Masterchef 2022: Şefler ve liderler

Masterchef 2022: Şefler ve liderler
Aslında başlayalı uzun zaman oluyor, tekli elemesiydi, üçlü elemesiydi, ana kadro yarışlarıydı derken biraz yarışmacıları ve onların karakterlerini görüp, öyle yazmak istedim.

Sıkı takipçileri fark etmiştir: Masterchef her sezon daha da erken başlıyor. Çok uzun süredir, ekranlarda izlemeye değer pek bir şey bulamıyorum. "Yerli dizinin yersiz uzun" oluşu, aynı konular, sosyal medya senaristlerinin atarları derken ben de birçoğumuz gibi sadece Masterchef için televizyon ekranının karşısına geçiyorum. Yetişemediğim, zamanımın olmadığı günlerde tabii ki Youtube! Bu sebeple konuya hakimiz, çok şükür. Çünkü Masterchef, sosyal ortamda dedikodusu da en zevki programdır ve bunu gerçekten sağlık izleyiciler yapabilir.

Öncelikle, her sene, ön eleme turlarında aslında nasıl yanıldığımı görüyorum. Çünkü biliyorsunuz tanımadan övmek de gömmek de ata sporumuz çok şükür. "Vay anasını! Neler biliyor!" dediğim yarışmacılar patır patır dökülürken; "Bunu ben de biliyorum aşçı mı bu şimdi?" dediğim yarışmalar King Kong gibi ortalığı dağıta dağıta geliyor. Bu yolda ter döken tüm emekçilerin yolları açık olsun.

Ancak bildiğiniz gibi şef demek aynı zamanda lider demektir. Mutfağın lideri. Mutfakta gibi çalışması hem zihinsel hem de fiziksel olarak zor olan çalışma ortamlarından. Hizmet sektörü zaten yeterince zor. Bir de konu insanların damak tatlarına hitap etmek olunca. Bu sebeple, ekibine her zaman her koşulda destek olan iyi bir lideri her mutfağa lazım. Laf salatamı bitirdiğime göre konuya gireyim: Masterchef 2022'de hangi yarışmacı hem bilgi olarak şef olabilecek bilgi ve donanıma; bunun yanında liderlik vasıflarına sahip? Evet, 2022 sezonunda bu sorunun cevabını arıyorum.

Yıl olmuş 2022 ve hala daha çok konuşarak lider olabileceğini, dikkatleri üzerine çekebileceğini düşünenler var. Tercih meselesi tabii. Ancak bu işin reytingi yok canım. Masterchef, nasıl gürültüler patırtılar olursa olsun sonunda gerçekten "iyi yemeğin" kazandığı bir yarışma. Bu konuda şeflerin hakkaniyetine güveniyorum. Bu sebepledir ki Fatma Nur'u izlerken biraz zorlanıyorum. Ama artık her eleştiri linç olarak algılandığı için pek bir şey de demek istemiyorum. Çünkü bu sefer iş "Beni sosyal medyada linç ettiler." dipsiz kuyusuna doğru gidiyor. Ekrana çıkıyorsan eleştiriye açık olmalısın. Hikayenin gerisini biliyorsunuz işte, uzatmayacağım.

Elbette favorim daha doğrusu favorilerim de var. Öncelikle Büşra. Çünkü son iki senedir sedef romatizması nedeniyle daha çok glütensiz ve şekersiz beslenmeye gayret ediyorum. Büşra'yı izlerken bir şeylerde öğrenebileceğimi düşünüyorum. Ayrıca, Büşra'daki gizli liderliği ve mutfağı kontrol gücünü hissediyorum. Büşra ile beraber Çağatay'a da bu yarışta oldukça güveniyorum. Yemek bilgisi, enerjisi ve insanları bir arada tutma konusunda gayreti muhteşem. 

Masterchef 2022 sezonundan çıkan yarışmacılar içinden kim ya da kimler bir mekan açsa ya da işletseler oraya giderim, tariflerini denerim? Cevabım Büşra ve Çağatay. Bu demek değildir ki geri kalan yarışmacılardan olmaz. Hepsinin çok iyi aşçılar olduğuna eminim sadece naçizane görüşüm bu. Mesela Ayaz. Çabasının önünde saygı ile eğiliyorum. Kaan'ın modunu düşürmeyen duruşu, Onur'un kendine güveni, Gamze'nin kişisel gelişimi, Dilan'ın enerjisi, Görkem'in yedeklerden ana kadroya girmesi sürecinde kendini eleştirip hedefini gerçekleştirmesi, herkes ilk haftanın günahı olmaz bahanesine sığınırken Yağız'ın ilk hafta gösterdiği liderlik becerileri... Metin, Kıvanç, Buraklar, Tayfun, Melih ve adını yazmadığım tüm yarışmacıların yarışmadan sonra istedikleri başarıları kazanacağına eminim. 

Hayalleri, hedefleri için savaşan tüm yarışmacıların yolu açık olsun.

Tabii ki şeflersiz olmaz, olamaz. Özellikle Mehmet Şef. Sanırım Mehmet Şef bana bir telif borçlu. 2019 sezonunda yaşanan tatsızlıktan sonra "Yüz binlerce dolar verip yurt dışında alamayacakları eğitimlere, bilgilere, gördükleri masterclasslarla erişme fırsatına sahipler. Bu muhteşem bir şey!" yazmıştım. Mehmet Şef'in çıkışlarından bu Ranini.Tv'yi takip ettiğini düşünmeye başladım. Şefim eğer bu yazıya istinaden on bin dolarlık bilgi gibi ifadeler kullanıyorsanız lütfen telifimi verin. İç dünyamda Koreliyim, arz ederim. 

Somer Şef bildiğimiz Somer Şef. Yarışmacılara karşı tatlı sert, nevi şahsına münhasır duruşunu seviyorum. Sohbet ediyor bir yandan da çaktırmadan öğretiyor. Favori öğrenme ve öğretme yöntemim. Ve Danilo Şef... Masterchef ve yemek konusundan bağımsız olarak genetik şanslı Masterchef kişisi. Bir insanın her giydiği nasıl yakışabilir. Yanlış olmasın, fangirl'lük yapmıyorum. Ama öyle. Tabii ki enerjisi, yarışmacıları gazlaması. Genel olarak bu topraklarda ihtiyacımız olan tek şey, değil mi? Biraz kendimize güvensek biraz da yanımızdakiler bize köstek olmak yerine destek olsa tadımızdan yenmeyiz. O yüzden herkese, hepimize Danilo Şef gibi bir enerjik ve pozitif enerji veren, Mehmet Şef gibi iyiliğimizi isteyen herkes gibi tamamen dost yakınlığı ile acı söyleyen ve Somer Şef gibi vizyonumuzu açan sosyal çevre diliyorum.

Ayrıca beni en çok ilgilendiren konu: Bu sezon Kore yemeği yapılacak mı? Çünkü malzemeler çok pahalı. Çarçur olsun istemem. ^^ (Profesyonel ve sosyal hayatımda özel ilgi ve yetenek alanımdır. Bu konuda hassasım.)

***

Özetle; Masterchef 2022, yeni sezon, yeni başlangıçlar, yeni karakterler, yeni yemekler... Tüm yarışmacılara yarışma sürecinde ve sonrasında başarılar diliyorum. Tüm şeflere, sabır ve sakin geçmesini dilediğim bir sezon temenni ediyorum. Aman ağzınızın tadı kaçmasın Ali Rıza Beyler. Biz izleyenlere de keyifli seyirler! Ekran başında görüşürüz! BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER