ABD'de senaristlerin grevinde 2. perde

ABD'de senaristlerin grevinde 2. perde
Eric Thayer/Getty Images
ABD'de Senaristler Birliği WGA ile yapımcıları temsil eden AMPTP'nin anlaşamaması üzerine 1 Mayıs itibarıyla senaristler grev kararı almıştı. 3. gününe girilen grevde birlik üyeleri Los Angeles ve New York'ta eylemlere başladılar bile. Hatta ben bu satırları yazarken Netflix'in binasının önündeki devam ediyor.

Grevin ne kadar süreceği, ne zaman ve ne şekilde anlaşacakları elbette belirsizliğini koruyor, ancak daha şimdiden kendi çapında etkisini göstermeye başladı ve 2. perdeyi açtık.

Uluslararası birlikler, SenaristBir

WGA'nın grev kararı almasının ardından diğer ülkelerdeki birliklerden de destek açıklamaları gelmeye başladı. İngiltere'de WGGB destek açıklamasını yaparak senaristlere Amerikan yapımlarında çalışmamasını tavsiye etti. Ancak halihazırda iki ülke arasında birçok ortak yapım olduğu için, ayrıca WGGB resmi olarak grevde olmadığı için birlik üyeleri konuya açıklık getirilmesini, detayların belirlenmesini talep ediyor. Taraflar arası görüşmeler devam ediyor.

Kanada, Avustralya, İtalya, İsrail ve İrlanda'daki birliklerin yanı sıra Türkiye'de senaristleri temsil eden SenaristBir de WGA'ya destek açıklamasında bulundu.

Durdu: Diziler ve Talk Şovlar

Bir adım ötesi için henüz erken bir noktadayız ama önceki grev, yani 2007'deki 100 gün sürdü. Birçok yapım iptal oldu, iptalden döndü ya da sezonu pat diye bitirmek zorunda kaldı. Daha önceki ise 153 gün sürmüş.

2007'deki grev Kasım ayında başladığı için dizi sezonundaki etkisi çok daha felç edici olmuştu. Bu seferki Mayıs ayında, sezonu kapatmaya yaklaştığımız bir noktada başladığı için bir anda o derece büyük bir etki yaratmayacak gibi dursa dahi şimdiden birçok yapım etkilendi bile...

* Jimmy Fallon, Stephen Colbert, Jimmy Kimmel, Trevor Noah ve Seth Meyers’ın başını çektiği gece şovları anında durdu. Yedek bölüm usulü iş yapmadıkları ve gündemden beslendikleri için en çabuk onlar etkilendi. Günlük talk şov The Talk, çekilen bölümleri tamamlandıktan sonra duruyor. FOX News'ün talk şov programı Gutfeld! ise şimdilik devam edecek. Küçük bir senarist odası olan programda şakaların önemli bir kısmını zaten Greg Gutfeld'in kendisi yazıyormuş.

Saturday Night Live, 5-12-19 Mayıs programlarını iptal etti. Yani sezon finali yapmadan ekrandan çekilmiş oldu. Günlük dizilerin de senaryo odaları kapandı ama onlar stoklu gittikleri için hemen etkilenmeyecekler. 

* 3. sezon hazırlıklarına başlayan Abbott Elementary, Yellowjackets ve Power Book III: Raising Kanan, final sezonuna hazırlanan Cobra Kai ve Big Mouth, 2. sezona hazırlanan Night Court ve Unstable'ın senaryo odaları kapandı. Hazırlıklar şimdilik durdu.

Neil Gaiman, Good Omens'in 2. sezonunun tamamlandığını ama senaristlere destek verdiğini ve grevde olacağını, gerekirse diziyi olması gerektiği kadar tanıtmayacağını açıkladı. American Horror Story 12. sezon ise farklı olarak New York'ta yapılan eylemlerin kendisinden etkilendi. Bugün yapılan çekimler birkaç saatliğine durduktan sonra devam edebildi.

Variety'nin haberine göre 2. sezonlarına hazırlanan House of the Dragon ve Rap Sh!t'in senaryoları tamamlandığı için sıkıntı çekmeleri beklenmiyor. Aynı şekilde The Lord of the Rings: The Rings of the Power da aksamıyor, ancak devam eden çekimleri sette showrunner ya da senarist/yapımcı (writer-producer) olmadan tamamlayacaklar (o da nasıl olacaksa artık). Halihazırda ekranda olan ve bölümlerinin bir kısmı yaz sezonuna sarkan Riverdale, Nancy Drew, The Blacklist ve Superman & Lois de sorunsuz ekrana gelecek.

Grevin bir kez daha 3-4 aylık sürece yayılması durumunda yeni sezonun açılışının gecikeceği ve erteleneceği konuşuluyor. Sinema sektörü ise bu konuda biraz daha rahat. Büyük bütçeli prodüksiyonların takvimlerinin en azından sonbahara kadar ciddi anlamda etkilenmesi beklenmiyor. 4. çeyrekle birlikte vizyon takviminde değişiklik olabileceği konuşuluyor.

Belirsizlik: Törenler, Etkinlikler ve Maaşlar

15 Mayıs'la birlikte büyük kanalların ve yapım şirketlerinin çoğu gelecek sezon tanıtımlarına (upfronts) başlayacak. Ancak bu grev ortamında nasıl ilerleneceği konusunda belirsizlik devam ediyor. Ulusal kanallardan CBS, 9 Mayıs'ta Los Angeles'ta yapacağı tanıtım etkinliğini erteledi bile.

* Deadline'ın haberine göre belirlenen upfronts etkinliklerinin en azından şimdilik planlandığı gibi yapılması bekleniyor. Ancak detaylar "günden güne değişebilir olmakla birlikte" etkinliklerin spor ve haber ağırlıklı geçmesi bekleniyor. Zira dizilerin yaratıcıları dizilerden konuşmak üzere orada olmayacaklar. Oyuncular birliği SAG-AFTRA'ya bağlı olan isimlerin gelmesi de pek beklenmiyor. 

Örneğin Edie Falco, dijital platform Peacock'ın 2 Mayıs'ta yapılan tanıtım etkinliğine yeni dizisi Bupkis’i tanıtmak için gelecekti ama (muhtemelen pankartlarından yanından geçip gitmek istediği için) iptal etti. Eğer WGA eylem yapmak üzere bunları seçmeye devam ederse (ki neden olmasın) oyuncuların çoğunun etkinliklere katılmak istemeyeceği düşünülüyor. Bazı oyuncular şimdiden senaristlere destek vermek için eylemlere katılmaya başladı bile.

Bu etkinliklerde kanalın yıldız talk şov komedyeni çıkıp geleneksel olarak açılışı yapıyor normalde, ancak onların da bu durumda sahneye çıkması beklenmiyor. Hatta katılıp katılmayacakları da belli değil. 

* Ünlü oyuncu/sunucu Drew Barrymore, bu pazar gecesi düzenlenecek MTV Movie & TV Awards sunuculuğundan greve destek amaçlı çekildiğini açıkladı. Kendisi 2024'teki törende sunuculuk yapacak, gelecek tören ise sunucusuz gerçekleşecek. Yapılan açıklamaya göre tören öncesi kırmızı halı ve röportajlar iptal edildi. Kimlerin ödül takdim edeceği ve konuk olacağı ya da adaylardan kimlerin katılacağı ise şimdilik belirsiz durumda.

Not: 75. Primetime Emmy Ödülleri, 18 Eylül'ü 19 Eylül'e bağlayan gece düzenlenecek. Teknik ödüller 9-10 Eylül'de dağıtılacak. Adaylar 12 Temmuz'da açıklanacak.

* Ulusal kanallardan NBC ve kanalın talk şov sunucuları Jimmy Fallon ve Seth Meyers ekiplerindeki kişilerin maaşlarını ödemeye devam edecekler. Ancak şimdilik 3 haftalığına olacak. İlk iki haftasını NBC, üçüncü haftayı ise Meyers ve Fallon üstlendi. Çalışanların sağlık sigortası Eylül ayına kadar devam edecek.

Benzerini 2007'deki grevde dört büyük ulusal kanalın talk şov sunucuları da yapmıştı. Ayrıca pandemi zamanı da benzer şekilde çalışanlara destek çıktılar.

Not 2: AMPTP ve yönetmenleri temsil eden The Directors Guild arasındaki görüşmeler 10 Mayıs'ta, oyuncuları temsil eden SAG-AFTRA arasındaki görüşmeler 7 Haziran'da başlayacak. Taraflar arası yürürlükteki anlaşmalar 30 Haziran'da sona erecek. Sektörde çalışan işçileri temsil eden IATSE ve Teamsters dahil dört birlik de WGA'ya destek açıklamasında bulundu.

Ayrıca WGA'nın açıklamalarına bakarsak eylemler en azından 15 Mayıs'a kadar devam edecek. Yani tanıtım etkinliklerinin yapılacağı günlerde de eylem yapacak gibi duruyorlar. Olur da diğer birliklerden de grev kararı çıkarsa eğlence sektörü ne hale bürünecek ciddi bir merak içerisindeyim.

ABD'deki senarist grevinde 2. perde dilimin döndüğü ölçüde bu şekilde yani. İyi seyirler.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER