8. TRT Belgesel Günleri başlıyor!

8. TRT Belgesel Günleri başlıyor!

8. TRT Belgesel Günleri bu yıl 12- 16 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. 12 Mayıs akşamı Harbiye Radyoevi'nde düzenlenecek olan açılış daveti ile start alacak olan festivale bu yıl 47 farklı ülkeden toplam 427 film başvuruda bulundu. 16 Mayıs akşamı TRT Tepebaşı Stüdyoları'nda düzenlenecek olan ödül töreni ve gala gecesi ile son bulacak olan festivalde tüm etkinlikler ve gösterimler halka açık ve ücretsiz.

Film gösterimleri bu yıl, dört farklı salonda düzenlenecek. Gösterim mekanları bu yıl Harbiye’deki TRT İstanbul Harbiye Radyoevi, Notre Dame De Sion Fransız Lisesi Gösteri Salonları, Beyoğlu Akbank Sanat ve Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi olaraak belirlendi. Programda yaklaşık 50 yerli/ yabancı belgesel yer alırrken, yönetmen katılımlı finalist film gösterimleri de düzenlenecek. Hafta boyunca sürecek etkinlikte film gösterimlerinin yanı sıra açık hava konseri, panel ve belgesel buluşmaları gibi çeşitli sosyal etkinlikler de yer alacak.

TRT Belgesel Günleri’nin açılışı, ödüllü yönetmen Mani Y. Benchelah’ın “Sürgün: Çocuk Mültecilerin Günlükleri” adlı belgeseli ile yapılacak. Bu özel belgesel ülkemizde ilk kez TRT Belgesel Günleri’nde gösterilecek.

Yarışma dışı gösterim bölümünde ise bu yıl Savaş ve Zorunlu Göç temalı belgesel filmlerin gösterileceği Panorama bölümü yer alıyor. Bu bölümdeki filmler, dünyanın gündeminde bir numaraya yükselen sığınmacılar konusuna farklı coğrafyalardan farklı bakışlar sunarken savaşların yol açtığı bu trajediyi çeşitli boyutlarıyla etkileyici bir şekilde ele alan, bu yüzden de son yılların en çok ilgi gören filmleri arasından seçildi. Altı farklı ülkeden yedi belgesel film, davet edilen yönetmenleriyle birlikte panorama gösterimleri kapsamında izleyicilerle buluşacak.

Belgesel sinemada yaratıcı yaklaşımları teşvik etmek amacıyla oluşturulan TRT Belgesel Ödül Töreni 16 Mayıs 2016 Pazartesi akşamı TRT kanallarından canlı yayınlanacak.

Meraklısı için: Gösterim programı

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER