Sosyal TV'de bahar vedaları...

Sosyal TV'de bahar vedaları...
'Seyirciler hazır mıyız?'- "Hayır!"

Nisan ayı Sosyal TV izleyicileri için hem heyecanlı, hem de üzüntülü bir ayı beraberinde getirdi. ATV yeni dizisi Mutlu Ol Yeter’i görücüye çıkarırken TV8 dizilerine bir yenisini daha ekledi. Ekranların sevilen üçlüsü 3 Adam bu sefer Baby Dady’nin uyarlaması için kameralar karşısına geçti.

Yeni yayınların yanında bizlere veda edenler de oldu. Sezon boyunca erken finale giden diziler ile yorulan Sosyal TV izleyicileri bu sefer Kardeş Payı ve Gönül İşleri’nin vedası ile sektöre olan güvensizliklerini ve sistemin izleyici zevklerine ve eğilimlerine yaklaşımını sert bir şekilde eleştirmeye başladı.

İzleyiciler dizileri ile ilgili geleneksel reyting ve Sosyal TV reytinglerini her zamankinden daha yakın takip ederek tepkilerini kanallara ve yapımcılara daha ısrarlı bir şekilde ulaştırmaya başladı. Ay boyunca dizilerinin erken final yapma olasılığına karşı Medcezir ve Kara Para Aşk gibi dizilerin izleyici kitleleri dizilerinin 3. Sezonda devamı için bir araya gelip seslerini duyurmaya çalıştı.

Peki bu ay Sosyal TV’de gelenler nasıl karşılandı, gidenler nasıl uğurlandı?

Mutlu Ol Yeter

Aslı Enver, Ali Atay ve Ertan Saban gibi oyunculardan oluşan kadrosu ile Mutlu Ol Yeter 12 Nisan itibari ile Sosyal TV izleyicilerinin hayatlarındaki yerini aldı. NTC Medya’nın yapımcılığını üstlendiği dizi Sosyal TV listesine ilk yayın gününde hızlı bir giriş yaparak Survivor All Star, Şeref Meselesi gibi rakiplerinin olduğu gecede %24.72 pay oranı ile ikinci sırada yer aldı. İzleyiciler tarafından beğenilen ve oyuncu kadrosu oldukça başarılı bulunan dizi Leyla ile Mecnun gibi şimdiden efsane kategorisine girebilecek bir dizi olarak değerlendirildi.

 

Mutlu Ol Yeter ilk yayın günü performansı 

İzleyiciler yayının başlamasından itibaren dizi ve oyuncularla ilgili fikirlerini klavyelerinin başından ayrılmadan paylaştı. Gece boyunca “#MutluOlYeter gayet iyi olmuş haberiniz olsun millet, bak düşün ki ben bir yerli dizi izliyorum, güzel diye tweet atıyorum @AsliEnverResmi”, “Bir tek dileğim var #MutluOlYeter Güzel olacak bu dizi hatta pambıh kimi olacak .. Türk televizyonlarına #HosgeldinMutluOlYeter” ve “Canlı flashback'inize kurban! :)) Farklı bir iş yap, canımı ye! Alkış #MutluOlYeter <3” şeklinde yorumlar alırken izleyicilerin birçoğu dizinin ve karakterlerin Leyla ile Mecnun’la paralellik göstermesine dikkat çekti. Aslı Enver dizinin en çok konuşulan karakteri olurken Nisan ayı boyunca dizi için en çok kullanılan etiketler #mutluolyeter, #aliatay, #aslıenver, #ertansaban, #mutluolmavakti, #leylailemecnun, #iyikidoğdunaliatay, #zeycan, #bugüngünlerdenmutluolyeter, #caniko, #babur oldu.

Mutlu Ol Yeter ay boyunca bu performansı koruyarak ikinciliği kimselere bırakmasa da Mayıs ayına girene kadar açılış gününe oran ile üretilen içerikte %34, izleyici sayısında %35 oranında kayıp yaşadı.

Bana Baba Dedi – 3 Adam’dan yeni bir komedi

Sosyal TV izleyicilerinin uzun zamandır aşina olduğu ve severek izlediği 3 Adam’ın kadrosu bu sefer TV8’in yeni komedi dizisi Bana Baba Dedi için bir araya gelerek ekranlardaki yerini aldı. 10 Nisan’da yayın hayatına başlayan dizi, ilk cumasında Medcezir ve Beyaz Show gibi Cuma gecesinin vaz geçilmezlerini geride bırakarak Sosyal TV’ye birinci sıradan giriş yaptı. Açılış gecesinde Gülben Ergen, Şahin Irmak, Büşra Pekin, Ayşe Özyılmazel ve Dilşad Şimşek gibi ünlülerin de ciddi desteğini alan dizi Sosyal TV’nin en çok konuşulan yayını oldu. İzleyici başına 2,72 tweetin düştüğü yayında zirve anı 20:00’da yaşanırken dakikada atılan tweet sayısı 127.2 oldu.

İzleyiciler gece boyunca “Tv8'de Baby Daddy'nin Türkiye uyarlaması var, güzel de olmuş #banababadedi” ve “Çok sevdiğimiz ‘Üç Adam'ın dizisi bugün başlıyor. İzlemeden olmaz, alırım bir #BanaBabaDedi” şeklinde yorumlar paylaştı.

Bana Baba Dedi ilk yayın günü performansı

İlk yayın günü heyecanı geçtikten sonra kendisine 3. sırada istikrarlı bir yer edinen dizi Nisan ayını da aylık Sosyal TV listesinde 15. sırada tamamladı. İzleyiciler tarafından benimsenen bir komedi içeriğine sahip dizi, ayın sonuna gelindiğinde hayranları tarafından efsane mertebesine çokta ulaşmıştı. İzleyiciler ilk bölümden itibaren Su bebek ile ilgilerine paylaşırken bir yandan da Yağmur Tanrısevsin’in güzelliği ve oyunculuğu ile ilgili yorumlarını eksik etmediler. Tanrısevsin’in Oğuzhan Koç ile uyumu ise gözlerinden kaçmayan başka bir nokta olarak dizinin Sosyal TV tarihine işlendi.  


Gönül İşleri derken…

Star TV’nin 12 Ekim’de başlayan ve kendine sadık bir izleyici kitlesi edinen dizisi Gönül İşleri 26 Nisan itibari ile ekranlara veda etti. Sosyal TV izleyicilerine duygusal bir final bölümü yaşatan dizide oyuncuların veda Tweetleri izleyicileri duygulandırırken ekibin sezon boyunca gösterdiği performans izleyicilerden takdir topladı. “Güzel bir dizi daha ekrandan yıldız gibi kaydı. Bu kadro bu senaryo da tutmuyorsa ne tutuyor merak ediyorum!”, “#gönülişleri kaliteli yapım, kaliteli oyuncular reyting canavarına kurban edilmemeli #GönülİşleriYeniSezondaTekrarBaslasın” ve “Ya niye #gonulisleri gibi kaliteli ve güzel bir dizi bitiyor hiç anlamıyorum! Bırakıcam sonunda Türk dizilerini kendimi Amerikanlara vericem!” şeklinde tepkiler gece boyunca parmak uçlarından eksik olmadı. Final bölümünün en çok paylaşılan alıntılar “'Yılmaz Durmaz'ı tüm kabalığına rağmen eşiniz olarak kabul ediyor musunuz?”, “Eğer doğurmuyorsan kapat telefonu!” ve “Nikah memuru değil eski nüfus müdür sanki!” oldu.

Dizi 27 hafta boyunca yayında kaldı ve bunun 6 haftasında ilk 3’te, 10 haftasında ilk 5’te ve 9 haftasında da ilk 10’da yer aldı. Dizinin başlangıcından finaline kadarki süreye baktığımızda 28 Aralık bölümünden sonra dizinin ciddi bir düşüş yaşamaya başladı. Bu tarihten sonra en yüksek çıkışını 15 Mart ve ardından final günü olan 26 Nisanda yaptı.

Gönül İşleri'nin sezon Sosyal TV performans özeti

Bölelim her şeyi yarı yarıya olsun Kardeş Payı

Star TV’nin iki sezonda gönüllere taht kuran fenomen dizisi Kardeş Payı 30 Nisan gecesi yayınlanan final bölümü ile ekranlara veda etti. 29 Ocak’ta ikinci sezonunu Sosyal TV’de muhteşem bir performans ile açan dizi bu sezon istediği ivmeyi yakalayamasa da Sosyal TV izleyicileri arasında kucaklanmaya ve takip edilmeye devam etti. 28 Şubat itibari ile Cumartesi gecesinin yayın akışına taşınan dizi, hem geleneksel reytinglerde hem de Sosyal TV reytinglerinde büyük bir düşün yaşamaya başladı ve 2 Nisanda Perşembe gecelerindeki yerine ve hızına geri döndü. Eski yayın gününe dönmesi ile AB’de 20. sıradan 10. sıraya, Sosyal TV’de de 7. sıradan 2. sıraya yükselse de final kararı gelmekte gecikmedi ve 7 Nisanda hayranları vurdu.


Sosyal TV izleyicileri için ayrı bir yeri olan dizi iki sezondur yoğun politik gündemde izleyicileri ‘rahatlatan ve birazcık ta olsa gülümsemelerine sebep olan’ bir dizi olarak anılıyordu. “Gündemde o kadar üzücü şeyler var ki iyi ki Kardeş Payı var da gülebiliyoruz. Dizide emeği olan herkesin emeğine sağlık #MetinPetitomOlsa” ve “Allahtan gülebildiğimiz diziler var iyi ki var #KardeşPayı #MetinPetitomOlsa” şeklinde yorumlar iki sezondur dizi izleyicilerinin Kardeş Payı’nı hayatlarının neresine yerleştirdikleri ile ilgili içgörüler sağladı.

30 Nisan gecesi izleyiciler hep bir ağızdan sevdikleri diziye veda ederken, dizinin ince göndermeler ve absürtlüğü mizaha dönüştürmesinin kendilerini ne kadar etkilediğini ve Türk dizi tarihinde Kardeş Payı’nın kendisine nasıl önemli bir yer edindiğine değindiler.


Kardeş Payı'nın iki sezonunun Sosyal TV performans özeti

Sosyal TV’de Kanal ilk 5

Sosyal TV’de nisan ayını açık ara farkla önde tamamlayan kanal TV8 oldu. Survivor All Star’ın izleyici ve içerik payının büyük bir kısmını oluşturduğu kanal, benzer bir başarıyı geleneksel reytinglerde de yakaladı. TV8’in arkasından %15,11 pay oranı ile FOX TV ikinci sırada yer aldı. FOX TV’nin güçlü haber sunucuları Faith Portakal ve İsmail Küçükkaya haber kuşaklarını Sosyal TV’nin vaz geçilmezleri haline getirirken, Kiraz Mevsimi ve kendisine KMAilesi diyen hayranları kanalın Sosyal TV’deki pozisyonunda önemli bir rol oynadı. ATV ise Sosyal TV’deki üçüncülüğünü Kara Para Aşk ve Mutlu Ol Yeter izleyicilerinin parmak uçlarında kazandı.

Sosyal TV'de Nisan ayı kanal sıralaması, pay roanları ve izleyici sayıları


*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 01 Nisan  – 30 Nisan 2015 arasında toplanan Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER