The Ignorant Angels: Cahil perilerle tanışma vakti

The Ignorant Angels: Cahil perilerle tanışma vakti
Ferzan Özpetek’in kariyerinin 3. filmi olan, 2001 yapımı "Le fate ignoranti" ya da ülkemizde bilindiği ismiyle "Cahil Periler"in dizi uyarlaması 13 Nisan'da 8 bölümlük sezonuyla ekrana geldi.

Yine Özpetek'in hazırladığı The Ignorant Angels'ı Haziran ayında Türkiye'de hizmete başlamaya hazırlanan Disney+ yayınladı, yapımını R&C Produzioni üstlendi. Dili İtalyanca olan bölümlerin süresi 50-60 dk. arasında. Dilerseniz (kurcalarsanız) İngilizce dublajlı versiyonu ve Türkçe altyazıları mevcut.

Dramayı ve romantizmi buluşturan projede Cristiana Capotondi, Eduardo Scarpetta, Luca Argentero, Serra Yılmaz ve Burak Deniz'in yanı sıra Carla Signoris, Paola Minaccioni, Ambra Angiolini, Anna Ferzetti, Edoardo Purgatori, Filippo Scicchitano, Lilith Primavera, Edoardo Siravo, Samuel Garofalo, Maria Teresa Baluyot gibi isimler rol alıyor.

Filmde oynayan isimlerden Serra Yılmaz, dizide de rol aldı ve filmde de olduğu gibi yine "Serra" adlı bir karakteri canlandırıyor.





Konusu

Antonia’nın görünüşte mükemmel gibi duran hayatı kocası Massimo'nun geçirdiği trafik kazası sonrası ölmesiyle altüst olur. Kocasından kalan eşyalara bakan Antonia, aldatıldığını fark eder ve kendini tutamayıp gerçeğin peşine düşer. Ancak ilk düşündüğünün aksine bir kadınla değil, aslında Michele'yle aldatıldığını fark eder.

Michelle, her biri farklı sosyal çevrelere ve farklı hikayelere mensup bir grup insanla aynı apartmanda yaşamakta, apartmandaki herkes ne yaşanırsa yaşansın bir diğerine destek çıkmaktadır. Michele'yle ve arkadaşlarıyla tanışan Antonia, ihtimallere karşı gelerek onların hayatına/grubuna dahil olur ve ortak bir hayat yolculuğuna çıkarlar.

Not: Burak Deniz, Serra’nın fotoğrafçılıkla uğraşan yeğeni Asaf olarak 4. bölümün sonunda katılıyor.


Serra
Asaf

Yorum

Sezonun ilk dört bölümünü İngilizce dublajla, kalan dört bölümünü Burak Deniz ve Serra Yılmaz’ı İtalyanca konuşurken izlemek istediğim için İtalyanca takip ettim ve tamamladım. Diziyi izlediğim için memnun kaldım. Beklediğimden biraz daha hafif kaldı gerçi, yalan olmasın. Aynı zamanda kafa dağıtmak için idealdi ve 8 bölüm sürmesi de yerindeydi.

Daha önce filmi izlemedim açıkçası ama dizi için öncesinde filmi izlemeye gerek yok, yeniden çevrim bir iş zaten. Dizide sezon boyunca apartmanda yaşayan Michele dışı karakterlerin özel hayatına da yeterince yer ayırıyorlar. Filmde bu kadar detaya girmiyorlardır, diye düşünüyorum. Bu hikayeler de 8 bölüm üzerinden düşünürsek gerekliydi ama bölüm sürelerini de göz önünde bulundurursak bazen dikkatimi dağıtıverdi. Yine de her şeyden bir tutam koyduklarını ve bunu da göze batmadan yaptıklarını söyleyebilirim.

Antonia'nın hayatına Michele'ye göre daha fazla yer veriyorlar ama ortak kaybı olan iki insanın kurdukları beklenmedik bağı ihmal etmiyorlar. Bu açıdan beklediğimden daha iyi iş çıktı. Burak Deniz’in ve Asaf’ın varlığı da beni memnun etti. O da apartmandaki diğer karakterler ölçüsünde kendisine yer buluyor. İtalyancası da kulağımı tırmalamadı hem.

The Ignorant Angels'ın kayda değer özelliklerinden birisi ise "Sezen Aksu". Tutunamadım, Ne Yapayım Şimdi Ben, Ben de Yoluma Giderim, Begonvil, Şarkı Söylemek Lazım, Bahane... Her bölümde mutlaka bir Sezen Aksu parçası bulunuyor. Kimisini sezon boyu 2-3 kere, bazısını neredeyse tamamıyla dinliyoruz. Hatta bazı bölümlerin içinde Nazım Hikmet'in bahsi geçiyor ve sezon finalinde karşımıza Sıla’nın “Bırak” şarkısı da çıkıyor.

Öte yandan -ki bunun haberi medyada kendisine yer bulmuştu- sezon finalinin hikayesinin önemli bir kısmı İstanbul'da geçiyor. Şerif Sezer (Selma) ve Oğulcan Arman Uslu (Umut) dahil birkaç Türk oyuncu da kendisini gösteriyor. Teknik ekibin İstanbul ayağı da cabası tabii ki. Sezonda 'tanıdık' da çok yani, bu da zevki benim açımdan daha da artırdı.

Ferzan Özpetek, Serra Yılmaz+Burak Deniz, İstanbul, bolca Sezen Aksu ve apartman hayatı ve çok daha fazlası derken nihayetinde sezon finaline gelmemizle birlikte dizi, normal bir tonda toparlayıp bitiriverdi. Bu haliyle hikayenin ucunun açık kaldığını düşünmüyorum ama bir ihtimal tekrar gelirlerse de yine görüşürüz elbet.

Ciao.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER