Kiralık Aşk: Dizi mi dedin, o bizim evimize düşen huzur bulutu tatlım!

Kiralık Aşk: Dizi mi dedin, o bizim evimize düşen huzur bulutu tatlım!
Aslında tutkulu bir televiyon seyircisi sayılmam. Daha doğrusu dizileri kendi gününde kendi saatinde düzenli olarak izlemeyi beceremiyorum. Çalışıyorum. Evde bir de genç kız var ve takdir edersiniz ki televizyonun kumandası onun hakimiyeti altında. Yılların alışkanlığı olarak her sene Haziran sonundan itibaren Bodrum yolcusu oluyoruz. Aile yadigarı küçük evimizde okullar açılana kadar zaman geçiriyoruz. Elde bir adet genç kız olunca, Bodrum geceleri her ana-babanın korkulu rüyası haline gelebiliyor bir yerden sonra...

Diyeceksiniz ki bu anlattıklarının televizyonla ne ilgisi var? Anlatıyorum. Kusura bakmayın, bu formatta bir yazıyı ilk kez kaleme almaya çalışıyorum ve heyecanlıyım. Hislerimi bana verilen imkan doğrultusunda doğru aktarmak istiyorum. Çocukların perde/ekran ya da kitap sayfalarına bakarak (memlekette kaldıysa kitap okuyan çocuk) muhatap oldukları kahramanlar vesilesiyle kendilerine bir yaşam şekli ve idol seçmeleri konusuna mesafeliyim. Elbette dış dünya ile tek temas alanı "ekran" olan yetişme dönemine girmiş olan kimi çocuklarımızın etrafta başka model göremeyince ve sağlıklı ana-baba iletişimi kuramayınca televizyonda illüzyon yaratan kahramanları gerçek zannetmesi de olası. Hatta bu abartılı hayranlık bir gerçek.. Ama irdelenmesi kısmını konunun uzmanlarına bırakıyorum.

Kendi çekirdek aileme bakarak konuşursam, Kiralık Aşk yaz sezonunda ortalığı kırdı geçirdi ama en önemlisi bizim eve bir büyük huzur bulutu düşürdü. Açıkçası dünyanın en ideal insanı ve annesi de olsanız, 16 yaşına gelmiş ve kendi kimliğini olabildiğince defosuz kurmuş, dünyalar tatlısı (herkesin evladı kendine  Şahin) genç kızının karşısına dikilip, "Gece çıkmanı istemiyorum. Bana ne bin yıldır büyüdüğün arkadaşlarından ve güvenli mekanlardan. GECE SOKAĞA ÇIKAMAZSIN!" deme noktasına ne kadar hızlı gelebileceğinizi -kategorizasyon için kusura bakmayın ama- ancak benim gibi "takıntılı" anneler anlar. O yasakçı, huysuz şeytan içinize bir gecede giriveriyor. Yaşamasına izin verirseniz de çocuğunuzla ilişkinizi delik deşik ediyor.

Uykunuz kaçıyor hele Cuma geceleri! Bodrum, her gece Bodrum da bizim anlaşmamız sadece Cuma gecelerini içeriyor-du. Fakat kızım aniden bu sokağa çıkma hakkından vazgeçti ve Cuma akşamları Kiralık Aşk izlemeyi seçti. Kapının önüne koysan paspasta yatacak kıvama geldi. Ben de dehşetle kızımı izlemeye başladım. Üstelik kızım, şaşırtıcı bir şekilde sadece ekranda salınan genç adama hayran değil. Hikayeye hayran. Yani, "Ömer aşkım, Defne tu kaka" demiyor. O ikiliyi olduğu gibi birlikte seviyor. Onların aşkına, kavgalarına sanki en yakın arkadaşlarıymış gibi eşlik ediyor; kâh Defne'yi haklı buluyor, kâh Ömer'i...

Cuma akşamları bölümü izlemeyi evde tek başına yaptıktan sonra Cumartesi gecesi de arkadaşlarıyla toplanıp internetten yeniden izliyorlar. Fragman çıkınca evde bir çığlık kıyamettir kopuyor. Hemen telefon trafiği başlıyor. Uzun lafın kısası Kiralık Aşk bizim için sadece bir dizi değil, evimize düşen yardım bulutu oldu. Kızımın kendi kanatlarıyla uçmayı deneyeceği günlerin gelmesine daha iki koca sene daha var ve ben şimdilik bir televizyon dizisinden yardım alıyorum. Gülmeyin! Bu ne saçmalık, demeyin. Beni de kınamayın. Çünkü çoğunuzu Pazar kahvaltılarında, plaj kenarlarında görüyorum. El kadar bebenin eline telefon/tablet iteleyip çizgi film/ klip izletiyorsunuz. Ekrandan medet umuyorsunuz. Ekran, sizin de evlerinizin bedava çocuk bakıcısı kadrosunda değil mi? İtiraf edin hadi!

Kendime çeki düzen verene kadar, içimde aniden oluşan kaygularla kızımı didikleyip, ilişkimizi perişan etme ihtimali varken onun da birey olduğunu, verebileceğim her şeyi verdiğime emin olana kadar bana gerekli zamanı çalan Kiralık Aşk ekibine teşekkür ederim. Hissettiklerimi yazmak sizlerle paylaşmak istedim. Bir seyirci ve "iyi" bir anne olmaya çalışan birey olarak bu dizinin bizim hayatımıza etkisini anlatmak istedim.

Bana bu imkanı tanıyan RaniniTv Ailesi'ne de teşekkür ederim..
Betül Kardemirci
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER