Melisa Sözen: Yaşar'ın hikayeye hizmet eden derinlikli katmanlarından etkilendim

Melisa Sözen: Yaşar'ın hikayeye hizmet eden derinlikli katmanlarından etkilendim
"Her sır önce sahibini yakar" sloganıyla yayın hayatına başlayan Alef, bir Blu Tv- FXTV ortak yapımı. Mistik Polisiye diye yeni bir janra yaratmaya çalışan MAY Prodüksiyon projesi olan Alef’in yönetmenliğini ödüllü Emin Alper, senaristliğini Emre Kayış üstleniyor. Kenan İmirzalıoğlu (Kemal), Ahmet Mümtaz Taylan (Settar) ve Melisa Sözen (Yaşar)'in başrollerini paylaştığı kadrosuyla dikkat çeken serinin en ilgi çekici yanlarından biri Tepenin Ardı, Abluka ve  Kız Kardeşler isimli filmleriyle bugüne dek, ulusal ve uluslararası festivallerde ellinin üzerinde sinema ödülüne layık görülen Emin Alper'in, ALEF ile birlikte dizi dünyasına ilk adımını atması oldu. 

Alef dizisi ilk iki bölümüyle 10 Nisan cuma akşamı yayına başladı. Dizinin devam bölümleri her cuma Blu TV ve FxTv'de eş zamanlı olarak yayınlanacak. Projenin PR çalışmaları esnasında "Emin Alper zaten çok sevdiğim bir yönetmendi. Kendisiyle hep çalışmak istemiştim. Alef vesilesiyle de sadece çok iyi bir yönetmen değil aynı zamanda çok da iyi bir insan olduğunu gördüm. Emin incelikle kurduğu dünyaya sahip çıkan ama oyuncularını bu dünyayı keşfetmekte özgür bırakan bir yönetmen. Birlikte çalıştığımız için çok mutluyum." diyen Melisa Sözen ile konuştuk, merak ettiklerimizi sorduk..

Buyrun bakalım..• ALEF projesiyle nasıl tanıştınız ve neden kabul ettiniz?
Polisiye en sevdiğim türlerden biri ve Emre’nin senaryosu da bu türün gerek olay örgüsü gerekse karakterleri itibariyle incelikle düşünülmüş, yazılmış, katmanlandırılmış çok iyi örneklerinden biri. Bu hikayeyi ve Yaşar karakterini Emin Alper’in kuracağı bir dünya içinde hayal ettiğim zaman daha da çok heyecanladım.

• Yaşar karakterini canlandırıyorsunuz. Yaşar’ı nasıl tanımlıyorsunuz?
Yaşar’ın içinde yanan kör bir ateş var, en çok kendini yakıyor gibi görünse de dokunduğu yerleri de tutuşturuyor.

• Yaşar bir akademisyen. Bugüne kadar canlandırdığınız karakterlerden ne gibi farkları var?
Yaşar bir akademisyen ve daha önce bir akademisyeni oynamadım :) Şaka bir yana bu hikayeye dahil olmaya karar vermemdeki en önemli sebep Yaşar’ın bugüne kadar oynadığım karakterlerden farklı olmasından ziyade hikayeye hizmet eden yolculuğu ve karakteri oluşturan katmanların inceliğiydi.

• Yaşar üzerinden gizli tarikatların tarihine bir yolculuk yapacak seyirci. Bu yolculuğa ilk çıkanlardan olarak, sizi neler şaşırttı?
Bu soruyu tam nasıl cevaplasam bilemedim. Beni şaşırtan şeylerin seyirciyi de şaşırtması beklenen olaylar olduğu için spoiler vermemek için joker hakkımı kullanarak izninizi istiyorum :)

• ALEF, izleyicisine neler sunacak?
Alef son derece sürükleyici bir hikayeye sahip. Karakterlerin kendi hikayeleri de ana olay örgüsüne hizmet eden derinliğe sahip. Her bölüm seyircide merak ve gizemi arttıran incelikli bir iş. Emin, sinematografisi ve birlikte çalıştığı işinin ehli ekibiyle birlikte bu polisiyeyi İstanbul’un daha önce görmediğimiz bir başka yüzüne giydirdi. Hikayeyle birlikte görsel olarak da seyirciyi heyecanlandıran bir iş olacak bence.

• Çekim süreci nasıl geçti?
Kamera arkası ve kamera önünde muhteşem bir ekiple çalışma şansım oldu. Son derece profesyonel ve işini severek yapan insanlarla birlikte keşke çok daha uzun süre çalışabilseydik dediğim 8 bölüm çektik.

• Koronadan dolayı karantina günlerinde neler yapiyorsunuz?
Kendimi dinlemeye çalışıyorum. Sürece adapte olmaya, fiziksel ve ruhsal olarak olabildiğince zinde kalmaya gayret ediyorum.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER