Uykudan uyanmak
Bilmek, düşünmek, anlamak zor eylemlerdir. Çabalamak gerekir. Sadece çabalamak yetmez, çoğu zaman konforundan da vazgeçmesi gerekir insanın. Bir düşünme süreci ne kadar rahatsız ediciyse hakikate o kadar çok yaklaşmışız demektir. Bu sebeple, çoğu zaman kaçarız düşünmekten, olan biteni anlamaya çalışmaktan. Bu yüzden dünya tarihi hep benzer hadiselerle doludur. Kitleler büyük yanılgılara düşerler, üstelik farkına bile varmazlar. Tıpkı bir kazanın içinde, yavaş yavaş ısınırken, haşlanıp ölmek gibi. Çünkü hiçbir şey aniden değişmez.
 
June da yeni uyanmış, şimdi şimdi anlıyor olan biteni. Artık anlamanın pek de bir faydası yok gerçi. Önce mecliste katliam yapılıyor, bu sebeple suçlanan terörist bir grup var ve onlarla mücadele etmek şart. Bu mücadeleyi sürdürebilmek için anayasa askıya alınıyor, geçici bir süreyle. Belki de, asla geçmeyecek geçici bir dönem başlıyor. June ise ilk şokunu, bir yasayla tüm kadınların evlerine gönderilmesiyle yaşıyor.
 
Kadınların hak mücadeleleri hala sürerken, yine elden ilk alınan kadınların hakları oluyor. Kadınlar mülk sahibi olamazlar, ‘başlarında’ bir erkek olmadan yaşamlarını devam ettiremezler. Kadın yalnızca annelik yapabildiği sürece kıymetlidir. Hele de kadınlık çerçevesinin dışına çıktıysanız artık her şey müstahak. Yargı kurumu var ama savunma makamı yok bu düzende. Suçlanıyorsunuz, ve cezalandırılıyorsunuz. Cezada ıslah esas olsa da, burada sapkınları yok etmeyi seçiyor sistem. Kanun koyucu ister kutsal kitaba dayandırsın hükümleri ister ulusal güvenliğe, fark etmez.
 
Daha önce de söylemiştim, bu hikaye her yönüyle bir kadın hikayesi. Bu zamana kadar hep kadının ezilen, kullanılan taraf oluşundan bahsetsek de aslında kadının sistemin işleyişinde de önemli bir görünürlüğü var. June’un sorgu sahnesinde bunu bir kez daha görüyoruz. Bu zamana kadar hep ahlaktan, kadın olarak görevleri yerine getirdiklerinde nasıl kutsal bir amaca hizmet ettiklerinden bahsederken izledik Aunt Lydia’yı. İsyankarlara da gerektiği yerde cezasını veriyordu elbette. Bu sefer ise elinde elektrik şokuyla, işkence etmekten asla çekinmiyordu. Onu durdurabilecek tek şey ise kadının sahip olduğu kutsal meyve idi.
 
Aslında bu şiddetin buralara geleceği geçmişte çoktan belliymiş. Dizinin geçmişe gidilen sahneleri o kadar etkileyici ki, insan bir anda o anın içinde buluyor kendini. Protestolara karşı sivil halka pervasızca ateş açan bir silahlı güç var. Sükûnet sağlanıp halk sindirildiğinde ise bu şiddet elbette daha da yükseliyor.
 
İnsanı insan yapan şey özgür iradesiyken, bunun tamamen elinizden alındığı bir hayatta yaşamak aklın sınırlarını zorluyor. Umut etmeye devam etmek ise git gide imkansızlaşıyor.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER