24 TV Belgesel Kuşağı’nda bu hafta; Reinhard Heydrich suikasti işleniyor!

24 TV Belgesel Kuşağı’nda bu hafta; Reinhard Heydrich suikasti işleniyor!
24 TV yakın tarihe ışık tutan, nefes kesen bir belgesel serisine daha ev sahipliği yapıyor.

Siyasi, bilimsel, felsefi ve birçok alanda, çalışmaları ile öncü olmuş, kitlelere liderlik etmiş isimlerin hayatlarını suikast sonucu kaybetmelerinin kan donduran detayları ’24 TV Belgesel Kuşağı’nda yer alıyor. Tamamı 22 bölümden oluşan ‘Meşhur Suikastlar’ belgeseli, heyecan yüklü, sürükleyici ve merak uyandırıyor.

Tarihin akışını değiştiren suikastların belgeseli ‘Meşhur Suikastlar serisinde, John F. Kennedy suikastından Mahatma Gandhi’ye, John Lennon cinayetinden Hitler’in bir numaralı adamının bombalanmasına kadar en acımasız suikastlar anlatılıyor. BBC yapımı belgesel serisi tarihin akışını değiştirmiş bu önemli olayları bir kamera uzağınıza taşıyor.

Siyasetçilerden asillere, gerilla liderlerinden gazetecilere her biri farklı sebeplerle hedef haline gelmiş bu tarihi kişiliklerin hayatlarına derin güçler ve soğukkanlı suikastçılar tarafından son verildi.

On Yedinci Bölüm:

REINHARD HEYDRICH SUİKASTI
Tarih: 27 Mayıs 1942
Yer: Prag

Bir Mercedes hızla keskin bir viraja yaklaşıyordu. Genç bir adam ortaya çıktı makineli tüfeğiyle nişan aldı ama silahı tutukluk yaptı. İkinci bir adam güçlü bir el bombası fırlattı.

Ölümcül olarak yaralanan kişi Adolf Hitler’in kana susamış yandaşlarından biri; Reinhard Heydrich’ti. Nazi Almanya’sı siyasetçilerinden Heydrich, 1938`den itibaren, Yahudilerin Avrupa`dan sürülmeleri ve katledilmelerinde büyük rol oynamış, anahtar figürlerden birisiydi.

Çek direniş örgütü militanları tarafından, İngilizlerce eğitilmiş özel bir Çekoslovak suikast timinin saldırısında öldürüldü.

Birçok detayı gizli kalmış cinayetler gün yüzüne çıkıyor ve adım adım sona giden bu yolda Meşhur Suikastlar, “Reinhard Heydrich” bölümüyle 11 Haziran Cumartesi 21:15’te 24 TV’de. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER