ABD'de senaristler grevin eşiğinde!

ABD'de senaristler grevin eşiğinde!
2007 WGA grevinden / Yahoo

ABD'de senaristler bir kez daha grevin eşiğindeler.

Senarist birliği The Writers Guild of America (WGA) ile yapımcıları temsil eden birlik Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTP) arasında devam eden anlaşma 1 Mayıs itibarıyla sona erecek. Ancak Mart ayından beri devam eden görüşmelerde henüz sonuç alınmış değil. İki sene önceki görüşmelerde son dakika anlaşma sağlayan iki birlik, bir kez daha karşı karşıya.

WGA, en son 2007'de büyük bir grev başlatmış ve 100 gün süren grev sonucunda AMPTP ile anlaşma imzalanmıştı. 16 yıldır grev yapmayan birlik, usule uygun olarak üyelerinden grev ihtimaline karşı yetki istedi ve 17 Nisan'da %97.95 ile "evet" oyunu aldı. 1 Mayıs gecesi anlaşma halen sağlanmamışsa birlik herhangi bir zamanda grev ilan edebilecek.

WGA, görüşmelerde daha yüksek asgari ücretler, TV dizileri için zorunlu bir personel seviyesi ve dijital gelirlerinde daha iyi bir formül talep ediyor.

19 Nisan'da sektördeki kaynaklara dayandırarak bir yazı yayınlayan Deadline, greve doğru yol alındığını, çoğu kişinin grev olacakmış gibi hareket ettiğini belirtti. Buna göre proje alımı ya da sunumu oldukça azalmış durumda ve görüşmelerden çıkan sonuç neredeyse hayır şeklinde. Bir şekilde onay alan anlaşmaların tamamlanması ise çok uzun sürüyor. Oyuncu seçmelerinin sayısı dolayısıyla düşmüş durumda. Başlayan prodüksiyonların sayısı azaldı, bir kısmı sonbahara kaldı. Variety de aynı gün Los Angeles'taki prodüksiyonların grev ihtimaline karşı bayağı düştüğüne yönelik bir haber yayınladı.

(ABD'de eğlence sektöründeki bu durgunlukta elbette son dönemdeki işten çıkarmalar ve maliyet düşürme dahil ekonomik anlamda alınan diğer önlemlerin de payı bulunuyor.)

25 Nisan'da WGA tarafından olası grev durumunda yapılacaklara dair bir yol haritası paylaşıldı. Buna göre birliğe üye olan ve yapımcı-yönetmen-oyuncu da olan senaristler, diğer görevlerini yerine getirebilecekler. Ancak senaryo yazmayacaklar, yapımcılarla ya da oyuncularla proje görüşmesi ya da anlaşması yapmayacaklar. Birliğin grev kurallarını ihlal ettikleri takdirde yaptırıma maruz kalacaklar. Senaristleri temsil eden menajerler de onlar adına görüşme yapamayacaklar.

WGA'nın batı yakasındaki temsilcisi WGAWest, bugün üyelerin grev durumunda kullanacakları pankartlara dair yaptığı hazırlığı paylaştı.

WGAWEST/Twitter

Not: AMPTP ve yönetmenleri temsil eden The Directors Guild arasındaki görüşmeler 10 Mayıs'ta, oyuncuları temsil eden SAG-AFTRA arasındaki görüşmeler 7 Haziran'da başlayacak. Taraflar arası yürürlükteki anlaşmalar 30 Haziran'da sona erecek. Sektörde çalışan işçileri temsil eden IATSE ve Teamsters dahil dört birlik de WGA'ya destek açıklamasında bulundu.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER