Geçmişi silinenler
*Tom Gaul imzalı Gurdian Review’de yayınlanan bir karikatür 

Çeviri: 

-Kendimi bir odaya kapatıp korkunç bir distopya romanı yazacağım.
-İyi şanslar!
(5 yıl sonra)
-Bitti!
Ya kaçacaksın ya da teslim olacaksın, başka yolu yok. Hızlı olmalısın… Dikkatli olmalısın… Sınırın ötesine geçersen kurtulursun. Ama peşindeler, ve yakalanırsan kurtuluşun yok artık.   Bu telaşlı kaçışın sonunda, önce silah sesleriyle birlikte eşini geride bırakıyor June, daha sonra da küçük kızını alıyorlar elinden. Peki kim bunlar, ne istiyorlar?

June yakalandı. Eğer yakalandıysan ne yapacağına onlar karar veriyorlar, kiminle konuşacağına, nereye gideceğine… June’un ismi artık Offred. Yeni bir hayat verildi ona, yeni bir kimlik. Zaten eski hayatından bahsetmesi de yasak, ama düşüncelere de zincir vuracak değiller ya… Yeni İsmi Offred olsa da kızını özlemekten vazgeçmiyor genç kadın. Tüm bunların biteceğine inanıyor. Peki nasıl oldu da bu noktaya gelindi?

İnsanlık büyük bir kıtlık yaşıyor, sadece kaynak kıtlığı değil bu, aynı zamanda insan kıtlığı. Bu sebeple doğurgan kadınlar damızlık olarak kullanılıyor. Siyasi otorite elbette bunu din soslu ahlak kuralları çerçevesine oturtuyor. Her zamanki gibi ilk kurban kadın. Çünkü kadın, gücü olanın mülkü, ve ihtiyaç anında ondan istendiği gibi tasarruf edilebilir. Bu kimi zaman baba, ağabey, kimi zaman koca, kimi zaman da devlet oluyor. Tabi ki hepsi de aslında kadının iyiliği için.

Bir sahnede Janine’i görüyoruz, açık seçik söylenmese de tecavüze uğradığı bir anı anlatıyor. Günümüzde toplumun alabildiğine ikiyüzlü olduğu bu konuyu, çok net ortaya koyuyor. Kadın tecavüze uğramışsa suç kendisinindir, muhakkak hak etmiştir. Tüm parmaklar onu işaret ediyor; suçlu olan sensin, ve tanrı cezanı verdi! Ama onun da orada ne işi varmış, aman canım o da öyle giyinmeseymiş diyenlerin, gazetelerde köşe tuttuğu bir dönemde, bu sahne epey tanıdık geliyor bize. Tabi sonrasında tecavüz eden bir başkasına yapılan linç de bu ikiyüzlülüğün bir parçası. Oysa kumandanın yaptığı tecavüz değil, kutsal bir görev sayılıyor.Yaşanan onca şeye rağmen Offred hayata devam etmeye kararlı. Çünkü onu hayatta tutan bir şey var, Hannah… June ve Luke’un küçük kızı Hannah.

Umudun cılız ışığıyla sona eriyor bölüm, bir mücadelenin sinyallerini vererek.

Son not: Aunt Lydia ile ilgili de söylenecek epeyce şey var ama, sonraki bölümlere…
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER