Candy Montgomery: Bir Cinayetin Uyarlaması

Candy Montgomery: Bir Cinayetin Uyarlaması
HBO Max - Hulu
Amerikalıların tarihte iz bırakmış cinayetlerin uyarlamalarını izleyiciyle buluşturmayı ne kadar sevdiği malum. "True Crime" türünün popülaritesini korumaya devam ettiği yakın dönemde aynı olayı konu alan iki yeni diziyle daha buluştuk.

Candy Montgomery. Yıl 1980. Texas eyaletinin Dallas bölgesindeki Wylie şehrinde, banliyö bir muhit. Kendisini seven, işi gücü yerinde ve işinde gücünde bir kocası, iki çocuğu ve güzel bir evi olan Candy, kiliseden arkadaşı ve komşusu Betty Gore’u bir sürü balta darbesiyle vahşi bir şekilde öldürüyor. 

Bize de onların aile hayatlarını, iki kadının arkadaşlıklarını, cinayete giden yolda yaşananları, sonrasındaki araştırma sürecini, davayı ve daha fazlasını izlemek düşüyor.

Not: Dileyene aynı olayı konu alan bir TV filmi de mevcut: A Killing in a Small Town (1990).

HBO

Dizilerden ilki Love & Death. 27 Nisan'da HBO Max'te (şimdiki adıyla MAX'te) yayına başladı ve 7 bölümlük yayınını tamamladı. Mini dizi.

Başrolde Marvel filmleriyle daha çok bilinen Elizabeth Olsen yer alıyor. Kendisine Jesse Plemons, Lily Rabe, Patrick Fugit, Krysten Ritter, Keir Gilchrist, Elizabeth Marvel, Tom Pelphrey, Brian d’Arcy James, Olivia Applegate, Mackenzie Astin, Adam Cropper ve Bruce McGill eşlik ediyor.Bir diğeri ise Candy. ABD'de dijital platform Hulu'da yayınlandı. Dizinin bölümleri Disney+ Türkiye'de de mevcut. 5 bölümlük bir mini dizi var elimizde bu sefer. 9-13 Mayıs 2022 arasında, günde birer bölüm şeklinde yayınlandı.

Jessica Biel başrolde yer alırken kendisine Melanie Lynskey, Pablo Schreiber, Timothy Simons, Raúl Esparza, Justin Timberlake ve Jason Ritter eşlik ediyor.

Hulu

* Candy Montgomery'nin yaptıklarına önceden vakıf değildim ama geçtiğimiz sene "Candy" başladığı sırada genel çerçevesine bakarak başladım. Diziye kalsın diyerek detaylı kurcalamadan izlemekle iyi yaptığımı düşünüyorum halen. 

* "Love & Death"i izleyince çift dikişe girdiği için az çok karşılaştırma oldu tabii. İki dizi içinde kendini daha fazla öne çıkaran bir tane yok bana kalırsa.

Aynı hikayeyi 5 değil de 7 bölümle anlatmaya giriştikleri için Love and Death daha detaylı bir sunum yapıyor. Daha karakter odaklı ve başrol dışındakilere de az çok yer verdiler. Candy ise daha psikoloji ve gerilim odaklı bunun yanında. Karanlık ve zamanda atlamalara başvurdukları bir anlatım biçimleri var.

İzlemek isteyen için hangisinin kadrosu/tanıtımı daha ilgi çekiciyse onu izleyin gibisinden bir durum oluşmuş resmen.

* Candy Montgomery olayı her ne kadar özel olarak neler yaşandığını (bana) merak ettirmese dahi izlerken soru sordurtmayı başarıyor ve böylece ilgimi bir ölçüde canlı tuttular. 

Tuhaf ve özünde karışık, hatta "düzensiz" haliyle dikkat çekici bir cinayet olmuş. Özellikle mahkeme aşamasının başlamasıyla gördüğünü/bildiğini sorgular oluyorsun sanki. Savunma tarafı da bu bağlamda güzelce eşlik ediyor.

* Sonu da dahil olmak üzere tartışmalı tarafları kendini belli ettikçe neden bunca zaman sonra dizisinin yapıldığı anlaşılabiliyor. Yakın aralıklarla iki uyarlamanın birden gelişinin sektörel manidarlığına takılmıyorum tabii…

Kapanış yazıları ise aşağı yukarı aynı kapıya çıkıyor, zaten yaşanmışı nereye değiştiriyorsun sonuçta. Vardığımız nokta ise “yenilmez” olmasa bile ne derece “yutulur” bilemiyorum. İzleyicinin zevkine ve kendi değer yargılarına kalmış bir durum sanırım.  

Velhasıl, “true crime” işleri sevenler için elde iki tane hiç de fena olmayan Candy Montgomery dizisi mevcut gördüğünüz üzere. İyi seyirler.
 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER