Masumiyet Müzesi Londra'da!

Masumiyet Müzesi Londra'da!
Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi’nin Londra Somerset House’ta açılan özgün bir versiyonunun sponsoru, Londra’daki tek Türk sermayeli İngiliz bankası olan TurkishBank UK oldu.

Turkish Bank Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, bu önemli organizasyona destek vermekten gurur duyduklarını söyledi ve “misyonumuz Türklerin İngilteredeki ihtiyaçlarına cevap vermektir” dedi.

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk’un 2008 yılında yayımlanan aynı adlı romanından ilhamla kurduğu ve 28 Nisan 2012 tarihinde İstanbul’da ziyaretçilere açılan Masumiyet Müzesi, TurkishBank UK desteği ile Londra’da tarihi Somerset House’a taşındı.

Londra'da The Somerset House'da gerçekleştirilen açılış gecesi ile, Masumiyet Müzesi’nin özgün bir versiyonu, İngiltere’nin en prestijli kurumlarından Somerset House’un Courtyard Rooms bölümünde sergilenmeye başlandı. Seçkin konukların davetli olduğu açılış gecesinde sergiye büyük ilgi gösterildi. Aynı gece TurkishBank ev sahipliğindeki davete katılan misafirler sergiyi önden gezme şansına kavuştular.

TurkishBank UK'nin ev sahipliğindeki resepsiyona aralarında Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar ve KKTC'nin Londra Temsilcisi Oya Tuncalı’nın da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Avrupa Konseyi himayesinde Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından her yıl verilen en uzun soluklu ve Avrupa'nın en prestijli müzecilik ödülü olan Yılın Müzesi (EMYA) ödülüne 2014 yılında layık görülen Masumiyet Müzesi’nin The Somerset House’daki özgün versiyonu, her biri romanın kahramanları Kemal ile Füsun arasındaki ilişkinin belirli bir anını temsil eden gündelik eşyalarla dolu 13 vitrine odaklanıyor.

Ünlü İngiliz yönetmen Grant Gee’nin prömiyeri 2015 Venedik Film Festivali’nde yapılan “Innocence of Memories” (Anıların Masumiyeti) adlı son filminin Londra’daki ilk gösterimi de aynı gece yapıldı. Gee’nin filmi, müzenin yapımı hakkında orijinal materyalleri ve roman sayfalarının orijinalleri ile aynı basımlarını içeriyor. Filmin bu özel gösterimine davet edilen İngiltere’de üniversite öğrenimi gören TurkishBank müşterisi 20 genç de filmi Orhan Pamuk ile birlikte izleme şansına kavuştu. Film gösterimi sonrası öğrenciler aynı zamanda Nobel ödüllü yazar ile baş başa bir soru cevap toplantısı yapma fırsatını da buldular.

Yazar Orhan Pamuk Somerset House binasında açılan sergi ile ilgili verdiği beyanda, “Masumiyet Müzesi’nin daha geniş bir dünyaya ulaşma şansı ve yeni bir yaşam fırsatı bulmasından mutluluk duyuyorum.” dedi.

27 Ocak – 3 Nisan 2016 tarihleri arasında açık olacak serginin düzenlendiği Somerset House, yılda ortalama 2,5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER