Dünyanın İnanılmaz Dalışları, NTV'de ekrana geliyor!

Dünyanın İnanılmaz Dalışları, NTV'de ekrana geliyor!
Dünya serbest dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç’ın, CANTEK’in ‘Enerjini Doğru Kullan’ projesi kapsamında hazırladığı 6 bölümlük belgesel NTV’de...
 
Uzun süre ara verdiği dalışlarına ‘Enerjini Doğru Kullan’ sloganıyla sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren CANTEK firması sponsorluğunda geri dönen Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Yasemin Dalkılıç, okyanusun derinliklerini, gizemini ve ekosistemdeki sorunlar yüzünden kaybolmaya yüz tutmuş okyanus canlılarını dünya kamuoyunun dikkatine, bilgisine ve hafızasına kazandırmayı amaçlayan ‘Dünyanın İnanılmaz Dalışları’ adlı belgeseli çekti.
 
Yasemin Dalkılıç, eşi Rudy ve ekibi ile birlikte Bahamalar, Jamaika, Meksika, Cayman Adaları, Dominik Cumhuriyeti ve Şili’de batıklar, gemi enkazları, mercan kayalıkları ve mağaralara dalışlar gerçekleştirdi. Ortalama 30 dakikadan oluşan “Batıklar”, “Mercan Resifleri”, “Gece”, “Adalar”, “Aquarius” ve “Diğer Mavi” adlarıyla çekilen 6 bölümlük belgeselde su altı yaşamına dikkat çekildi.
 
İkinci bölüm: Gece
Küba’nın Güneydoğu kıyılarında bir ada ve Jardines de la Reyna, (Kraliçe Bahçeleri) adı verilen arşipel arasındaki bir koyda gece dalışı yapan Yasemin Dalkılıç ve ekibi Uyuyan Kaplumbağalar Vadisi denilen resifte harika çekimler gerçekleştirdi. Dalkılıç bu çekimleri şiirsel bir dille anlatıyor: “Gece olunca denizler çok büyük bir değişim geçirirler.  Güneş batarken ve açısı gitgide daralan ışınlar deniz yüzeyine vururken ışık sanki suda eriyormuş gibi bir güzellik yansıtır bize. Ama güneşin gözden kaybolmasıyla bu dünya hiç beklenmedik bir şekil alır. Dip bilmediğimiz bir gezegenin yüzeyi bile olabilir ve resif sanki hortlaklı bir şatonun duvarları gibi sonsuza doğru yükselir. O çekici renkler gitmiş yerini istenmeyen ziyaretçileri geri iten gri bir orman almıştır. Bu hiç ilginç görünmeyen, kasvetli hatta ürkütücü yere daha dikkatli bakacak olursak, sadece gece olan önemli olaylara şahit olabiliriz. Mesela spermlerini ve yumurtalarını suya bırakan mercanların üremesini, bunların birleşip oluşturdukları larvaların akıntıyla yeni koloniler kurmak üzere başka yerlere taşındıklarını görebiliriz.”
 
Dünyanın İnanılmaz Dalışları, 24 Nisan Pazar 14.15’te NTV’de...BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER