Winter is coming: Hangi diziler yayında kalır, hangileri kalkar?

Winter is coming: Hangi diziler yayında kalır, hangileri kalkar?
Yaz sezonu oldukça hareketli başladı. Ancak kış da gümbür gümbür geliyor. Zaman su gibi akıyor ve Ağustos'u neredeyse yarıladık. Devam sezonları ve sıfırdan yayına çıkacak yeni dizilerin ekipleri önümüzdeki hafta teker teker sete çıkmaya başlayacaklar. Bu sene, yeni sezonun yeni işlerinin ekranda süzülmeye başlaması Ekim'i hatta Kasım sonunu bulacak gibi görünüyor. Aslında hazırlanan işlere bakarsanız isterlerse her ay yeni bir dizi yayına girebilir.

Kış yaklaşırken ben de yaz sezonunun bilançosuna özetinden bir ön bakış atayım dedim. Yaz sezonu başladığında, kışın diğer dizilerle rekabet edemedikleri için yaza bırakılan Beş Kardeş ve Ayrılsak da Beraberiz'i de sayarsak toplamda 21 dizi Haziran itibariyle yayına çıktı. Bu diziler arasından Günebakan (Atv), Fabrika Kızı (Show Tv), Tutar mı Tutar (Show Tv), Beş Kardeş (Kanal D) ekran yarışına çoktan veda ettiler bile..

Halen yayında olan diziler arasında bir ayağı kırmızı çizgide duran yani sezonda devam etmesi biraz riskli olanlar arasında ise (bazılarının gün bazlı reyting listesinde lider çıkıyor olmasına rağmen) Çilek Kokusu, İlişki Durumu: Karışık, Adı Mutluluk, İnadına Aşk, Sen Benimsin, Ne Münasebet ve Yaz'ın Öyküsü sayılabilir. Bu diziler halen yeni sezon için yayın gününü garanti edebilmiş ve rahat nefes alabilmiş değiller. Yeni sezon yarışı başlamadan da akıbetleri belli olmayacak gibi görünüyor. Baba Candır ve Son Çıkış için ise konuşmak için henüz çok çok erken. Ancak TRT beklentilerine göre fena sonuç almayan Baba Candır ile "Sosyal Sorumluluk Projesi" olarak yayına giren ve reyting kaygusu yokmuş gibi duran Son Çıkış, kışın da yayında kalmaya devam edebilir. TRT'den bahsediyorsak, bir Ramazan projesi olarak yayına çıkan ama devam kararı aldığı duyurulan Aşkın Yolculuğu Yunus Emre'yi de unutmamak lazım elbette..

Aşk Zamanı (Atv'den gün değişikliği geldi bile), "atanamamış Güzel Köylü" tadından bir türlü kurtulamayan Kalbim Ege'de Kaldı (Kanal D) ve Tatlı Küçük Yalancılar (Star Tv) da reyting listesinde aldıkları oranlara ve maliyetlere bakınca  sezonda diğer işlerle rekabet edecek kadar güçlü görünmüyorlar ve -üzülerek de olsa- isimleri "yangında ilk yayından kalkacak diziler" listesinde sayılabilir.

Gelelim yaz sezonunda rakiplerine kafa atarak öne geçen dizilere.. Bana göre yaz okuluna başlayan ve karnesini "kırmızı pekiyi" ile alan yalnızca üç dizi var.

Cuma gecelerinin izlenme alışkanlıklarını altüst eden ve Star Tv'de yayınlanan Kiralık Aşk, ciddi bir hikaye hatası yapmazsa kış ekranında da yerini korur ve kemik seyirci edinmiş diğer işlere sağlam rakip olur. Ancak Fox'u sezonlardır reyting listesinde lider yapan Karagül'ün artık final sezonuna geldiği dedikoduları ayyuka çıkmışken hikayenin eteğindeki bütün taşları dökeceğini varsayarak liderlik yarışına sağlam asılacağı da aşikar. Atv'nin çok avantajlı ama bir o kadar da hikaye hatası yapan dizisi Kara Ekmek ise sezona yazar ekibi takviyesiyle girerek zirve yarışına ortak olacağının sinyallerini veriyor. Ancak Cuma, kanlı geçmeye devam edecek. Yeni sezonda yayına çıkacak sıfır hikayeler ve Salı gününe denk gelen maç yayınları nedeniyle gün değiştirerek Cuma'ya gelen işler de olacaktır elbette.

Soldan saymaya devam edersek; NTC Medya'nın şıkır şıkır ilerleyen yazlık hikayeler arasına akıllı bir stratejiyle iliştirdiği Atv'de yayınlanan drama Kırgın Çiçekler, kışın karşısına gelecek dizilerle rekabet edebilecek kadar güçlendi. Sezonda yayın gününde karşısında güçlü bir rakip olacak: Paramparça! Yenilenen hikayesi, rejisi, oyuncu transferleriyle Paramparça da listedeki yerini kolay kolay kaybetmeyecek işlerden biri. Ancak ilk 5'te kalmak da Kırgın Çiçekler için önemli bir başarı olacaktır. Kanal D'nin Pazartesi için hazırladığı sürprizler de güçlü hikayeler.. Anlayacağınız sezonda Pazartesi rekabeti de kanlı geçecek.

Son olarak da Kanal D'nin yaz sezonunda yayına aldığı en güçlü işi Güneşin Kızları da sezonda yerini hazır edip, rahat nefes alanlar arasına. Ancak dizi şu anki yayın gününde bilindiği üzere emaneten duruyor. Perşembe, Kurtlar Vadisi Pusu günü ve Güneşin Kızları başka bir güne geçmek zorunda. Umarım kanal diziyi izleyen genç kitlenin çokluğunu göz ardı etmez ve yayın gününü tatile denk getirir. Ancak kanalın genç izleyiciyi kaybetmeyi göze almayacağını varsaysak bile Cumartesi gününü Güllerin Savaşı'na parsellendiğine göre ve Pazar gününde şimdilik Yaz'ın Öyküsü olduğuna göre durum biraz karışı görünüyor.

Umarım bu öngörüm yanlış çıkar da yukarıda saydığım bütün işler ferah feza yoluna devam eder.
Böyle işte..
R.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER