Acıyı besleyip büyüten yalandır, yapma...
Yine döner miyiz o günlere?

O Hayat Benim’in ilk sezonu, Ateş ve Bahar’ın nikah törenine Efsun’un gelmesiyle sona ermişti. Birbirine bu kadar yakışan bir çifti nikah masasında görmek çok güzel olsa da, Ateş’le Efsun’un birlikte olduklarını, Bahar’ın bilmesi gerekiyordu. Efsun da zaten tereddüt etmeden yaşananları söyledi. Bahar elbetteki inanmakta zorlandı, Ateş’e sordu ama Ateş susup cevap vermeyince Bahar’ın orayı terketmekten başka çaresi kalmadı. Bahar’ın nikah masasından kalkış anı ve yolda ailesiyle yürürken, duvağını çıkarıp atttığı sahne etkileyiciydi. Artık kendini gelin gibi hissetmeyen Bahar, duvağını çıkardığı an beyaz elbiseli bir kadına dönüştü. Minibüse binmekte bir sakınca görmemeleri de bu yüzdendi. O artık gelin değil, beyaz elbiseli, kalbi kırık bir kadındı. Yoksa hangi kadın gelinlikle minibüse binerdi ki? Bahar’ın yaşadıkları fena halde hırpalıyor insanı.


Onur, Bahar seni şu an dinlemiyor. Belki bir süre sonra.

Nasıl iyileşecek bu yaraları derken, hayat onun karşısına, eski arkadaşı Onur’u çıkardı. Onur Bahar’a iyi gelecek bence, yaralarını da saracak gibi duruyor. Fakat henüz erken. Çünkü Bahar Onur’un onu kaçırıp getirdiği cennet gibi bir yerde, intiharı düşünecek kadar mutsuz henüz. Onur ‘un Ateş’in yerini alabileceğini düşünmüyorum fakat Onur’un insana iyi gelen bir tavrı ve bakış açısı var.

Kendine soruyorsundur “Neden?” diye.

Bölüm boyunca en çaresiz kişi Ateş’di. Bahar’a birşeyler anlatmak için uğraştı durdu ancak o gecenin neden yaşandığı ile ilgili sorulara verecek pek de cevabı yoktu. “Sarhoştum” demek yetmiyordu ve yetmedi de. Evet yaptığı hataydı ama o da öyle iyi bir çocuk ki, üstüste atılan tokatlara üzüldüm açıkçası. Ateş’in kendisini dinlemesi konusunda sürekli Bahar’ı ikna etmeye çalışıp da başaramadığı bir anda, Bahar’ın Ateş’in evine gelip “Seni dinliyorum” demesi sürprizdi. O andan sonra yaşanan, konuşulan herşey yine canımızı acıttı. Yapılan tüm konuşmalar ikisinin de çaresizliğinin boyutlarını bize gösterdi, hissettirdi. Göksel’in şarkısı da doğru zamanda girerek, sahnedeki yoğun duyguyu iyice pekiştirdi.

Sezon finalinde Hasret karakterini oynayacak oyuncu belli olmadığı için finalle devamlılık tutması için bölüme şapkalı giriş yapan Hasret, Sosyal Medya'da alay konusu oldu.

Sezon finalinde beni en çok şaşırtan olaylardan biri de Hasret’in gelişiydi. Sanırım en büyük şoku Mehmet Emir ve ben yaşadık. Sonra da Fulya tabi. Sezon boyunca adını sıkça duyduğumuz, güzel ve iyi kalpli Bahar’ın annesi, Mehmet Emir’in unutamadığı aşkı, yaşadığı aşk yüzünden ailesi tarafından sevdiğinden ve çocuğundan koparılan ve sonunda intihar eden kadındı Hasret. Hasret’in, İclal Aydın olacağını duyduğum andan itibaren de çok yakıştırdım kendisini role. Hasret’in hikayesi hala merak konusu. “Uzun hikaye” deyip anlatmadı ama ben bunca zaman neler yaşadığını çok merak ediyorum. Nihal Menzil de bu sezon diziye katılan isimlerden. Hasret’in sırdaşı Refika Abla olarak tanıdık. Huzurlu ve güvenli bir sığınak gibi.

Fulya’nın Hasret’in gelişiyle yaşadığı şokun nedenleri çok başkaymış. Meğer Fulya Hasret’in yaşadığını bilenlerdenmiş. Hasret’in, Mehmet Emir’in “Sen yaşıyorsun” sözüne karşılık “Ölmüş olmamı mı isterdin?” derken Fulya ya attığı bakış da bu yüzdenmiş. “Sen de mi Fulya?” dedim ben içimden.


Hesaba katmadığın şeyler olmuş gibi bakıyorsun Nuran.

Nuran bu bölümde çok hırpalandı. Bu oyun onu artık çok yoruyor bu besbelli. Efsun’un can acıtıcı sözlerinden sonra, onu yetiştirme konusundaki özeleştirisi yerindeydi. Efsun’la çatıştıkları sahnede fazlasıyla “Bip” lenen diyaloglar okkalı birkaç cümle kurabilirdi ama artık o da kontrolünü kaybetti doğal olarak. Nuran’ın Ateş’le Efsun’un beraber olmalarını, Mehmet Emir’e anlatmasına ve Efsun’un Hasret’in yanına gönderilişine şaşırdığımı söylemeliyim. Nuran’da bunu tahmin etmiyordu. Finaldeki tepkisinden de bunu anladık zaten. Ah Efsun! Yaptığın onca hatadan, yok daha doğrusu kötülükten sonra Bahar’a “Selam da mı vermiyorsun artık” dedin. Selam mühim mesele fazlasıyla. Bu kadar olaydan sonra insanın en içinden gelmeyen, sakındığı şeydir selam vermek. Konuşma sırasında Bahar’ın Efsun’a “Sen hastasın” demesi önemli. Bunu da not alalım. İleride karşımıza çıkacak bu tespit. Bu kendini kaybetme durumu, geçen sezon, Bahar’ın gelinliğini giyip, vişne yiyerek gelinliği leke içinde bıraktığında benim de aklıma gelmişti. Bahar’ın, konuşmanın sonunda söylediği “İyiliği de kötülüğü de senin kadar iyi biliyorum. Sadece kötü tarafta olmayı tercih etmiyorum o kadar. İkimizi ayıran şey bu” oldukça vurucu bir cümleydi. 

Hülya sakinleşmiş gözüküyordu. Asım’ın Hülya’yı, Seçil ile el ele tutuşarak terketmesi, onu uzun süre kendine getirecek gibi gözükmüyor. Seçil’lerin evini yaktığı için pişman olmuş gibi gözükmese de, bu yüzden kendisiyle konuşmayan kızına üzüldüğü kesin. Sakine’nin, bahçedeki mezarın başında dua etmekten daha fazlasını yapacağını düşünürken, Nuran’ın bütün bileziklerini ona evini yeniden kurması için vermesiyle bu beklentime gölge düştü. Nuran’ın sırrına ortak olur mu acaba? Asım mahallede tuttuğu evden, Seçil’in iyiliği için taşındığını söylese de, aklımdan “Diziden çıkıyor mu acaba?” sorusu geçmedi değil. Seçil’in Asım’ın gidişini öğrenmesiyle, Asım’ın mahallede tuttuğu evin önüne gelip attığı çığlıklar içimizi değil kulağımızı acıttı. Seçil, son iki bölümdür biraz fazla bağırıyor bence. 18 bölüm boyunca herşeye susan İlyas, namus meselesi sözkonusu olunca çıldırdı. Şimdiye kadar İlyas’ı bu noktaya getirecek onlarca sebep yaşanmıştı oysa.

Bu bölümün benim için en hüzünlü sahnesi, Hasret’in kızını Bahar sanarak ona baktığı ve Bahar’ın da herşeyden habersiz Hasret’e baktığı o 10 saniyedir. Hasret’e kızının Efsun olduğu söylendiğinde ona sarıldığı sahne de hüzünlüydü. Büyük bir yalan söyleyen, bu yalanı besleyip büyüten Nuran, İlyas ve Efsun da herkesin duygularının karmakarışık olduğu bu anı izlemekte zorlandılar. 2. Sezonun bu ilk bölümüyle oldukça iyi bir başlangıç yaptıklarını söyleyebilirim. Duygusal olarak insanı oldukça etkileyen bir bölümdü. Temposu hiç düşmedi. Tıpkı geçen sezonla ilgili yazımda belirttiğim gibi yeni düğümler atarak bizi heyecanlandırdılar. Bölüm sonunda gelecek bölümün fragmanını koymak da iyi bir fikirdi. Haftaya yine güzel bir bölüm izleyeceğiz, durum onu gösteriyor.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER