Beren Saat ve Kösem Sultan meselesi...

Beren Saat ve Kösem Sultan meselesi...
Beren Saat'in yeni sezonda Kösem Sultan için görüştüğü hatta rolü kabul ettiği haberleri çıktığından beri bu konu zihnimi kurcalıyor. Henüz resmi açıklama gelmemişken, fazla geç kalmadan fikrimi söylemek istedim.

Kuşkusuz ki Beren Saat markasının Kösem Sultan hikayesine katacağı maddi manevi anlamda çok şey var. İlk tanıtım yayınlandığından beridir de adının ortalıkta dolaşması ve sosyal medyanın sevinç çığlıkları ile dolması Saat'in bu rol için biçilmiş kaftan olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu gösterir. (Hatta haber ortalığa düşünce Ranini'ye bile "ben hissetmiştim" tweetleri attırdı. Bak şu Allah'ın işine!) Aklımı kurcalayan soru ise şu: Bu proje Beren Saat'e ne katacak?

Beren Saat, Türkiye'de talep ettiği maddi şartların yapımcılarca fazla tartışılmadan kabul edileceği üç-beş oyuncudan biri. Öyleyse maddiyat bir katkı maddesi olamaz. Beren Saat bu güne kadar seçtiği işlerde hep "hikayesi olan" kadınlara can verdi. Reyting anlamında projelere yüksek derecede olumlu etkisi olduğunu ise İntikam'ı sırtlayarak ispatlandı. Yurt dışı satışları esnasında oluşacak tanıtım olanağı? Beren Saat markası bu anlamdaki açılımı Aşk-ı Memnu ile çoktan sağladı. Öyleyse Kösem Sultan'da rol almak Beren Saat markasına nasıl bir artı değer katacak?

Beren Saat ara verdiği televizyona dönerken sadece 'parlak vitrin' olacak bir projede olmak ister mi? "Yer gök yıkılacak!" diyerek bir projeye imza atar mı? Bence atmaz. Oyuncu Kösem Sultan ile "prensipte anlaşma" noktasına geldiğine göre bu soruların hikaye bazında cevaplarını vermiş görünüyor. Belli ki Kösem Sultan'ın hikayesi Beren Saat'in ilgisini çekmiş. Bu önemli bir avantaj. Beren Saat için Kösem Sultan'da olmanın avantajlarını sıralamaya devam edersek ilk sırada çok iyi ve bir ayağı yurt dışına çakılı olan yapım şirketi TİMS ve Zeynep Günay Tan gibi son dönemin en parlak yönetmeni ile çalışmak da artılar hanesine yazılabilecek iki önemli madde.

Bütün bunları düşünürken projede tatsız, küçük çeperlere rastladım. Örneğin potansiyeli yüksek oyun yeteneğine ve popülaritesine rağmen Hülya Avşar ile Beren Saat adını aynı hikayede görmek istemediğimi fark ettim. Her durumda Hülya Avşar için bir diriliş projesi mahiyetinde olan Safiye Sultan rolü, Beren Saat için çok da büyük bir avantaj değil. Beren Saat olsaydım Hülya Avşar sayesinde magazin basınının odağına oturmak ve "eş başrol" olarak anılmak tercih edeceğim hareketlerden olmazdı. Aylardır hakkında büyük beklentiler yaratılan, sektörün dahi merakla beklediği bu projenin altına imza atıp, adrenalin savaşına girmek de tercih edeceğim bir nokta olmazdı. Elbette ben bir Beren Saat değilim. Proje hakkındaki çekincelerimin de sadece benim kafamı kurcalayan önemsiz, kıymetsiz detaylar olduğuna eminim.

Kuşkusuz Beren Saat'i televizyon seyircisi çok özledi. Yayına çıktığı andan itibaren ekrana yapışarak izleyeceğiz. Ancak bu dizi gerçekten de Kösem Sultan mı olacak onu da çok çok yakında hep beraber göreceğiz.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER