Artık bize “aşk” olsun!
Aşk, benim için; sadece kelebeklerin midede uçuşması değil, uçan kelebeklerin yere çakılmasıdır aynı zamanda. Yani aşk denilen olay, güllük gülistanlık bir şeyleri çağrıştırmaz benim için. Ama içinde her duyguyu barındırır. Eğer biz “romantik komedi” türünde bir şey izliyorsak, dramdan türünden daha çok her şeyin hakkını vermeliyiz. Acıysa acı! Ayrılıksa, ayrılık. Üzüntüyse, üzüntü. Ama mutluluk ve romantizm ise, sonuna kadar…
 
Bölüm bittikten sonra, bu bölüm ne izledim diye sorguladım kendimi. İyi bir şeylerle başlamak istiyordum yazıma. Hatta sadece başlamak değil, yazımın tamamında güzel şeyler yazsın istiyordum. Ama olmadı. Bölüm sadece galeri fotoğraflarında kaldı. Ve aklımda olumlu kalan tek şey Lale ve Onur sahnesinde çalan Güliz Ayla şarkısıydı. Onun dışında, sahi ne izledik biz? Koskoca 150 dakikalık bir bölümde kaç dakika Onur ve Lale izledik? Ben size söyleyeyim kaba taslak: 20 dakika… Onun da, sadece 7 dakikasında Lale ve Onur baş başaydı.
 
Baş başa oldukları, bir tanecik romantik sahnemiz vardı. Sağ olsun, Lale onu da elimizden aldı. Kendini çekti, olmaz dedi… “Ayıp” dedi… Ayıp? Şimdi sahne Lale değil de, dış bir etken tarafından bozulsa bu konuyu hiç uzatmam. “Ay bizimkiler bir rahat edemediler ya.” der geçerim. Ama bunu engelleyen Lale olunca, bir de üstüne “ayıp” kelimesini kullanınca, konu çok başka bir yere gidiyor benim için. Aptal yerine konulduğumu hissediyorum çünkü. Lale’ye hatırlatalım mı hiç tanımadığı bir adamdan, evlilik dışı hamile kaldığını? Eğer ayıp konusundan yürüyorsak bunu sorgulamamız lazım çünkü.
 
Zaman dursa…
 
Bölümün ilk 45 dakikasında, LalOn dışında herkesi izledik. 45 dakikanın sonunda Lale ve Onur bir araya geldiler. O da saniyelik. Sonra Nilüfer Kurtuluş Samet Nergis onlarında yanında gördük yarım yamalak. Bizimkiler kendi ilişkilerinde çok başarılılar ya, başkalarına da yardım etsinler tabi.
Lale’yi istemeyen, Onur’a yakıştırmayanlar listesine bir yenisi daha eklendi: Dayı Haluk. Songül onun hakkından gayet güzel gelir ve bunu izlemekten de, keyif alacağıma eminim. Zaten son sahnede de, annelik duyguları devreye girdi. Bunu gözlerinden anladık. Yalnız, dizinin hikayesi sürekli birilerini aşağılama üzerinden dönüyor farkında mısınız? Mesleği yüzünden aşağılananlar, orta halli bir aile diye aşağılananlar, bedeni yüzünden aşağılananlar, çok yemek yiyor diye aşağılananlar… Bu çok rahatsız edici.
 
Bulumik Pelinsu’nun sonu akıl hastanesinde biter. Ben öyle hissediyorum… Bir de bu kötülüklerine Doktor Onur’u alet etme çabaları var. Lale’ye olan hislerinin farkında ve bunu kullanıyor. Doktor Onur da, kendini Lale’ye yakın görüp olayların içine katıyor kendini. Rica ediyorum bir an önce kendine gelsin! Ayrıca, Onur’un Lale’ye olan hislerini sorgulamak kimin haddine?
 
Demek Lale ve Onur birlikte olmasın isteyen biri daha by İsmet Babaanne
 
Kurgudaki sıkıntı tam düzeldi diyorum, yine başa dönüyoruz. Gerçi böyle diyorum ama, ekip demez mi: Bize hangi sahneleri yolluyorlarsa onları montajlıyoruz diye? Tam senaristler bizim ne istediğimizi anladı diyorum hoop yine başa. Bu bölüm, bol bol Betül izledim. Samet izledim. Kurtuluş izledim. Yıldız izledim. Şadi İzledim. Songül izledim. Bir tek Lale ve Onur izleyemedim.

Oyuncuların duyguları geçirmeleriyle ilgili hiçbir problemim yok benim. Ne Furkan Palalı’yı ne Demet Özdemir’i ilk kez izlemiyorum çünkü. İkisini de ilk projelerinden beri takip ediyorum ekranda. Nasıl başarılı olduklarını da gayet iyi biliyorum ve görüyorum. Ama senaristler gereken sahneleri yazmazsa, neyi oynayıp hissettirsinler ki bize?
 
Amaç reyting mi? Yani esas oğlan ve esas kız hiçbir zaman mutlu olmaz mı? Mutlu olduğunda izleyici kaybeder kafası mı? Böyle giderse, başrol oyuncularını bir arada görememekten izleyici kaybedecek No:309… Bir izleyici olarak neyle ikna edeceğim kendimi? Sürekli çocuk oyuncağı gibi bir dargın bir barışık, aşktan uzak, başrolü bir ara izleyemediğim sahneleriyle mi ikna edeceğim? Eğer koskoca bölümde iki tane güzel sahne izleyeceksem, açarım mis gibi netten izlerim. Ne Lale ve Onur dışında birilerini izlemiş olurum ne de sinirim bozulur.

Yazı devam ediyor..
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER