Gal Gadot: Kadın olarak en büyük mücadelem eşit ücrete sahip olma üzerineydi

Gal Gadot: Kadın olarak en büyük mücadelem eşit ücrete sahip olma üzerineydi
National Geographic'in yeni belgeseli IMPACT with Gal Gadot, yaşadıkları toplumda olağanüstü bir etkiye sebep olan altı kadının muhteşem hikayesini konu alıyor. Kısa belgesel dizisinin bölümleri 12-16 dakika arası süren altı bölümlük sezonu 26 Nisan'dan itibaren National Geographic YouTube kanalında yayınlanacak. 27 Haziran Pazar günü saat 21:00'de ise tek parça halinde, 142 ülkede 43 dilde yayın yapan National Geographic'de ekrana gelecek.

IMPACT with Gal Gadot, şiddet, yoksulluk, travma, ayrım, baskı ve doğal afetlere rağmen kararlı bir şekilde hayal kurmaya, ön plana çıkmaya, konuşmaya ve liderlik yapmaya devam eden cesur kadınları konuk ediyor. Kısa filmlerde yer alan bu kadınlar, farklı çevrelerden – Brezilya, Porto Riko, Michigan, Kaliforniya, Louisiana ve Tennessee – gelseler de çevrelerindeki insanların hayatlarını iyileştirmeye olan kararlılıkları ve bağlılıklarıyla öne çıkıyor.

Belgeselin sunucusu ve yapımcısı Gal Gadot, belgesel öncesi dünya genelinden pek çok gazeteciyle video konferans eşliğinde bir araya gelerek sorulan soruları cevaplandırdı.

* Programın amacını bize nasıl tarif edersiniz? Bu fikir nereden çıktı?

Programın fikri Wonder Woman sonrası izleyiciler ve fanlar üzerinde sahip olduğum etkimi iyi bir şey yapmak için kullanmaktan, kameraların bakmayacağı alanlara ve hikayelere ışık tutma isteğinden geldi. Her şey Ryan Pallotta'nın [yapımcı, yönetmen] Brezilya'daki muazzam dansçılarla yaptığı harika kısa çalışmayı bize göstermesiyle başladı. 23 yaşındaki bale dansçısı Tuany'nin halkı üzerindeki etkisine şahit olunca "Hadi bütün konsepti bunun üzerine kuralım. Kadın merkezli, diğer insanlara ilham verici ve onları harekete geçirebilecek hikayeleri anlatalım," dedik.

* Wonder Woman'ın büyük bir kitleye ulaşmanı sağladığından bahsettin. Senin durumunda, bir kadın olarak en büyük mücadelen ne oldu?

Bir kadın olarak en büyük mücadelem erkek rol arkadaşlarımla eşit ücrete sahip olmak üzerine oldu. İnsan olarak başka pek çok başka zorlukla da uğraşıyorum ama bir kadın olarak en büyüğünün bu olduğunu söyleyebilirim.* Sizin üzerinizde büyük etki sahibi olan kadınlar kimler oldu?

Çok fazla var. Büyürken rol model olarak alabilecekleriniz; annem, büyükannem. Annem bir öğretmen ve hala öğretmenlik yapıyor. Beni ve kız kardeşimi kendinden emin, kendisini seven, hayal kuran, cesaret eden kişiler olarak yetiştirdi. Büyürken bana ilham veren pek çok başka kadın da oldu. Mesela Maya Angelo, ona takmıştım. Madonna, büyürken benim idolümdü; başkalarının ne düşündüğünü önemsemeyen ve engelleri aşan bir öncü o. Hillary Clinton, Michelle Obama, Angela Merkel... İlham aldığım çok fazla kadın var.

* İnternette askeriyedeki kariyerinizle ilgili devam etmekte olan bazı eleştiriler var, siz de duymuşsunuzdur. Bu zorluğu, özellikle de insanlara yönelik yardım çalışmalarınız konu olduğunda ya da şimdiki çalışmalarınızda nasıl aşıyorsunuz?

Bence bunların çoğu bilgisizlikten geliyor ve insanlar, çoğu kişinin İsrail'de orduda neler yaptığını anlamıyor ya da benim ordudaki hizmetim sırasında neleri yapmadığımı. Benim için en iyisi tüm gürültüleri sessize almak ve sadece iyi bir şey yapmak, inandıklarımı uygulamak ve dışarıya da bunu göstermek. İnternetteki ve sosyal medyadaki insanlar çok ama çok karanlık, nefret dolu ve negatif olabiliyor. Baktığımda yaptıklarımla ilgili hiçbir fikirleri olmadığını düşünüyorum. İsrail'de orduya katılmanız zorunlu ve yapmanız gereken bir şey. Ayrıca İsrail'deki herkesin rüyası çocuklarının orduya gitmek zorunda kalmaması, çünkü o zaman Orta Doğu'daki her şey iyi ve huzur dolu olacak. Ben iyiyi yaymaya, inandıklarımı konuşmaya ve kendi işimi yapmaya çalışıyorum.

* Bu projenin kadınların hayatını genel anlamda nasıl değiştireceğini düşünüyorsunuz?

Şirketimizde her projeyi konuşurken daima "Hayalimiz ne?", "Bununla ne yapmak istiyoruz?" diyoruz. Zaman içinde başarmak istediğim iyi şeyler yapan, yapmak isteyen bir topluluk oluşturmak. İyi şeyler yapmak ve değişime sebep olmak hepimizin istediği şeyler. Ama çoğunlukla "Yapacak çok iş var. Nereden başlayacağız?" diye düşünürüz. Bu programın gösterdiği ufak eylemlerle başlayıp olağanüstü bir etkiye ulaşabiliyor olmanız. Hepimiz birbirimize bağlıyız, dünyanın neresinde olursak olalım insanlık aynı problemlerden mustarip. Alabileceğimiz en büyük yardım birbirimizden. Çoğunluk birlikte büyük bir güce sahip. Eğer bu bağlantıyı kendi içinde işe yarar hale getirirsek benim için büyük kazanç olur. Başarmak istediğim bir şey bu.

* Bu kadınların hikayesini öğrendiğinizde sizi en şaşırtan ne oldu?

Kararlılıkları beni şaşırttı ve ilham verdi. Beni en çok şaşırtan şey farklı hikayeleri olan kadınları araştırmaya başladığımızda oldu. Projeye 3 sene önce başladık, kalan hikayeleri araştırmaya başlamamız 1.5 sene kadar önce ve program tamamıyla global. Bazıları ABD'de geçerken kalanları farklı kıtalarda, ülkelerde geçiyor. COVID başladığında insanlara ilham verebilecek yerel hikayeleri bulabilmek için geriye dönmemiz gerekti ve bulduğumuz hikaye sayısı insanın aklını başından alacak seviyedeydi. Hangisini seçip hangisini seçmeyeceğinizi belirlemesi çok zor oldu. Suçlayıcı parmakların olduğu karanlık bir dönemde yaşıyoruz ve insanlar eylemleri için sorumluluk almıyorlar ve kızgınlar. Buna rağmen iyi niyetle örülü hikayelerle karşılaşmak benim için canlandırıcı oldu.* İlk sezon henüz yayınlanmadı ama sırada ne var? Kadınlara yönelik başka hikayeler de olacak mı?

Evet, kesinlikle. Belirli hikayeler için araştırmaya henüz başlamadık, şimdilik bu özel hikayelerin olabildiğince fazla insana ulaşması için çabalıyoruz. Ama ikinci sezonla ve hatta gençler için faydalı olabilecek kitap serileriyle ilgili National Geographic'le görüşüyoruz. Ayrıca bu kadınların yaptıklarını devam etmesini sağlayacak cömert bir ortam yaratmaya da çabalıyoruz. Pek çok konuşma ve düşünce var ve doğru şekilde yaptığımızdan emin olmamız lazım.

* Senin için bu belgesel dizisini özel yapan ne?

Çok ama çok sorunlu bölgelerden gelen kadınları görüyorsunuz. Ayrım, doğal afet ya da uğraştıkları zorluk her neyse kendilerini durdurmasına izin vermiyorlar. Acılarını ve mücadelelerini diğer insanları etkileyecek pozitif bir şeye dönüştürüyorlar. Memphis'deki Kayla, bir dönem evsiz olan siyahi bir trans genç ve şimdilerde kendisi gibi olan kişilerle ilgileniyor, yaşayacak bir evleri olmasını sağlıyor. En ihtiyacı olduğunda kendisine fırsat tanıyan bir kişi oldu ve bu, onun bütün hayatını değiştirdi. Şimdi de o, diğer kadınlara bu fırsatı tanıyabileceği benzer bir pozisyonda ki böylece o kadınlar da gelecekte başkalarına benzer fırsatları sağlayabilirler. Bu hikayeleri görerek veya duyarak güçlü bir çember yaratılabilir ve bu da benzersiz ve özel bir durum. Her gün duyabileceğiniz kadın hikayeleri değiller ama onlar da halkın içinden ve olağanüstü şeyler yapan sıradan kişiler. Hikayelerini öğrendiğimde dikkatimi çeken de bu oldu.

* Siz kendi çevrenizdeki insanlara harika bir kadın (Wonder Woman) olmaları için nasıl ilham veriyorsunuz?

Bence ilham vermenin en iyi yolu onlar için iyi bir örnek, rol modeli olmak. Bunu yapmaya çalışıyorum. Ama en önemlisi onlara kendilerini sevmeyi öğretmeye çalışmak. Çünkü o zaman güçlü olduklarını, başarabileceklerini, harika olduklarını, bağımsız olduklarını fark ediyorlar.

* Hikayelerini anlattığınız 6 kadından sizin aldığınız tavsiyeler oldu mu? Onlardan neler öğrendiniz?

Onlardan çok şey öğrendim. Kelsey, hemşirelik yapan kız kardeşini COVID nedeniyle kaybetti. Daha öncesinde kayıpla mücadele eden kişilere yardım eden Kelsey, asla böylesi bir kayıpla kendisinin mücadele edeceğini beklememişti. Onunla konuştuğumda olay hala tazeydi. Gözlerindeki umut ve keyif, yaşamayı seçişi ve iyi bir şey yapıyor olması beni etkiledi. Kendinizi mağdur duruma düşürmeniz ve kendinize üzülmeniz çok kolay. Ama o, tam tersini yaptı. En yakınını kaybetse de bunu iyi bir şeye dönüştürdü ve artık bu onun amacı oldu. Bence bu, ilham verici.

* İkinci sezonu şimdilik planlamaya başlamadığınızı biliyoruz. Öncelik sırasına Arap kadınlarının hikayelerini ve onların katkılarını dahil etmeyi düşünür müsünüz? Çünkü malum, kadın hakları Orta Doğu'da büyük bir sorun.

Kesinlikle. Seçtiğimiz orijinal hikayelerden birisi Mısırlı bir kadınla ilgiliydi aslında ve harikaydı. Elbette, isterim böyle bir şeyi.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER