Rachel Keller: Legion'da oynamak farklıydı çünkü bir tür deney gibiydi...

Rachel Keller: Legion'da oynamak farklıydı çünkü bir tür deney gibiydi...

Legion dizisinde canlandırdığı, ismi Pink Floyd'tan esinlenerek konan Syd Barrett karakteriyle beğeni toplayan Rachel Keller, oyunculukta yeni sayılabilecek birisi olsa bile asıl çıkışını Fargo dizisininin ikinci sezonuyla yapmıştı.

Legion bir süre önce sekiz bölümlük ilk sezonunu noktaladı ve ikinci sezon onayını FX kanalından aldı bile. Çizgi roman uyarlaması bu dizi sayesinde Noah Hawley ile yeniden çalışma fırsatı da bulan ve oyuncuyla telefonda görüşüp dizi ve karakteri hakkında konuştuk.

● Malumunuz Legion ilk sezonuyla başarılı ve popüler bir dizi oldu. Bu başarının sizin hayatınıza ne gibi bir etkisi oldu?

Kötü yönde olmadı. Yıllardır birçok işte ve projede çalıştım ve hayatımın bu noktasında daha çok işimle meşgülüm. Artık sen gibi insanlarla diziyle alakalı konuşur oldum mesela. Bu bir farklılık oldu.

● Dizi, Türkiye’de de sevilerek izleniyor. Buradaki hayranlarınıza ne söylemek istersiniz?

Yaa? Dizi tüm dünyada izleniyor olduğundan dolayı ve ilgi de gördüğü için çok memnun oluyorum. Buna sevindim. Dürüst olmak gerekirse bu durumun farkında değildim. O yüzden diziyi izleyen ve bizi destekleyen herkese çok teşekkür ederim.

● FX Türkiye de bizde yayınlıyor diziyi bu arada. Peki, siz dizinin yaratıcısı Noah Hawley ile Fargo'da daha önce birlikte çalıştınız. Legion’ı daha farklı kılan ne oldu?

Noah ile Fargo'nun ikinci sezonunda çalıştığımız zaman o dizi benim okuldan mezun olduktan sonraki ilk işimdi. Her noktasında öğreniyordum. Bu şekilde olduğu için diziye inanılmaz derecede minnettarım. Fargo kişiler arası ilişkiler üzerine kurulu bir dizi. Bu seferkinde oynaması çok daha farklıydı, çünkü deney gibiydi. Ortaya alışılmadık özel bir iş çıkardık. Orada bulunmak ve farklı bir deneyime açık olmak güzeldi. Çalıştığım ekip de bu konuda sürekli ve çok yardımcıydı.

● Diziyi beyin yakıcı ve izlemesi zor bulan insanlara ne demek istersiniz?

(Gülüyor) Evet, biraz beyin yakıcı ve izlemesi zor bulanlar olabilir, ama aynı kişilerden izlemeye devam edenler de var. Bu, kötü bir şey olmasa gerek. Ayrıca dizide yer algısı yok, hangi zamanda olduğumuz da belli değil. Hikayemiz sürekli genişliyor ve değişiyor. İnsanlar olanları anladıkça takdir ediyorlar ve dizimiz de daha anlaşılır hale geliyor. Bu yüzden bence bizimle kalmaya devam etmeliler.

● Fanlarda büyük bir Profesör X beklentisi var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Çok mu erken?

Belki biliyorsundur, Noah daha önce dizinin uyarlandığı çizgi romanlara bağlı olduğunu ama direkt olarak da uyarlamadığını açıklamıştı. Bu nedenle insanların hikayemizi tahmin etmemesini daha doğru buluyor. Ama karakter de aynı zamanda hikayenin önemli bir parçası ve insanların beklentilerinin ne kadar büyük olduğunun herkes farkında. Bu nedenle gelecek sezonda onu görme ihtimalimizin olduğunu düşünüyorum.


● Syd Barrett karakteri çizgi romanlarda yer almıyor, yeni bir karakter. Bu durumun size ne katkısı oldu?

Noah sayesinde çizgi romanların kendi versiyonunu yapsak da onları bir başlama noktası olarak kullanma fırsatınız oluyor. Dizide başka yeni karakterler de var. Elbette her oyuncunun Noah'ın yönlendirdiği ve senaryoya uygun şekilde ekrana yansıttığı, oynadığı bir rolü bulunuyor. Ben de gücünden dolayı kimseye dokunamayan bir genç kadını oynuyorum. Ama aynı zamanda kendinizi daha özgür de hissedebiliyorsunuz.

● Yanlış bilmiyorsam Legion’ın prodüksiyonu ikinci sezonda Kanada'dan Los Angeles’a taşınacak. Bu durum sizin hayatınızı da kolaylaştıracak, haksız mıyım?

(Gülüyor) Haklısın, taşınıyoruz. Ve evet, buraya gelmiş olmak benim hayatımı kolaylaştıracak. Burada yaşıyorum ve burayı seviyorum. Endüstri için de merkezi bir şehir, o yüzden dizinin devamı için kolaylık da sağlayacak.

● Peki, şu meşhur post-credits sahneye tepkiniz ne oldu? Bence tam da Marvel tarzı bir sahneydi.

Dur bir saniye... Tamam, tamam. En sondaki David'le alakalı sahneyi soruyorsun.

● Evet, o sahne.

Ortaya çıkan sahne çok iyiydi, değil mi? Bir bakıma da yaptığımız şey ilginçti. Yani, kim David'i bir topun içinde bu şekilde kaçırmış olabilir ki? Gelecek sezonda bunu keşfetmeye başlayacağız. Bana kalırsa fanları bu şekilde meraklandırdığı için de hoşuma gitti.

● David ve Syd’in ilişkisinden ikinci sezonda ne beklemeliyiz? Bahsi de geçtiği gibi Syd halen dokunulmaz bir mutant mesela.

Şu noktada benim de bir fikrim yok. İkinci sezonda senaristlerin neyle çıkıp geleceğini merakla bekliyorum açıkçası.

● Direkt bir çizgi roman uyarlaması olmasa bile Legion halen bir Marvel şovu. Bu durum üstünüzde baskıya neden oldu mu?

Baskı hissettim ama rolün gerektirdiğini verebilmekten gelen bir baskıydı. Herhangi bir kanaldan veya kurumdan dolayı gelen bir baskı olmadı. Marvel'ı seviyorum, bir Marvel hikayesinin parçası olmak da hoşuma gidiyor ve iyi bir şov yapmak için hepimiz elimizden geleni yapıyoruz.

● Bitirmeden bir şey daha sorayım. Son dönemde ekran işlerinden takip etme fırsatı bulduğunuz bir şey oldu mu?

Dün güzel bir film izledim aslında ama dizi olarak Taboo, Breaking Bad, American Crime Story ve Stranger Things'i sayabilirim.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER