Çiğdem Erken: Dünyayı Durduran Şarkı, herkesin kendi hikayesine fon müziği olabilecek bir şarkı

Çiğdem Erken: Dünyayı Durduran Şarkı, herkesin kendi hikayesine fon müziği olabilecek bir şarkı
O bir akademisyen..  Müziğe dahası sanata gönül vermiş, şahane bir yorumcu.. Yazar.. Şarkı yazarı olmasının dışında siz RaniniTv okuyucuları için iştigal alanına giren yazılara da imza attı. Çiğdem Erken'i olur a sadece MedCezir dizisinde görüp sevmiş olanlara kısa künye geçelim dedim. MedCezir'e Veda Dosyası yapıyorsan son bölümlere damgasını vuran o şarkıyı yaratıcısıyla konuşmamak olmazdı. Kırmadı sağolsun.

Cihangir'de bir kafenin loşunda, kulağımız şarkılarda, sohbet ettik.. Buyrunuz..


R: Yaman Koper'in bestesi olarak tanıdığımız, "Dünyayı Durduran Şarkı" aslında sana ait, şarkının yaratım hikayesini anlatır mısın?
ÇE: "Dünyayı Durduran Şarkı" Şehir Tiyatroları yapımı olan "Zengin Mutfağı" oyunu için yazdığım müzikler içinde yer alan bir düettir.

R: Bunu bilmemek de benim ayıbım olsun..
ÇE: Estağfurullah.. Oyunun sahnelendiği sene bana sayısız ödül kazandırmıştı şarkı. Sözleri Aslı Öngören'e ait. Aslı'nın bana yolladığı metni esas alarak şarkıyı oluşturdum. Nisan ayında yayınlanan "Manita" adlı albümüm içinde yer alacak şarkıları seçerken bir dinleyicimden gelen istek üzerine şarkıyı albüm repertuarının içine kattım.

R: Düet peki?
ÇE: Aynı tiyatro sahnesinde olduğu gibi bir oyuncu ile düet yapmak en doğalı olacaktı. Daha önce de ortak çalışmalarımız bulunan sevgili dostum Halil Sezai'yi aradım ve şarkıyı birlikte söylemeyi önerdim. Önerimi büyük bir sevgi ile kabul etti. Şarkının aranjmanı aynı zamanda albümümün prodüktörü olan İskender Paydaş'a ait. Kendi şarkı tarihim içinde özel bir yeri olduğunu düşünüyorum.

R: Çok da güzel oldu. Herkesin gönlüne bereket. Peki Şarkıyı MedCezir'e verme fikri nasıl çıktı?
ÇE: MedCezir dizisinin senaristi Ece Yörenç beğendiğim bir senarist ve sevdiğim bir arkadaşımdır. Yazdıklarını takip ederim. Şarkının dizideki olayları gelişimine bir paralellik gösterdiğini düşündüm ve Ece'yi arayıp şarkımı dinlemesini istedim. Ece dinler dinlemez şarkıyı çok sevdiğini ve senaryosunun içine yerleştirmek istediğini söyledi. Gerisi bildiğiniz gibi.

R: Sonuçtan memnun musun?
ÇE: Tabii ki çok memnunum.. Bizzat dizi müziği yapan bir müzisyen olarak müzikal bir tema ya da bir şarkı vesilesiyle izleyici ile bağ kurabilmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. MedCezir izleyicisi şarkıyı kendilerine yazılmış gibi hissetti ve bizi verdikleri tepkilerle çok mutlu etti. Şarkımız listelerde zirveye oturdu. Bir şarkı yazarı daha ne ister ki böylesine anlaşılmaktan daha öte.

R: Şarkıyı ilk kez dizide sen ve Halil Sezai söylerken duyduk. Gerçek bir konser ortamı gibi gayet organik çekilmiş bir sahneydi. Bir şarkıcısın ama oyuncu gibi sette olmak nasıl bir hismiş?
ÇE: Daha önce de çeşitli vesileler ile setlerde bir nevi gözlemci olarak bulunmuştum. MedCezir seti gördüğüm en profesyonel setti diyebilirim. Ekip müthiş bir uyum içindeydi. Başrol oyuncusundan tut da, aklına gelebilecek setteki her insan birbirine karşı son derece uyumluydu. Bildiğin aile olmuşlardı. Serenay ve Çağatay işlerine öylesine konsantreydi ki biz bir sahneyi çekiyorduk ama sanki gerçek bir anı yaşıyor gibiydik. Yönetmen Ali Bilgin ve ekibi de büyük bir ustalık sergilediler.

R: Medcezir'de 77 bölüm boyunca pek çok şarkı kullanıldı fakat bu şarkı dizinin fan kitlesi tarafından da çok sevildi, sahiplenildi. Neden olduğunu düşünüyorsun?
ÇE: Demin de söylediğim gibi MedCezir dizisinin sadık sevenleri şarkıyı kendilerine yazılmış gibi hissettiler. Aldığım sayısız mesajdan anladığım bu. Bana da büyük bir sevgi gösterdi MedCezir izleyicileri. "Dünyayı Durduran Şarkı" sözleri itibarı ile herkesin kendi hikayesine fon müziği yapabileceği bir şarkı. Burada senarist Ece Yörenç'in izleyicisini iyi tanıması ve şarkıyı senaryo içine müthiş bir ustalıkla entegre etmiş olması da büyük bir rol oynuyor.

R: Serenay ve Çağatay'ın düeti için şarkı yeniden düzenlendi mi?
ÇE: Serenay ve Çağatay şarkıyı benim "Manita" albümümde yer alan aranjman eşliğinde söylediler. Bu da Ece Yörenç'in tercihi idi. Ben de memnuniyetle kabul ettim. Dramaturjik olarak da doğru olan bu idi. Çünkü biz "Dünyayı Durduran Şarkı" yı Yaman'ın yazdığı bir şarkı olarak dizinin içinde kullandık. Halil Sezai ile birlikte seslendirdiğimiz hali ile benzer olması doğru bir seçim. Kayıtları Toygar Işıklı gerçekleştirdi. Kendisi çok güvendiğim bir müzisyendir.

R: Serenay-Çağatay düetin, nasıl buldun?
ÇE: Bayıldım. Ülkede böyle oyunculara ihtiyaç var. Genç, güzel ve yetenekli..

R: Gelecekte de dizi müziği çalışmaları yapmayı planlıyor musun?
ÇE: Zaman zaman dizi müziği yapıyorum. Dizi müziği yapmak mesleki performansım içinde çok önem verdiğim bir alan. Bu sezon da yeni çalışmalarım olacak.

R: Dizi bu gece final yapıyor. Sence neler olacak? Tahminin var mı?
ÇE: Tahmin değil de bir dilek "Mutlu Son" ..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER