Paul de Gelder: Herkesin Ronda'nın farklı bir tarafını görmesini dört gözle bekliyorum

Paul de Gelder: Herkesin Ronda'nın farklı bir tarafını görmesini dört gözle bekliyorum
Olimpik, MMA şampiyonu ve WWE yıldızı Ronda Rousey en büyük rakibiyle karşı karşıya geliyor: Dünyanın en hızlı ve en tehlikeli köpekbalığı ve denizin en büyük dövüşçüsü Mako köpekbalığı ile. Önce Rousey, bir kafes içinde, Fiji sularında birkaç hafif sıklet köpekbalığı türü ile ringe dalıyor ve sonrasında rekabet Yeni Zelanda'ya taşınarak burada ağır sıklet mako köpekbalığı ile kafessiz serbest dalış yapıyor. 

Ronda'yı bunun için eğiten köpekbalığı koruyucusu ve köpekbalığı saldırısından kurtulan Paul de Gelder ile telefonda bir araya gelerek ona yaptıkları eğitim ve programla ilgili bazı sorular sorduk. "Ronda Rousey'nin Mücadelesi" 25 Temmuz Çarşamba (Bu akşam) saat 20:05’te Discovery Channel’da yayınlanacak.   Köpekbalıklarıyla olan geçmişinizden ve yaptığınız çalışmalardan biraz bahsedebilir misiniz?
Dürüst olmak gerekirse sanırım biraz şapşalım. Suyun etrafında büyüdüm ve benim için bir yerde ev gibi. Huzur bulduğum yer. Tabi ısırılana kadar aynı zamanda güvenli yerimdi de. Fakat bir donanma dalgıcının sudan üç ay boyunca uzak kalması oldukça uzun bir zamandır. Sydney Limanı’nda Deniz Kuvvetleri ile köpekbalıklarının olduğunu bildiğimiz bir bölgede yüzüyordum. Su çok bulanıktı, bu yüzden köpekbalığının görüşü çok iyi değildi. Ve ben siyah, ıslak bir elbise ve siyah bir çift palet ile yüzeyde duruyordum. Bu yüzden köpekbalıkları için yemek olabilecek, yaralı bir fok balığı gibi görünüyordum. Bu benim hatamdı. Ben orduda olmayı dolayısıyla tehlikeli yaşam tarzını seçtim.

  Shark Week'e nasıl dahil oldunuz?
Bu yıl, köpekbalıklarıyla uğraşan ve köpekbalıkları hakkındaki bilgimi ve farkındalığımı genişleten, konfor seviyemi ve sınırlarımı zorladığım birden fazla TV şovu yaptığım ikinci yıl. Yaptığım 3 program biraz tehlikeli. Bloodlines: the Spawn of Jaws adı verilen programı çektik ve bu halihazırda Discovery web sitesinde mevcut. Jaws filminin seti olarak kullanılan bölgeye geri döndük ve Jaws’ın atalarını araştırdık. Yeni doğurmuş büyük dişi köpekbalıkları ile bebek köpekbalıklarını arıyorduk. Ve Amerika'nın doğu kıyısındaki bütün muhteşem güzel alanları keşfettik. Beyaz köpekbalıklarının onları alt edip edemeyeceğini görmek için mavi köpekbalıkları ve mako köpekbalıkları ile gece karanlığında suya atladık. Daha fazla ayrıntı vermeyeceğim ama kesinlikle hayatımın en sinir bozucu dalışlarından biriydi.

  Tanışmadan önce Ronda Rousey'le ilgili nasıl bir izlenime sahiptiniz?
Büyük bir hayranıydım.  Dövüş kariyeri boyunca, dünyanın gözlerini kadın dövüşçülere açtığı gerçeğinin kesinlikle inanılmaz bir başarı olduğunu düşündüm. O kadın dövüşçüleri dünya çapında harita üzerine koydu. Bu sebeple çok saygı duyuyorum. Güçlü kadınlar fikrini sevdim çünkü kız kardeşim bu kişilerden bir tanesidir. O bir Irak ve Afganistan gazisi. Havaya uçtuklarında savaş devriyesindeki telin dışına çıktı ve insanların hayatını kurtardı. O da Ronda gibi kahramanlarımdan biri. Ve sonra onunla tanışıp, benim dünyam hakkında bilgi verdiğimdeki tepkisi, öğrenmedeki hevesi ve koçluk için gösterdiği istek gerçekten, gerçekten tatmin ediciydi. O dünya çapında bir atlet. Belirli bir alanda ondan daha fazla bilen insanları dinlemekten rahatsız olmuyor. Yani onda kesinlikle kibir yok. Ve bu beni gerçekten mutlu etti.

  Onunla program öncesi yaptığınız eğitimden ve tehlikelerinden biraz bahseder misiniz?
Hayatında hiç dalmamış olan Ronda Rousey'i alıp, ona scuba dalışının nasıl yapılacağını öğretmeli ve daha sonra yüz metre aşağı dalarak, boğa köpekbalıkları ile Yeni Zelanda kıyılarında tarih öncesinden kalmışcasına bir yerde mako köpekbalıkları ve mavi köpekbalıkları ile kafesten çıkmak için, ona tüm bu yolculukta eşlik edecek bir eğitim süreci planlamalıydık. Yeni Zelanda'dan bir sonraki durak Antarktika’ydı. Ve Antarktika çok vahşi. Herkesin Ronda Rousey'nin farklı bir tarafını görmesini gerçekten dört gözle bekliyorum. O gerçekten yaptığı her şeyde dünya şampiyonu.

  Köpek balıkları konusunda insanlara verebileceğiniz tavsiyeler neler olur?
Köpekbalığı bana saldırmaya başladığında, Discovery Channel ve Köpekbalığı Haftası'nın yapılması gerek dediği şeyleri yaptım. Gözlerini hedef al, burnuna yumruk at. Tüm bunları denedim. Ama o anda durum hiç iyi değildi. Eğer saldırıya uğruyorsanız, yapabileceğiniz tek şey şu adımları takip etmektir. Gözlerini ve solungaçlarını hedef almaya çalışın ve burnuna olabildiğince sert vurmaya gayret edin. Ne yazık ki, elim köpekbalığının ağzının içindeydi ve gerçekten bunu yapamadım. Ama dediğim gibi yüzdüğümüz alanların farkında olmalıyız. İnternetten araştırın, gazetelere bakın, cankurtaranlarla konuşun. Mümkün olduğu kadar çok bilgiye sahip olun çünkü bilgi güçtür. Yani sonuç olarak eğer içinde olduğumuz köpekbalığı durumunu biliyorsak, kendimizi o köpekbalığı denkleminden çıkarırız.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER