Yargı: Bilgi ve zekâ güçtür

Yargı: Bilgi ve zekâ güçtür
Yargı bu sezon da adından bahsettiren işlerden biri olmayı başardı. Açıkçası sezon finalinde Eren tarafından suçlanan ve tutuklanan Ceylin'i görünce yeni sezonu izleme hevesim pek kalmamıştı. Ama yeni sezon öyle güzel girdi ki, kesinlikle beklentimin üstünde oldu.
 
Hiç mi şikâyetim yok? Elbette var. Ceylin ve Ilgaz sahneleri oldukça az diyerek başlayıp klasik romantik izleyici yanımı göstereyim. Bu haftaki bölümde bir parça daha iyiydi ama yine de az. Sadece romantizm de değil. Ceylin ve Ilgaz'ın iki hukukçu olarak davaları konuşup tartışabilmeleri lazım mesela. Bu nedenle birbirlerine davalarını anlatmamalarını mantıksız ve sıkıcı buluyorum. Birlikte çalışabilen, yardımlaşan bir çift izlemeyi tercih ederim. Hem bu sahnelerini de arttırır. Bir de Ceylin'in ofisinin yeni hali, Metin ile aynı binada oturan Ceylin ve Ilgaz kadar batıyor bana. Nerede o ofisin eski hali? Aylin düzeltirken Atatürk tablomuzu da mı kaldırdı? O tablo olmadan ofis Ceylin'inmiş gibi hissettirmiyor.
 
İzlerken pek hoşuma gitmeyen bir şey de Ilgaz'ın nasihat için Metin'e gittiği sahne oldu. Tabii ki Metin ve Çınar'ı silip atamaz Ilgaz. Biri babası ve biri kardeşi sonuçta. Fakat sanki Ilgaz'ın mezarlıktaki sözleri çok mu çabuk unutuldu? Ilgaz gibi dürüstlük konusunda, kurallar konusunda sürekli konuşan biri için çok çabuk geçmedi mi o hissettiği hançerin yarası? Metin ve Çınar için değişen ne var ki? Serdar'ın kaçabilmiş olması onların yalanları sebebiyle olmadı mı? (Serdar’ı neden sadece Çınar arıyor? Serdar Zafer'in katili olarak her yerde aranmalı ama bahsi bile geçmedi.) Metin ve Çınar adaleti engellemediler mi? Metin delil karartan ve hala Zafer'e karşı ilk suçundan yargılanmamış adam. Çınar hala kendini katil sanırken gerçeklerden kaçmak için türlü takla atmış ve kaçmaya kalkan, babasına kızgın diye uyuşturucu satıcılığı yapmış kişi.
 
Evet, Ilgaz babası ve kardeşini tabii ki bırakamaz. Bir şekilde zamanla affedecekti. Ama Metin'den nasihat almak nedir? Hem de arkadaşlık ve onur hakkında? Ilgaz'ın artık biraz babasının olduğu adamla yüzleşmesi gerekmiyor mu? Gerçekten yetişkin bir birey olmak için onun tüm o yanlışlarını bilmiyormuş gibi, arkadaşlık ve onur hakkında yardım için babasına koşan kişi olmaktan kurtulmalı. Metin iyi bir ebeveyn örneği değil. Önce bunu kavramalı. Normal bir şekilde dürüstlük aşılamamış Ilgaz'a. Adeta robot gibi programlamış. Ona uymayan davranışları gerekirse Ilgaz'ı topluluk içinde utandırarak cezalandırmış. Baştan kötü bellediği Çınar'ı daha yanlış yapmadan cezalandırmış. Ve bütün bunları yüce amaçlarla değil, kendi babası Merdan gibi olmamak için yapmış. Metin'in onca şeye rağmen herkese üstten bakışı ve hala Ceylin'e bile o kibirli bakışları devam ediyor. Zaten Ilgaz, Metin'in kiminle ne arkadaşlığını görmüş de ondan arkadaşlık öğüdü alabilir? Merdan'ın olduğu kişi konusunda Metin'den daha dürüst olduğuna inanıyorum.
 
Çok sevdiğim bir sahneyi överek devam edeyim. Ceylin'i cübbesiyle bir bölüm kesintisiz izletseler izlerim. Öyle büyük bir zevk alıyorum Avukat Ceylin Erguvan Kaya sahnelerinden. Davada cinsiyet ayrımcılığına ve mobbinge maruz kalan kadının avukatı olarak Ceylin'in, mobbing yapan adamı adeta nakavt edişini izlemek çok keyifliydi. Ceylin'in tanıkların hepsinin kadın olduğunu, çünkü erkeklerin sustuğunu söylemesi de çok anlamlıydı. Ilgaz'ın Ceylin'i tanımlarken ilk bölümlerde bahsettiği ateşi, Ceylin o cübbeyi giyip savunma yaparken görebiliyorsunuz.
 
Ilgaz demişken keşke o da Ceylin'in bir davasını izlemek için salona girse ve karısını işini yaparken izlese. Hoş olmaz mıydı?
 
Bir diğer isteğim de Avukat Ceylin Erguvan Kaya'yı daha çok izleyebilmek. Hep bir dava savcıya geliyor ve oradan izliyoruz diziyi. Yani savcı tarafından bakarak izliyoruz. Fakat dizinin adı üstünde Yargı. Yani avukatların da eşit şekilde önemli olduğu sistemin tümü. Ceylin'in gerçekten büyük ve önemli bir dava almasını ve bu defa onunla avukat tarafından bakarak Yargı'yı izlemeyi çok isterim.
 
Geleyim başlığımın nedenine... Bilgi ve zekâ güçtür dedim çünkü şu an katilin elindeki Ceylin'in elindeki tek güç bunlar. Her şeye rağmen elde ettiği bilgiler ve bu bilgilerle ayak üstü bir bakışta zekasıyla vardığı sonuç.
 
Burada parantez açmam gerekiyor. Dizide sürekli ve sadece erkek karakter Ilgaz'ın zekasının övülmesi artık kekremsi bir tat vermiyor mu? Tamam, vallahi biliyoruz Ilgaz savcımız zeki. Ama Eren'in Ilgaz'ın zekasını övdükten sonra, Ceylin için "Ilgaz zekidir ama sen" gibi talihsiz bir sözle başlaması nedir? Dava çözme zekâsı yüksek Ilgaz savcımızın. İnandık, biliyoruz. Ama bizim Ceylin gibi de bir kadın karakterimiz var. Ilgaz'ın düşünüp Eren ile tartışırken bulduğu şeyi, ayaküstü kayıp aile ile ilgili birkaç evraka bakarak, birkaç dakikada tek başına çözen bir Ceylin'imiz var. 
 
Ceylin'in düşünmeden attığı adımların zekayla değil, zekasıyla vardığı sonuçları hayata geçirmek için bulduğu yollarla ilgisi olduğu aşikâr. Ceylin kendi başındaki karı kendisi eriten bir karakter. Bunun için her şeye hâkim olması gerekerek yaşamış. Babasının hapse girişinden sonra evinin sorumluluğunu üstlenmiş biri olarak sorunlar karşısında direkt çözüme gitmesi gerekmiş hep muhtemelen. Kurallar dolambaçlıdır. Ceylin en kısa yolu seçiyor her defasında. İşte o başını belaya sokan şeyler bu aşamada oluyor. Ceylin hem zeki hem de hızlı düşünme yeteneğine sahip bir karakter. Sorunun tespiti ve çözümü bulmak arasında hiç vakit kaybetmiyor. Mesela Engin'in kiraladığı arabayı o an kaybederlerse Yekta'nın yok edeceğini bildiği için arabanın peşini bırakmayıp sonunda çarpması ve Ilgaz'dan arabayı polisin alıkoymasını sağlamasını istemesi gibi. Bunu yapmasa tutuklama emri hiç çıkmayacaktı. Bu ve bunun gibi olaylarda genelde hayatın ritmi ve kuralları onun hızına uymadığı için çıkıyor genelde sorunlar. 
 
Bu bölümde de Ceylin'in sadece kayıp insanların bilgilerine bakması yetti. Ilgaz ile aynı teoriye ulaştı. Bununla da kalmadı onların ulaşamadıklarına ulaştı. Sosyal zekâsı da yüksek bir karakter izlemek çok keyifli oluyor. Ceylin komşu kadını konuşturabildiği gibi, kayıp amca hakkında aldığı bilgiyle, adamı ona uyuşturucu satan kişinin aracılığı ile bulacağı sonucuna da vardı. Ceylin'in Merdan dede ile iş birliği hep verimli sonuçlar veriyor. Ilgaz'ın soruşturmasının tıkandığı yerde amcayı bularak Ceylin gizli bir destek attı Ilgaz'a.
 
Bu bilgiyi almak için Ceylin'in yine kendince yöntemleri oldu. Fakat iyi ki o bilgiyi öyle ya da böyle almış. Çünkü edindiği bilgi sayesinde bulduğu katilin düşünme şekli, onun neden bu insanları öldürdüğü teorisi şu anda tek savunması ve tek silahı Ceylin'in. Katil en baştan beri Ceylin'in peşindeydi. Belki Ilgaz olayın savcısı olduğu andan beri. Belki daha önceden herkesi izliyordu.
 
Sanırım unutulmaması gereken Ceylin ve Ilgaz'ın medyada birçok habere de konu olduğu. Örneğin Ilgaz'ın davanın savcısı olduğunu öğrenen katilin sadece onun adını yazması yeterli. Ceylin'in adına, kardeşinin cinayetine ve şüphelinin Çınar olduğuna, evlendiklerine, Engin'e, Metin ve Çınar'ın Zafer ile ilgili haberlerine hemen ulaşacaktır. Ama bence katil daha uzun süredir onları tanıyan ya da izleyen biri. Ceylin'in o otele geleceğini bilecek kadar onu tanıyordu.
Bu noktada işte Ceylin'e neden polis koruması sağlanmadı sorusunu sormak istiyorum. Katilin cesetler ortaya çıktıktan sonraki ilk hedefi Ceylin'di. Ilgaz kendisi de söyledi. Onu tanıyor. Onu adıyla ve oraya geleceğini bilerek çağırdı. Otelde asansöre binse öldürülecekti. Neden sonrasında polis koruması ve gizli takiple koruma sağlanmadı? Sadece Ceylin'i koruyup izleseler katili yakalayacaklardı halbuki.
 
Ilgaz'ın hiçbir şeyi söylememe tavrını da mantıklı bulmuyorum. İki hukukçu olarak karısının bizzat hedef alındığı bir davayı konuşabilmeliler. Açıkçası iki hukuk insanı olarak da konuşabilen bir çift izlemek istiyorum. Tüm bilgileri değil belki ama, artık Ceylin de davanın süjesi olduğu için belli başlı şeyleri bilmesi gerekirdi. Ilgaz'ın korktuğu için Ceylin'i davadan uzak tutma isteğini anlıyorum. Ama bilgi vermemek veya tweet sildirmek bunun yolu değil. Ceylin'in o notu görmesi için her şeyi yapan bir katil, onu o gece öldürmeyi planlayan bir psikopat, sadece Ceylin davaya karışmıyor diye ya da tweet atmasa uzak mı duracaktı? Tweetten önce öldürmeye kalkmıştı. Belki direkt öldürmeye çalışacaktı yine ama tweeti görünce vazgeçti ve kaçırmaya karar verdi. Her durumda bu profilde bir katil, Ceylin'i adıyla yazıp istiyorsa sonrasında bir şey yapmayacağını düşünüp Ceylin'i polis korumasına almamak büyük ihmaldi.
 
Üstelik katil çok büyük bir ipucu da verdi. Ceylin Erguvan şeklinde yazdı notu. Yani Kaya soyadını eklemedi. Çünkü Kaya'yı eklemek onun Ilgaz ile evli olduğunu kabul etmek demekti. Bu katilin kurmak istediği hayal aileye tersti. Katil Ceylin'e çoktan kendi dünyasından bir rol verdiği için Kaya soyadını da nota yazmadı. 
 
Şu an işte bu sebeplerle Ceylin'in en büyük savunması ve silahı edindiği bilgiler ve zekâsı. Neden orada olduğunu, oradakilerin rolünü, katilin neler yapabileceğini biliyor. Şimdi işte asıl oyun başlayacak muhtemelen. Katil oyuncuları aldı. Ama bu defa oyunculardan biri oyunun sonunda kaybederlerse neyin olacağını ve oyunun amacını biliyor. Bu da Ceylin'i katarak oynadığı oyunu farklı yapacak. Çünkü bilgi ve zekâ güçtür.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER