46 Yok Olan: Bir Elimdeee Cımbızzz Bir Elimdeeee Aynaaa Umurumda mııı ki Bu Dünyaaa?
Bir de iyi ki geldin, gelmesen kadın beni devirirdi diyor?!
Mükemmel bir bölüm izledik. Karakterler birbirine ısınıyor. Olaylar belirginleşiyor. Ortam kızışıyor. Ezo uyanıyor. Murat katillere yaklaşıyor. İzleyenler 46 Yok Olan ile dizi seyrine doyamıyor. 

Dün sınav mınav demedim, doyasıya 46 Yok Olan izledim. Hafta sonu evde ve uykusuz kalabilirim ancak hiç pişman değilim. Neler oldu neler? O kadar akıcı bir bölümdü ki, bir ara izlerken bunu kesip engelleyen reklama kızdım. Son reklamlara zaten hiç gelemiyorum. Bu bölüm gelecek bölümlerden beklentimi çok yükseltti. Twitter da coştu. Böyle olunca, çok motive izliyor ve yorum yapıyor insan. 

Murat’ın sempatik ve kaçan kovalanır tavırları çok hoştu. Gülüşmeler, azar işitmeler, deviren kadın Selin’in Ceyla’yı görünce ortadan kayboluşu ve Ceyla’nın Selin’e gizli kaplan bakışları… Hepsi çok güzeldi. Bu dizi de bu tip “basit” sahnelerde dahi o kadar kaliteli ve hoş ki bayılıyorum. Normalde izlemeye tahammül edemeyeceğimiz sahneler, 46 Yok Olan’da keyif aldığımız anlara dönüşüyor.
Bu bölüm için Murat Günay’a bir hediyem var. Bülent Ersoy’dan Sefam Olsun.

Akılda kalan sahneler Murat ve Salim’in ceset temizliği ve sonrasında video keyfi. Murat’ın DMT sonrası söyledi birkaç cümle, değil bölüm sonrası dizi sonrasında da akıllarda kalacaktır. @46YokOlan hesabından #46Gecesi  hashtagi ile dün hepsi tek tek twitlendi. Dün gece toplam1651 tvit atılmış. Dün 46 Yok Olan Twitter’ı salladı. İşte bunlardan bir kaçı ve ilgili kesit videosu;

“Hepimiz öleceğiz, bugün olmasa yarın toprağa gireceğiz, kozmolojik ölçekte hiçbir anlamımız yok.” 
“İnsan denilen varlık o kadar kibirli ki, bir gün daha fazla yaşamak için yapmayacağı hiçbir şey yok.”
 
 
“Manyak adamlar, manyaklaaar” diyen evsizin çirkin adamı mecburen öldürdüğü sahne biraz tuhaf olmuştu. Aslında aksine, sahnenin Murat tarafından planlanmış olması ve bu kendi değil başkasına öldürtme taktiğini tekrarlayacağı sinyali çok akıllıcaydı. Ancak karakterler çok rahattı. Bu noktada sanırım tecrübe devreye giriyor. Oyuncuların özellikle evsiz karakterinin burada daha alkolik ya da kendinde olmayan biri olması, ilk uyandığında şarap istemesi gibi bazı eklemelerle güçlenmesi ve sahnenin de daha inandırıcı olması sağlanabilirdi. Çok etkilenmedim. Bakınız ve değerlendiriniz, peki ya sizce?

Salim ve Füsun ilişkisi de ayrı bir komedi filmi. Salim rolünde çok başarılı, Hoca ile olan tüm diyaloglar müthiş. Ancak Füsun? Olmadı bizim 40 yıllık emektar Akbaba’ya gitmedi… Füsun’un baskın ve kışkırtıcı bir rolü var sanırım. Panik atağı var. Ancak kendi bir o kadar sakin ve tavırları da yumuşak. Böyle olunca da Salim’in yanında zayıf kalıyor. Örneğin, Salim’in eve geldiği sahnede, Salim konuşuyor ya, o da kalksa bağırsa, bir şeyler kırsa, yüzünü asıp çevirmesinden daha ateşli bir sahne olacak.

 
Zombiiinin Uyanışı… Balili vakit varken kaç kurtar kendini…

Bir de Ezo’lu sahnelerle ilgili bir eleştirim olacak. Ezo’nun yatakta uyanışı mükemmel olmuş. Ancak sonraki zombi yürüyüşlerde başı hep dik, ayaklar hep paralel, sanki yıllardır yatan o değildi. Bir de hemşire bir gitti sonra bir türlü gelemedi. Ezo’nun biraz düşe kalka yataktan inmesi, yürürken de ara ara sürünmesi, hemşirenin onu yarıda yakalaması ile sahne daha iyi olmaz mıydı?

Ezo’dan habersiz Ferit ve Yıldız meğer bu işte ortaklarmış. Kedi köpek gibiler demiştim ancak olaylar aydınlanır gibi olunca kuzu sarmasına döndüler. Ferit’in eve geldiğinde, Yıldız’a senin yüzünden oldu demesi akıllara olayın çoğuna Yıldız’ın sebep olduğunu bir kez daha getirdi. Ezo ile Yıldız’ın yeniden karşı karşıya gelmesini iple çekiyorum. Murat’ın bu işin üstüne gideceği kesin, ancak amca onu vazgeçirmek için bakalım ne yapacak? “Bak Ezo’da uyandı Murat, bırak artık oğlum” mu diyecek? “Asım Demirci aslında benim” mi? Göreceğiz…
 
46 Yok Olan 13.bölüm sonunda bitiyor. Bu bir gösterde değil. Ne yazık ki, çoğu mide bulandırıcı gündüz kuşağı programı yıllar sürerken, 46 Yok Olan gibi hikayesi ve oyuncuları muhteşem, olayları ve sahneleri heyecanlı bir dizinin bitecek. Buyrun dünün reytingleri. Ranini Tv Reyting Çok iddialı demeyin, benim için, 46 Yok Olan gelmiş geçmiş diziler arasında kendi kulvarında ilk 3 te. 46 Yok Olan için 13 bölüm çok az oldu, diziye yeterli şans verilmedi ve emeğe de saygı gösterilmedi diye düşünüyorum. Aklım almıyor, nasıl oluyor da dün gece bile 40. sırada?

Şunu da anlamıyorum. Şuan yanılmıyorsam, hemen hemen her kanalda ayrı bir romantik komedi dizi var. Hatta bunlara eklenecek şuan tanıtımı olan yenileri de var. Hepsinde konu hemen hemen aynı, aşık olan kız ve onun kendine aşık etmeye çalıştığı erkek. Karakterler farklı ancak onlar da aşık olunası güzellik ve yakışıklılıkta değil. Peki neden onların izlenirliği ve devamlılığı daha fazla?

Ben şu soruya yanıt bulamıyorum. 46 Yok Olan farklı hikâyesi, tecrübeli tiyatrocu kadrosu, dinamik ve heyecan dolu sahneleri, düşündüren ve kalite kokan bölümleri ile sonlanacaksa ve o bir dizi ise, diğerleri tam olarak ne? BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER