"Metropolis - İçinden Tarih Geçen Kent; Gaziantep" belgeseli devam ediyor!

Ahmet Yeşiltepe'nin hazırlayıp sunduğu belgesel, Fırat nehrinin batı kıyısındaki Barak Ovası'ndan İslahiye'ye kadar olan geniş düzlüklerde uygarlık tarihini değiştiren 4 önemli süreci konu ediniyor.
 
3. BÖLÜM: ANADOLU’DA ROMALILAR – “İNCİLİN KOPYALANDIĞI KALE”
 
Belgesel serinin bu bölümü, Gaziantep'in son yıllardaki en büyük kazanımı Zeugma ve bölgedeki Roma Dönemi izleri hakkında. Zeugma'nın mozaikleri ile birlikte kentin 1000 yıla yaklaşan öyküsü bu bölümde Roma yapıları üzerinden anlatılıyor.
Ayrıca, Araban ve Yavuzeli civarındaki Roma mezar anıtları ile Hristiyanlık tarihinde büyük önemi bulunan Rumkale az bilinen yönleriyle ekrana geliyor. NTV'nin hazırladığı belgesel, Fırat nehrinin batı kıyısındaki Barak Ovası'ndan İslahiye'ye kadar olan geniş düzlüklerde uygarlık tarihini değiştiren 4 önemli süreci konu ediniyor.
 
Merkezinde Gaziantep'in yer aldığı kadim coğrafyada önce Paleolitik Döneme tarihlenen ören yerleri ve kalıntılar hakkında bilgi veriliyor. Bu bölgede, Romalıların benimseyip dünyaya yaydığı iki ayrı yerel dinin tapınım alanları bulunuyor. Türkiye'de az bilinen bu alanlar ile yeni keşfedilen arkeolojik kalıntılar ilk defa televizyon ekranına geliyor.
 
NTV'den Ahmet Yeşiltepe'nin hazırlayıp sunduğu "Metropolis - İçinden Tarih Geçen Kent; Gaziantep" belgeselinin kurgusunu Cihan Çekiç, görüntü yönetmenliğini ise Ahmet Uçar üstlendi.
 
"Metropolis - İçinden Tarih Geçen Kent; Gaziantep", 3. bölümüyle 21 Şubat Pazar saat 23:15’te NTV’de...

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER