Yaz'ın Öyküsü ve hatırlattıkları...

Yaz'ın Öyküsü ve hatırlattıkları...
Yaz geliyor ve pek çok dizi ekran yarışına çıkmaya hazırlanıyor. Yaz ekranına girecek diziler yavaş yavaş tanıtım yayınlamaya başladılar. Bazılarını merak ettim, bazıları ilgimi çekmedi ama yine de ilk bölümlerinin yayınlanmasını bekleyeceğim.

Geçen hafta tanıtım yayınlayan yaz dizilerinden biri ise özel olarak ilgi alanıma girdi. Kanal D için hazırlanan, başrollerinde Vildan Atasever, Tansel Öngel, Çağdaş Onur Öztürk ve Ece Çeşmioğlu'nun rol aldığı Yaz'ın Öyküsü... Her ne kadar oyuncu kadrosu hakkında çekincelerim olsa da ve daha şimdiden Yaz ile muhtemel anne-babası arasındaki yaş farkı sosyal medyada tartışma konusu olsa da reji koltuğunda Muhteşem Yüzyıl'ın yönetmenlerinden Yağız Alp Akaydın'ın olması diziyi izlemem için iyi bir sebeptir.

Lux rolünü Britt Robertson oynadı.

Diziyi merakla beklememin bir diğer sebebi de ilk tanıtımdan itibaren bana fena halde bir başka diziyi çağrıştırmış olması. Hangisi mi? 2010 yılında Amerikan The Cw'de sadece 2 sezon, 26 bölüm süren Life Unexpected adındaki diziyi hatırlattı. İlgili dizinin konusunu özet geçersek, Lux, 15 yaşında bir genç kızdır ve yasal olarak reşit olmak istemektedir. Yıllarca çeşitli ailelerin yanına yerleştirilmiş ama bir türlü düzgün bir hayatı olamamıştır. Lux nihayet babasını buluyor. Nate, berduş, sorumsuz, çapkın bir adamdır ve bar işletmektedir.

Anne ise bölgenin en çok dinlenen radyo programlarından birinin sunucularından. Aşk tavsiyeleri falan veriyor. Diğer sunucu da nişanlısı. Çok küçükken hamile kalmış, "bu çocuğa bakamam hem bana hem ona haksızlık" diyerek de terk etmiş. Çok kuralcı, mükemmeliyetçi bir kadın. Düzgün bir hayatı var. İşbu haldeyken Lux’ın ortaya çıkışıyla her şey değişiyor ve olaylar gelişiyor.

İşte tanıtımını izlediğimden beri aklımdan bu hikaye çıkmak bilmiyor. Lux'ün Yaz, baba barmen Nate'in Rock Star Mert, radyocu annenin de televizyon programcısı Umut olması, iki hikaye arasında temel bir benzerlik olduğu hissini veriyor.  Elbette alt tarafı yedi nota, kısıtlı sayıda da tema var ve hikayecilerin yolu bir yerlerde mutlaka çakışıyor.

Merakımı gidermek için Yaz'ın Öyküsü'nün yayına girmesini bekleyeceğim. Proje belki de telifi ödenmiş yasal bir uyarlamadır ya da Yaz'ın Öyküsü ilk anda "benziyor" dediğim Lux'ün hikayesinden fersah fersah uzaktadır..

Böyle yani..
R.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER