Türk dizileri ve televizyon programı formatları, MIPCOM 2015'te beğeniye sunuldu!

Türk dizileri ve televizyon programı formatları, MIPCOM 2015'te beğeniye sunuldu!
Türk dizileri ve en yeni televizyon program formatları, Fransa'nın Cannes kentinde bugün kapılarını açan dünyanın en büyük Eğlence İçerik Pazarı Fuarı MIPCOM 2015'te beğeniye sunuldu. Türkiye, Fransa'nın Cannes şehrinde 5-8 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olan ve 4 bin 500 global alıcının katılacağı fuarda Onur Konuğu Ülke olma ayrıcalığı yaşıyor. MIPCOM'da Türkiye'nin etkinliği katılımcı kişi sayısındaki artışla da kendini gösterdi. Bu yılki fuara Türkiye'den 411 kişi katılıyor. Geçtiğimiz yıl 223 katılımcı olmuştu.DÜNYANIN 'GÖRSEL KÜLTÜR' ÜRETİCİSİ OLDUK.

Türkiye Onur Konuğu ülke statüsünü bugün düzenlenen törenle Meksika'dan devraldı. İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, "Türkiye son 10 yılda dünyanın en heyecan veren 'görsel kültür' üreticilerinden biri oldu. 2004 yılında 10 bin doları bile bulmayan dizi film ihracatımızın bu yıl 350 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz" dedi. Çağlar, Türk dizilerinin Orta Doğu'dan Orta Asya'ya Kuzey Afrika'dan Doğu Avrupa'ya kadar geniş bir coğrafyada, 80'e yakın ülkede milyonlarca eve misafir olduğunu söyledi..

Çağlar, Türk yapımcı ve dağıtımcıların; drama, uzun metrajlı film, belgesel ve animasyon gibi geniş çaplı bir içerik yelpazesi, kaliteli bir teknik altyapı ile sunabildiğini belirtti..

2004 yılında 10 bin doları bulmayan dizi film ihracatımızın 2015 yılında 350 milyon dolara ulaşmasının beklendiğini belirten Çağlar, Ekonomi Bakanlığı'nın 2023 yılı hedefinin ise 1 milyar dolar olduğunu kaydetti. Muhteşem Yüzyıl ve 1001 Gece dizilerinin dünyada 250 milyondan fazla kişi tarafından izlendiğini belirten Çağlar, bunun Türkiye'nin dizi film endüstrisinde bir marka haline geldiğinin önemli bir ispatı olduğunu vurguladı..

Başkan Çağlar, "Türk dizilerinin 2014 yılında Orta Doğu'dan Orta Asya'ya Kuzey Afrika'dan Doğu Avrupa'ya kadar bir coğrafyada 400 milyondan fazla bir izleyiciye ulaştığı tahmin ediliyor. Yeni pazarlarımız ise Latin Amerika ve İskandinav ülkeleri. Uzakdoğu ülkelerine de dizilerimizin pazarlanması için girişimler var. Dağıtımcı firmalarımız Endonezya, Malezya, Hindistan ve Çin gibi büyük pazarları da zorluyor" dedi..BÖLÜM BAŞI 200 BİN DOLAR.

Çağlar, "Dizilerimiz yurtdışına genelde 45 dakikalık bölümler halinde satılıyor. Yakın geçmişte bölüm başına 500 dolar olan fiyatlar, kalitedeki artış ve bilinirlikle bölüm başı 200 bin dolara kadar yükseldi. Dakika fiyatı neredeyse 4 bin 500 dolar demek. Bu dizilerde ekranlara yansıyan Türkiye'ye ait ne varsa, her birini ayrı ayrı marka yapma şansımız var. Yani Türkiye'nin aradığı markalaşma televizyon kumandasında" dedi. Türk dizi film endüstrisinin ulaştığı başarıya dikkati çeken Başkan Çağlar, dizilerin aynı zamanda önemli bir istihdam kaynağı haline gelmeye başladığını ifade etti. İbrahim Çağlar, "Türkiye'de her hafta 50 dizi film ekranlarda izleyiciyle buluşuyor. Haftalık çekilen bir dizi ekibinde en az 100-120 kişi çalışıyor. Aldıkları ücret de tabi yaptıkları işe göre değişiyor. Asgari ücretli set işçileri yanında haftalık 80 bin lira kazanan oyuncular da bulunuyor" bilgisini verdi..

Çağlar, bir dizinin reklamlar dışında 100-120 dakika sürdüğünü belirterek, "Haftalık prime-time kuşağında, yani televizyonların en çok izlendiği saatlerde yayınlanan bir dizinin maliyeti, içinde ünlü oyuncular varsa 500 bin TL'nin üzerinde" diye konuştu. Film endüstrimiz uluslararası yarışmalarda da adından söz ettirdiğini kaydeden Çağlar, "Cannes Film Festivali'nden, Uluslararası Film Eleştirmenleri Derneği'ne ve Avustralya Sinema Ödüllerine kadar pek çok yarışmada ödül kazanan filmlerimiz mevcut. Bunlarla gurur duyuyoruz" diye konuştu..TÜRKİYE'YE ÖZEL ALAN.

İstanbul Ticaret Odası, 112 ülkeden profesyonelin ziyaret edeceği MIPCOM'da Türkiye standının yanı sıra 300 metrekare büyüklüğünde bir Türkiye çadırı kurdu. Turkey: Home of Content konsepti ile düzenlenen çadırda Türk sanatçı ve yapımcıların katılacağı paneller düzenleniyor. Dev ekranlarda ise Türkiye'nin yeni dizileri gösteriliyor. Fuarda Türk yapımcı ve dağıtımcılar uluslararası alıcılarla 106 metrekarelik Türkiye standında birebir görüşmeler yapıyorlar..Bu yıl MIPCOM fuarı rol aldıkları filmlerle dünya çapında başarı kazanan Hülya Avşar, Halit Ergenç, Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Tuba Büyüküstün, Engin Altan Düzyatan, Wilma Elles, Nur Fettahoğlu, Onur Tuna, Didem Balçın, Kaan Taşaner gibi Türkiye'den birçok sinema starına da 'merhaba' dedi..

'Onur Konuğu Türkiye' projesi, İstanbul Ticaret Odası koordinasyonunda Başbakanlık Tanıtma Fonu, Ekonomi Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleriyle gerçekleştiriliyor. Ayrıca TRT'nin yanı sıra THY, Kanal D, ATV, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri, Fındık Tanıtım Grubu, Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu, Universal Cinergia ve ITV-Intermedya Onur Konuğu Türkiye organizasyonuna sponsor oldu. Bu yıl MIPCOM'a TRT, ATV, ITV-Intermedya, Kanal D, Global Agency, TİMS Prodüksiyon, Calinos Entertainment, Ay Yapım, Semerkand, Düşyeri Yapım ve Horizon Film katılıyor..

RAKAMLARLA TÜRKİYE DİZİ ENDÜSTRİSİ.

Dizi çalışanlarının ortalama ücretleri: BÖLÜM BAŞI 75 LİRA KAZANAN DA VAR, 80 BİN LİRA KAZANAN DA..

Görev                                      Ücret aralığı (TL) 

Yönetmen                                5 bin-20 bin 
Yönetmen yardımcısı              1.000-5 bin 
Senarist                                    5 bin-20 bin 
Müzisyen                                 4 bin-15 bin 
Orta kademe oyuncu               6 bin-15 bin 
Diyalog oyuncusu                   100-750 
Tecrübeli başrol oyuncusu      20 bin-80 bin 
Genç başrol oyuncusu             8 bin-30 bin 
Ajans diyalog oyuncusu         100-300 
Ajans görüntü figüranı            75-150.

Dizi film ihracatımız: 10 BİN DOLARLA BAŞLADIK, 2015 HEDEFİ 350 MİLYON DOLAR 

Yıl             İhracat 

2004          10 bin dolar 
2012          200 milyon dolar 2015 350 milyon dolar

YURTDIŞINDA TALEP GÖREN DİZİ FİLMLERDEN BAZILARI.

1001 Gece,  Ezel,  Lale Devri, Arka Sokaklar, Filinta, Muhteşem Yüzyıl, Aşk ve Ceza, Gümüş, Sıla, Aşk-ı Memnu, Karagül, Yaprak Dökümü, Diriliş "Ertuğrul",  Kurtlar Vadisi Pusu.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER