Kanun Hükmü filmi Antalya Film Festivali'nin seçkisine geri alındı

Kanun Hükmü filmi Antalya Film Festivali'nin seçkisine geri alındı
"Kanun Hükmü" filmi Antalya Film Festivali'nin seçkisine geri alındı.

Festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu imzasıyla yayınlanan açıklamada, filmde yer alan kişiyle ilgili yargı sürecinin devam etmediği kendilerine belgelendiği için seçkiye geri alındığına yer verildi.

Karar, yapımcı ve yönetmenlerin festivalin seçkilerinde olan filmlerini geri çektiklerine dair dün yaptıkları açıklamanın ardından geldi. Jüri üyeleri de daha öncesinde benzer bir açıklamayla "Kanun Hükmü" geri alınmadığı takdirde görevlerini yapmayacaklarını duyurmuştu.
Belgeselinin yönetmeni Nejla Demirci ise Ahmet Boyacıoğlu'nun açıklamasını paylaşarak "KAZANDIK! Sinemamız, halkımız, Antalya, @AntalyaFF emekçileri el ele verdik ve demokrasi mücadelemizi KAZANDIK" mesajını paylaştı. 

Güncelleme (09:48): Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Kanun Hükmü" filminin festival programına geri alınmasının ardından Altın Portakal Film Festivali'nden çekildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde 'Kanun Hükmü' adlı belgesel yer almaktadır. Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz," sözlerine yer verildi.

Tartışmaların odağı haline gelen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin bu yıl 7-14 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanıyor. Ancak Kültür Bakanlığı'nın kararının ardından Antalya Valiliği'nin açıklaması da merak konusu oldu.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER