Tomris Giritlioğlu, Kanal D'ye Drama Danışmanı oldu

Tomris Giritlioğlu, Kanal D'ye Drama Danışmanı oldu
Yönetmen, senaryo yazarı, yapımcı, proje tasarımcısı Tomris Giritlioğlu, Kanal D'ye "Drama Danışmanı" oldu. Televizyon seyircisinin Gülbeyaz, Kurşun Yarası, Sultan Makamı, Çemberimde Gül Oya, Ihlamurlar Altında, Hatırla Sevgili ve Kayıp Şehir gibi televizyon içeriği üretimi konusunda devir açıp kapamış eserlerden tanıdığı Giritlioğlu son olarak BKM için Son Destan adında mini seri tasarlamıştı.

Tomris Giritlioğlu'na yeni görevinde başarılar dileriz..


Tomris Giritlioğlu Kimdir?
1955, Konya doğumlu Tomris Giritlioğlu, Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Üniversitede okurken bir yaz tatilinde Londra'ya gitti. Orada gittiği sinemada Andrey Tarkovski'nin "İvan'ın Günlüğü" adlı filmini seyredince yönetmen olmayı kafasına yerleştirdi. Sinemacı olmak isteyen Tomris Giritlioğlu, 1977 yılında üniversite bitince TRT’nin sınavına girdi, 2 yıl çevirmen olarak çalıştı.

Daha sonra 1979 yılında açılan ilk yönetmenlik sınavıyla hayatındaki bu sinema macerası başladı. Önce, ‘Tabletten kasete’ diye bir belgesel çekti, sonra ‘Beyoğlu.’ İkisi de yurt dışında ödüller aldı. 1988’de TRT’nin drama bölümüne transfer oldu. Sonra da 1989 yılında ‘Kanto’dan Tango’ya adlı ilk filmini çekti. “Salkım Hanımın Taneleri” film ile 1999 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü aldı. 2002 yılında TRT’den emekli oldu. Özel televizyonlar için proje tasarımı yapmaya başladı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER