Vikings: İntikam, Savaş ve Vatan Hainliği

Vikings: İntikam, Savaş ve Vatan Hainliği
Dur yolcu!
İskandinavlar hakkında ne tanrısal varlıklar, ne güçlüler, ne çok yerlere gitmişler diye bahsetmekten kendimizi alıkoyamayız. Bir şekilde Thor'u, Odin'i, Loki'yi, Freya'yı oradan buradan duymuşuzdur. Böylesine enteresan ve eski bir kültür televizyon ekranlarına gelirse tabii bize de izlemek düşer. Odin'in soyundan gelen Viking Kralı Ragnar Lothbrok ve ailesinin hayatını konu alan Vikings, Oscarlı üstat Michael Hirst'ün eseri. Viking kültürünü, akınlarını ve keşifleri etkileyici bir anlatımla anlatan bu dizi son 4 yıldır hayatımızda.

Haydi, geçen sezonun son birkaç bölümüne kısa bir geri dönüş yapalım:       
  
Geçtiğimiz sezonu bir rüzgar gibi geçen, her bölümünde bizleri heyecan içinde bırakan bu dizi epik bir sezon finali yapmıştı. Sezonun son bölümleri Paris’te geçmişti. Paris’i almayı aklına koyan Ragnar neredeyse Kattegat'taki, diğer bölgelerdeki eli silah tutan herkesi Paris saldırısı için yanında getirmişti. Aynı zamanda Floki'ye yapılan saldırıda görev veren Ragnar, Athelstan'ın ölümünden Floki'nin sorumlu olduğunu biliyordu. Ragnar ve adamları, saldırı sırasında oldukça zorlu anlar yaşadı. Ragnar, Paris'i almak için can atıyordu. İlk denemede başarılı olamayan Kuzeyliler, şehri almak için tüm gece çabaladılar. Tabii, şans yine yüzlerine gülmedi.

Bunun üzerine Franklar ile anlaşmak zorunda kalan Ragnar, onlardan belli bir miktarda ganimet aldı. Franklar da bayıla bayıla ganimetleri Vikinglere verdiler. Ee, sizce Ragnar bu kadar kolay vazgeçer mi? Böylesine arzuladığı bir şeyi geride bırakır mı? Buraya kocaman bir 'HAYIR.' cevabı geliyor. Ragnar, Hıristiyan olan Kont Odo'ya arkadaşı Athelstan'ı anlattı. Bunun üzerine bir de vaftiz edilmek istediğini söyledi. İşte her şey burada başlıyor esasında. “Ben ölmek üzere olan bir adamım, hastayım.” diyince Ragnar, Franklar da dileğini yerine getiriyor. Bu arada gerçekten de kendi adamları bile Ragnar'ın sinsi planından haberdar değil. Vaftiz töreninden birkaç gün sonra Ragnar’ın ölüm haberi verilir. Bir tabutun içinde ölü taklidi yapan Ragnar, Hıristiyan usullerine göre gömülmek ister. Bu cenaze töreni, Paris’in kapılarını Ragnar’a açacaktır. "Balta zamanı", "Kılıç zamanı", "Kalkanlar parçalara ayrıldı!" diye bağıran Vikingler böyle şehri yağmalar. Sezonun sonunda Rollo dahil belli bir grup Fransiya'da kalır.

Herkes bi şekil..

Yeni sezonda bizleri neler bekliyor?
Yeni sezonda da hainliklere devam eden Rollo, Vikinglere ihanet eder. Kamplarını yağmalar ve ne kadar güçlü olduğunu gösterir. Ayrıca  Fransızlara ayak uydurmaya başlayan Rollo onlar gibi giyinir, kendi dillerini öğrenmeye ve Prenses Gisla’nın kalbine giden yolu bulmaya çalışır. En sonunda da başarılı olur ve Prenses ile oldukça yakınlaşır. Hatta son dakika olan boşanma davası iptal edilir. Zaten Rollo'nun içinde sürekli Ragnar’a ihanet etme potansiyeli yatıyordu. Çoğu izleyici de ne zaman ihanet edecek, yanlış bir şey yapacak acaba diye düşünüyordu onun hakkında. O vakit geldi. Şimdi Vikinglerin savaş taktiklerini Fransızlara gammazlaması için harika bir fırsat. Sonuçta Rollo artık bir Fransız Dükü. Hatta Rollo Fransız Kralı’nın gözüne girmek için bazı ekipman siparişlerinde bile bulunuyor.

Kraliçe Aslaug, Kattegat'ı bir gün bir kadının yöneteceği kehaneti hakkında düşünüp durur. Asıl önemli şey bu kadının kim olduğu? Kahini bu konuda sıkıştırıp durur. Eh tabii, Ragnar da bir süre ortalarda olmayınca saatler Aslaug için sinsilik vaktini gösteriyor.

Yeni sezonda her şey farklı olacak. Bjørn karakterine daha çok odaklanmaya başlayan senaristler ona daha fazla rol vermeye başladı bile.  Ragnar’ın yokluğunda, Floki’nin tutuklanmasında ve daha birçok olayda son söz Bjørn’de oldu. Bjørn, vahşi yaşamda hayatta kalma becerilerini geliştirmek için en kuzey bölgere gider. Bir kabinde kalır. Kendi yemeğini kendisi bulur, bazen ayılarla mücadele eder. Hatta yeni sezonda Bjørn’ü öldürmek isteyen birileri var. Ona suikast girişiminde bile bulundular.

Doğru karar vermek ve doğru seçim yapmak candır..

Yağmalama sırasında yeniden yakınlaşan Lagertha ve Kalf yeniden enteresan bir dönemden geçiyor. Kalf, Hedeby’a geri dönünce Lagertha ile reisliği paylaşacağını söylüyor. Hem de %50’ye %50, eşit güç paylaşılacak. Bu duruma itiraz edenler olacak, işler karışacak. Acaba Kalf’ın nasıl bir planı var, bunu tahmin etmek bir hayli güç.
 
Sinsi Wessex Kralı Ecbert de İngiltere Kralı olma hevesinden vazgeçmiyor. Ecbert’in müttefikleri bazı sürprizlere hazırlıklı olsalar iyi ederler. Çeşitli taktikler izleyen Ecbert, oğlunun yokluğunda geleni Judith ile yakınlaşmaya başlar. Sınır tanımayan adama, sınır tanımayan ilişki denk geliyor. Judith’e “Özgür bir insan olabilirsin.” sözünü veren Ecbert böyle onun kalbini çalar. Noel için Wessex’e giden Kral Aelle kızının evliliğinden memnun olmaz. Kraliçe Kwenthrith’e yardıma giden Aethelwulf onu Mercia’daki muhaliflerden kurtarır. İkisi arasında da bir yakınlaşma söz konusu.

Kral Horik'in oğlu Erlendur uzun zamandır Bjørn'e kin besliyordu. Torvi ve Bjørn ikilisini kıskanan, aynı zamanda Bjørn'ün elindekileri tam anlamıyla çekemeyen Erlendur nerede sinsi bir plan varsa orada olacak gibi bir izlenim de vermiyor değil. Son zamanlarda Kalf ile takılan Erlendur, Bjørn’e zarar verecek.

Sürekli bir intikam, ihanet, hainlik, savaş konuları etrafında dönüp dolaşan Vikings, yeni sezonunda bomba gibi. Biz Fehu'yu dinleye duralım, yeni sezon da başlasın. Herkese iyi seyirler!

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER