“Ertuğrul 1890”ın İstanbul galası yapıldı!

“Ertuğrul 1890”ın İstanbul galası yapıldı!
Türk-Japon dostluğunun gerçek hikâyesini beyazperdeye taşıyan “Ertuğrul 1890”ın İstanbul galası; Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, T.C. Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ömer Çelik, Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ahmet Misbah Demircan, Başaran Ulusoy ve Ekmeleddin İhsanoğlu gibi çok sayıda önemli konuğun katılımıyla 24 Aralık Perşembe akşamı Zorlu PSM’de gerçekleşti! 

Galaya İpek–Ömer Faruk Sorak, Orhan Gencebay–Sevim Emre, Muazzez Ersoy, Nil Karaibrahimgil–Serdar Erener, Serdar Gökhan, Yusuf Sezgin, Selda Alkor, Neşe Erberk, Burak Kut, Canan Ergüder–Sercan Badur, Hazım Körmükçü, Erhan Güleryüz, Sibel Taşçıoğlu, Alina Boz, İzzet Yıldızhan’ın yanı sıra filmin yönetmeni Mitsutoshi Tanaka, tüm Türk oyuncular ve Japon başrol oyuncuları Seiyo Uchino ile Shioli Kutsuna katıldı. “Ertuğrul 1890”; 25 Aralık Cuma günü vizyona giriyor!

Bu yıl dostluklarının 125. yılını kutlayan Türkiye ile Japonya’nın ilk ortak sinema filmi “Ertuğrul 1890”ın İstanbul galası Zorlu PSM’de görkemli bir davetle gerçekleşti. İki ülkenin halkları arasında 95 yıl arayla, 1890’da Kushimoto’da ve 1985’te Tahran’da yaşanan, iki karşılıksız yardımlaşma ve kurtarma hikâyesini etkileyici bir dille anlatan filmin galasına katılan Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu konuşmasında; iki ülkenin, geçmişten günümüze gelen güçlü dostluk ilişkilerinden bahsederken bu dostluğun gelecekte de artarak devam edeceğini vurguladı. Başbakan Davutoğlu aynı zamanda; başta yönetmen Mitsutoshi Tanaka olmak üzere; Türk sinemasının en iddialı filmlerinden biri olan “Ertuğrul 1890”ın yapımında emeği geçen tüm oyuncu ve ekibe teşekkürü bir borç bildiğini dile getirdi. Siyaset, sanat, medya ve iş dünyasından çok sayıda önemli konuğun yoğun katılımıyla gerçekleşen “Ertuğrul 1890”un galasında ayrıca; T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi de konuşmalarında, filmin iki ülke arasındaki dostluğun gelecek kuşaklara aktarılmasındaki öneminin altını çizdiler.

Birbirine 9000 km uzaklıkta, ama derin bir bağa sahip iki yakın ülkenin, Japonya ve Türkiye’nin ilk ortak sinema filmi “Ertuğrul 1890”; iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesinde büyük rol oynayan iki tarihi olayı beyazperdeye taşıyor. Film; 1890 yılında Japon karasularında batan Osmanlı firkateyni Ertuğrul’un hazin hikâyesi ile 1985’te 215 Japon vatandaşının, Turgut Özal’ın talimatıyla THY tarafından İran-Irak savaşından kurtarılmasının çarpıcı gerçek öykülerini kurgusal bir senaryoyla aktarıyor. En kötü günlerinde birbirine yardım eli uzatan ve bu yıl dostluklarının 125. yılını kutlayan Japonya ile Türkiye’nin ortak projesi “Ertuğrul 1890”; aynı zamanda bugüne kadar Türkiye’de yapılmış en büyük bütçeli sinema filmlerinden biri. 

Dünya sinema tarihinin ilk Türk-Japon ortak yapımı “Ertuğrul 1890”; Japonya’da 5 Aralık 2015’te vizyona girdi. “Ertuğrul 1890”; Türkiye’de ise 25 Aralık 2015, Cuma günü sinemalarda!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER