadece bir davet değil fırsat, sadece üyelik değil görev” olduğunu hatırlatmış. Reform yapılırken ve eleştirildikleri konuları düzeltmeye çalışırken sorumluluğu paylaşmak gereğinden bahsetmiş.

LA Times Entertainment web sitesinden alınmıştır

Davet edilenler arasında Oscar kazanan kişi sayısı 28, adaylığı olanlarsa 98. 59 ülkeden 283 uluslararası isimden bahsediyor Akademi. Değişen tabloyla birlikte en yaşlı üye 91 yaşında olacak, en genç üye ise 24 yaşında. Yeni isimlerin gelişiyle Akademinin kadın üyelerinin oranı %25’ten %27’ye, beyaz olmayan üyelerin oranı ise %8’den %11’e yükseliyor. Bu rakamlar yeterli değil elbette. Zaten yazının başından da belirttiğimiz gibi bu bir devrim değil reform. 

Temsildeki çeşitliliğin çok daha fazla artması hatta eşitlenmesi gerekiyor ki gerçek anlamda hakkaniyetli seçimlerden bahsedebilelim. Sektörün, oyuncuların, sinema yazarlarının açıklanan listeye ne tepkiler verdiğini önümüzdeki günlerde göreceğiz ve takip edip paylaşacağız. Hepsinden önemlisi yapılan değişikliklerin işe yarayıp yaramadığını önümüzdeki yıl için adaylıklar açıklandığında ve ödüller dağıtıldığında göreceğiz.

Deniz Gamze Ergüven, Mustang ile dikkatleri üzerine toplamıştı

Gelelim haberin bizi en çok ilgilendiren kısmına. Açıklanan isimlerin arasında Türkiye’den de 3 kişi var: Yönetmenler Nuri Bilge Ceylan, Deniz Gamze Ergüven ve görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki. Bu 3 başarılı sinemacımızı can-ı gönülden tebrik ediyoruz. Daha çok adaylık ve hatta ödüllerle döneceğimiz nice Oscar yarışları diliyoruz; hem onlara hem de diğer sinemacılarımıza.
 
*Tüm aday isimlerin yer aldığı liste: “Class of 2016” 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER