Emmy'nin büyük sorunsalı: Çok fazla TV!

Emmy'nin büyük sorunsalı: Çok fazla TV!
74. Primetime Emmy Ödülleri'nin adayları dün gerçekleşen yayınla nihayet duyuruldu. Bu da yine pek çok yorumu ve tartışmayı beraberinde getirdi tabii.

Her yıl adaylar belli olduktan sonra nelerin göz ardı edildiğine ("snub") ya da sürpriz olduğuna dair yazılar çıkar. Yine bu dönemden geçiyoruz ama bir nokta kendisini bir kez daha açıkça belli etti: Çok fazla TV işi var!

Bu da Emmy'yi ister istemez bir kısır döngüye sokmuş durumda ve özellikle "yardımcı oyuncu" kategorileri bu durumu daha da afişe ediyor. En basitinden "Mini Dizi veya TV Filminde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" kategorisine bakabiliriz. 7 oyuncu adayından 5 tanesi The White Lotus dizisinden, diğer ikisi de Dopesick dizisinden. Hatta Variety'nin bu konuya el atan yazısı bir adım ileriye götürerek sayıya dökmüş:

-- Komedi tarafındaki oyunculuk adaylarının %25’i Ted Lasso’nun, Hacks’le birlikte neredeyse yarısı iki dizinin,
-- Drama tarafındaki oyunculuk adaylarının %35’i Succession’ın,
-- Mini Dizi tarafındaki oyunculuk adaylarına bakarsak The White Lotus + Dopesick = %53.

Hollywood'daki özellikle A-List olarak tanımlanan oyuncuların da son dönemde TV işlerine daha fazla şans verdiği ve artık sinema/TV ayrımının ortadan kalktığı bir gerçek. Bunda dijital platformların artmasının ve popülerleşmesinin de payı büyük elbette. Bunun da etkisiyle dizi arzı inanılmaz artmış durumda. Ülkemizde de bir ölçüde gözlemlenebiliyor bu durum. Bir gün de hala/maalesef 24 saat olduğu için ortalama izleyici gibi Emmy için oylama bulunan kişiler de kendisini büyük bir sorunsalın içinde buluyor: Bu kadar şeye kim yetişecek? Nasıl izlenecek / takip edilecek / şans verilecek?

Ancak sırf bu yüzden konunun diğer boyutunu es geçmemek lazım. The White Lotus örneğini de bundan verdim, zira severek izlediğim dizi için tanıtıcı bir yazı da kaleme almıştım hatta. Ortada bu kadar çok iş olmasına rağmen aday gösterilebilecek kayda değer iş bu kadar mı az? 7 oyunculu kategoride sadece 2 dizi var! "Drama Dizisinde En İyi Misafir Oyuncu" kategorilerinde Kadın + Erkek toplamda 12 adaylık var ve bunun 7'si Succession'ın (kadro mükemmel, kabul). Yine Succession'dan devam edeyim, "Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" kategorisindeki 8 adayın yarısı yine Succession'dan. Ki bayılırım da, yalan olmasın. 2 tanesi de Squid Game olduğundan kategori neredeyse bitti bu arada ^.^

The White Lotus

Bu arada Emmy'nin Stranger Things, Insecure, The Dropout, What We Do In the Shadows, Yellowjackets, The Staircase gibi bazı dizileri ana kategorilerde ucundan gördükleri göze çarpıyor. Bir şekilde "popüler" olan ya da "konuşturan" işlere az ya da çok şans verdikleri de fark ediliyor. Ama çıkan tabloya bakarsak çoğunlukta oylar yine de belli dizilere yoğunlaşmış durumda.

Son dönemin kendini konuşturan This is Us, Pachinko, Yellowstone, Gaslit, Reservation Dogs, The Chair, Girls5Eva, The Good Fight, Atlanta, Black-ish, We Own This City gibi bazı diziler ya yoklar ya da teknik bazı kategorilerde kendini gösterebilmiş mesela. Severance, Abbott Elementary, The Great (+oyuncuları), Pam & Tommy, Rhea Seehorn (Better Call Saul) gibi atlamayıp şans verdikleri diziler olmakla birlikte Inventing Anna, Impeachment: American Crime Story, Station Eleven gibi biiraz 'sürpriz' denebilecek bazı eklemeler de mevcut. Peki, yeterli mi? Tartışılır.

Bakalım halen etkisini sürdüren bu "durum" zamanla nereye varacak. Çünkü sektörün gidişatına bakarsak dizi arzı en azından yakın gelecekte azalacak gibi değil... 74. Primetime Emmy Ödülleri'nde kazananlar 12 Eylül Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan gece düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.


Succession

Adaylıklara dair ufak notlar:

+ Succession, 14 oyunculuk adaylığıyla hem bir dramanın hem de bir dizinin bir yıl içinde aldığı en çok adaylığı topladı. Toplamda 25 adaylıkla dizilerde bu yılın zirvesinde. Yayıncılarda ise 140 ile HBO/HBO Max birinci.

+ Güney Kore yapımı Squid Game, Emmy'de En İyi Drama Dizisi kategorisinde adaylık kazanan dili İngilizce olmayan ilk dizi oldu. Netflix, diziyi Uluslararası'nda değil de Primetime'da değerlendirerek bir ilki başarmış oldu. Oyunculuk kategorilerinde Lee Jung-jae, Jung Ho-yeon, Park Hae-soo ve Oh Yeong-su adaylık alırken Netflix dizisi toplamda 14 adaylık kazandı.

+ Curb Your Enthusiasm'daki konukluğu ve Barry'deki çalışmasıyla birlikte Bill Hader toplamda 4 adaylık kazandı. Euphoria'nın başrolü Zendaya (25), yapımcı olarak adaylık kazanan en genç kadın oldu. Ayrıca oyunculukta iki adaylığa ulaşan en genç başrol olarak bir başka açıdan yine bir ilki başardı. Söz-Müzik için aldığı 2 adaylık da dahil, bu yıl toplamda 3 Emmy adaylığı var.

Jason Bateman (Ozark), Quinta Brunson (Abbott Elementary), Julia Garner (Ozark/Inventing Anna), Steve Martin (Onlu Murders in the Building), Rhea Seehorn (Better Call Saul/Cooper's Bar), Sydney Sweeney (Euphoria/The White Lotus) dahil birkaç isim de 2 adaylık birden aldı.
 
+ Chadwick Boseman (What If), Jessica Walter (Archer) ve Norm Macdonald (Norm Macdonald: Nothing Special) vefat ettikten sonra adaylık alanlar.

+ ABD'nin uzun ömürlü şov programı Saturday Night Live, en çok adaylık alan yapım rekorunu 325’e çıkardı (bu yıl 9 adaylığı var). Yapımcısı Lorne Michaels da en çok Emmy adaylığı alan kişi olarak sayıyı 96’ya çıkardı.

+ WandaVision, Falcon and Winter Soldier, The Boys, The Umbrella Academy, Doom Patrol ve The Nevers gibi süper güçlere sahip karakterleri barından diziler geçen sene 40 adaylık almıştı. Bu sefer 20'de kaldılar. Hatta geçen senenin aksine ekran önü oyunculuğuyla adaylık alan olmadı (0!)

+ Netflix'teki The Closer şovu transfobik olduğu suçlamasıyla büyük tepki çeken Dave Chappelle, iki adaylık kazandı.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER