Patricia Arquette: Şehrin her yerinde devlete kimin nereye, ne zaman gittiğini söyleyen makineler var!

Patricia Arquette: Şehrin her yerinde devlete kimin nereye, ne zaman gittiğini söyleyen makineler var!
Televizyon dizisi Medium ile Emmy, Richard Linklater'ın fenomen filmi Boyhod ile de Altın Küre ve Oscar kazanan oyuncu Patricia Arquette'yi tanımayan yoktur değil mi? Kendine özgü duruş ve fikirleriyle daima ön planda olan, yetenekli ve neredeyse bütün sülalesi de oyunculuk yapan Arquette, 1986 yılında 18 yaşındayken başladığı kariyer yolculuğunda sinema ve televizyonu şahane bir şekilde paralel götürüyor.

Ülkemizde FoxCrime kanalında yayınlanan CSI: Cyber, 30 Haziran'da sezon finali yaptı. Dizinin ilk sezon tekrarları yakında başlayacak ve yeni sezon 2016'da yine FoxCrime'da olacak. Biz de azıcık geç de olsa özel Ajan Avery Ryan rolüyle izlediğimiz Patricia Arquette'ye aklımıza takılan soruları ilettik. Soruları götüren, cevapları getiren sağ olsun! 

 

R: CSI: CYBER televizyondaki diğer polisiye dizilerden neden farklı?
PA: Elinde silah tutan bir polisi yıllardır görüyoruz, cinayetleri yıllardır biliyoruz fakat suçun başka türleri de mevcut.

R: Peki onu CSI serisinin diğer dizilerinden ayıran nedir?
PA: Gerçekten farklı ve günümüzün suç gündemini işleyen bir dizi. Suçluların yaptıkları şey bugün bu ve biz toplum olarak onların neler yapabileceklerini bilmiyoruz. Bu yüzden bütün bunları bilmekgerçekten heyecan verici ve biraz da korkutucu. Aynı zamanda bu konuda kendinizi eğitmek de bence çok ilgi çekici..

R: Sizce siber suçlar hakkında bir dizi yayınlamak için doğru bir zaman mı?
PA: Bence zamanlama mükemmel. Bazen insanlar, “sizin diziniz manşetlerden mi oluşturuluyor” diye soruyorlar. Halbuki böyle değil, bazen bir dizinin ortasında hikaye yaratılır. Ekibimiz gerçek hukuk profesyonelleriyle çalışıyor, alanında uzman kişilerle çalışıyor. Haberlerde yayınlananlardan çok daha ileride hikayeler, gerçek öyküler yazılıyor.

R: Siber suç konusuna ne kadar hakimsiniz?
PA: Her geçen gün biraz daha mantıklı gelmeye başlıyor, zaman geçtikçe konseptler katman katman birbirine geçiyor ve kafama oturuyor.

R: Yeni teknolojinin keyfini çıkarmaktan çok yarattığı tehditlerden endişe mi duymalıyız?
PA: Büyük bir mucit bir konsept bulacak, yeni bir teknolojiyi bulacak ve bunu belli bir amaç için dünyaya sunacaklar. Örneğin alarm sisteminiz, sizin kontrolünüzde çalışır, evde olup olmadığınıza göre açıp kapatabilirsiniz. Ama bir suçlunun ellerinde, o cihaz ne yapabilir ki? Hayatımızdaki pek çok şey, Wi-Fi ile kontrol edilebiliyor, şehrin her yerinde devlete kimin nereye ne zaman gittiğini söyleyen makineler var. O kadar çok katman var ki, düşününce aklımı kaçıracak gibi oluyorum.

R: Dizinin ilk bölümü "Kidnapping 2.0”, alışkın olmadığımız bir kaçırma hikayesiyle başlıyor. Çocuklu aileler için korkutucu bir bölüm değil mi?
PA: Biz tür olarak, bebeklerimize karşı çok fazla korumacıyız. Bebek telsizleri, kameraları, bunların hepsi ebeveynler bebeklerinin güvende olduğundan emin olsun diye kullanılıyor. Ama bu makinelerin de hacklenebildiğinin bilincinde olmamız lazım.
 
R: Bu tip dizler sayesinde gündelik hayatta kullanacağımız bilgiler ediniyoruz. Sizce bu diziden neler öğrendik?
PA: Bence insanlar kendilerini suçla ilgili oldukça eğittiler diğer CSI dizileri sayesinde. Bence bu dizide teknolojiyi öğrenecekler, cebinizde bir telefon olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında o sadece bir telefon değil, dizide telefonların yapabildiği başka şeyler var ve bence insanlar evlerinde neler olabileceğini de öğreniyorlar.

R: Yani dizide her gün kullandığımız ama hacklenebilir olan başka eşyalar görecek miyiz?
PA: Hepimizin evinde kahve makinesi var, onları her sabah kahve yapmak için çalıştırdığımızı düşünürüz. Böylece istediğimiz zaman kahve içebiliriz. Evet kahve makineleri bunu yapabilir, ama başka bir çok şey de yapabilirler.

R: Korkutucuymuş gerçekten... Peki, Avery Ryan siber psikolog Mary Aiken’dan esinlenilmiş bir karakter. Mary’nin uzmanlığının diziye nasıl bir etkisi oldu?
PA: Onun uğraştığı teknoloji sektöründeki suçlular, sokaktaki suçlulardan çok daha farklı. Onların kullandıkları, hatta alet çantaları bile bambaşka. Kendisi aynı zamanda Beyaz Saray’la da çalıştı ve çocuk istismarı gibi önemli konularda Interpol’e de yardım etti. Dünya için iyi şeyler yaptı.

R: Patron Avery Ryan?
PA: Bence ekibin diğer genç üyeleri söz konusu olduğunda oldukça anaç ve bazı yönlerde biraz katı. Bazen soğuk ve gözlemleyici ama aynı zamanda insanlara karşı sıcak olabilmek gibi bir yeteneği var ve bu yüzden karmaşık bir insan. Bence zeki ve içgüdüleri çok kuvvetli. Her durumdaki her kişi için ve takımı için hep en iyisi olmak istiyor ve genelde doğru inisiyatifler alıyor.

R: Dünya için iyi şeyler yaptı, anaç bir patron. Demek ki Avery Ryan işini iyi yapan biri. Bunu nasıl sağlıyor?
PA: Onun geçmek istemediği belirli bir duygusal alan var, işindeki başarısı ve yetenekleri biraz da bu sebeple. Bu aynı zamanda kendini güvende tutmanın da iyi bir yolu, bu kadar mantık ve bilgi odaklı olunca bu sizi kalbinizden biraz uzaklaştırıyor. Aynı zamanda oynaması çok keyifli bir rol çünkü bazen kendini biriyle güvende hissetmek istiyor ama hayat onu savurabiliyor, bunu oynamak da oldukça keyifli.

R: Avery Ryan'ı oynamak keyifli dediniz, bu tip bir karakteri oynamanın sizde yarattığı diğer etkiler nasıl?
PA: Bir oyuncu olarak, sizden çok daha farklı birini oynamak gerçekten büyük bir meydan okuma, kendinizi sürekli değişik alanlarda deniyorsunuz. Benim oynadığım karakterlerin çoğu duygusal ağırlıklıydı, bu karakterse çok daha mantıklı biri.

R: Dizideki diğer oyuncu arkadaşlarınızı nasıl tarif edersin?
PA: Bütün oyuncularımız inanılmaz. Herkes ortaya yeni bir şeyler koyuyor. Birinci bölümde şöyle düşündüm, bu kadro gerçekten çok heyecan verici.

R: CSI Cyber seti hakkındaki düşünceleriniz?
PA: İnanılmaz, gerçekten çok güzel. Biliyorsunuz, aslında Washington’da olmamız gerekiyor ama set Kuzey Hollywood’da. Ama o kadar mükemmel bir set oluşturulmuş ki, bu gerçekten hayranlık uyandırıyor.

R: Rosanna Arquette “Selfie 2.0” bölümünde konuk oyuncu oldu. Kardeşinizle çalışmak nasıl bir histi?
PA: Mükemmeldi. O gerçekten harika bir oyuncu. Aynı zamanda rolüne kendinden çok fazla şey kattı ve harika bir iş çıkardı. Hem çok tatlı ve komiktir, hem de bütün bunların arasında hala bana annelik yapar. Mesela, çok duygusal sahneleri vardı ama o arada bana gelip sürekli “canım yeterince dinlenebiliyorsun değil mi?” diye sordu, benimle ilgilenmeye çalıştı. Gerçekten çok eğlenceliydi. Onunla çalışmak bana hem çok güven veriyor, hem de o bir aktris olarak gerçekten bana çok ilham veriyor.”

R: Sizce diğer CSI dizilerinin hayranları CSI Cyber’dan hoşlanacak mı?
PA: Onların bu yeni diziyi görmelerinden ötürü çok mutluyum. Kesinlikle çok farklı bir yapım. Çok iyi, genç bir kadronun yarattığı mükemmel bir enerji var, sürekli insanı şaşırtan bir unsuru elbette var ve bazen geldiğini görmediğiniz yeni bilgiler var.
 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER