Gossip Girl (2021): Farklı isimler, aynı New York

Gossip Girl (2021): Farklı isimler, aynı New York
Karşınızda Dedikoducu Kız. Manhattan sosyetesinin skandallarla dolu yaşamı için tek kaynağınız. Ben kim miyim? Bu asla söylemeyeceğim bir sır. 

Beni sevdiğinizi biliyorsunuz. XOXO. Dedikoducu Kız.

Bu cümleler eşliğinde ve çok daha fazlasıyla bir jenerasyona yön veren Gossip Girl, 2012'de yaptığı finalle ekranlara veda etmişti. Ancak eski dizilerin ekrana dönüş furyasının bir parçası olarak yaklaşık 9 yıllık aranın ardından yeni versiyonuyla izleyicinin karşısına çıktı. Dijital platform HBO Max'in yayınlayacağı ilk sezon 10 bölüm sürecek.

2021 versiyon Gossip Girl'ün 8 Temmuz itibarıyla yayınlanan ilk bölümünü izlemişken bir şeyler kaleme almak istedim.** Öncelikle belirtmem lazım; yenisi eskisinden çok da uzaklaşmış değil...

Yine New York'tayız. Hatta yeni nesil de eskilerle aynı okula gidiyor, dolayısıyla aynı evrendeyiz. Serena, Blair, Nate, Chuck veya Dan'in ismini anmaları bir yana ana diziyi hatırlatıcı sahneler ve detaylar eklemeyi ihmal etmemişler. Bu da ileride bildiğimiz birini konuk alırlar mı sorusunu (isteğini) doğuruyor haliyle, öyle olursa güzel olabilir tabii. Kim gelir (gelmeyi kabul eder) kısmı muamma, ona girmiyorum.

** 2021 versiyonun (neyse ki) değiştirmediği bir diğer nokta Kristen Bell ve sesi. Bilenler vardır, ana dizide Gossip Girl'ün seslendirmesini üstlenen kişi Bell'di ve aynen devam ediyor. "Gossip Girl" ise değişim geçirenlerden. Artık herkesin okuduğu bir blog yok ortada (tabii ki), aksine Instagram var. Değişen sosyal medya trendlerine Gossip Girl 2.0 da ayak uyduruyor.

** Gelelim kadrosuna.

Ana dizinin yapım ekibinde yer alan isimlerden Joshua Safran'ın bizzat kendisi yeni sezon öncesi yaptığı açıklamalarda orijinal kadronun "fazla beyaz" olduğundan ve "queer" topluluğun geri plana atıldığından şikayet etmişti. Friends'in de ara ara eleştirildiği bir nokta bu. Haksız da sayılmazlar aslında, düşündüğümüzde Gossip Girl'de siyahi ya da azınlık denebilecek topluluklara ait karakterlerin ağırlığı pek de yok. Eşcinsel karakterler de (Eric'i unutmadım) var da pek yok gibi bir durumda.

Dolayısıyla queer ve beyaz ağırlıklı olmayan yeni bir grupla gelecekleri önceden biliniyordu aslında. İşte mesele de bu ki; insanlar da buradan ya da eski karakterlerden girerek eleştirip batıracaklar, bariz belli. Bazısı izlemeye gerek bile görmeden bu arada ki şimdiden bile gözle görülür halde... Zaten benzer muameleyi özellikle Netflix'in yapımları da gördüğünden şaşırtıcı değil.

 

** Biraz da ilk bölüme ve karakterlere bakarsak:

Ana diziyi hatırlatan sadece New York, okul, müzenin merdivenleri ya da laf arası sohbetler değil. Yeni bir karakter topluluğu olsa da elimizdekiler ister istemez geçmişi hatırlatıyor. Bildiğimiz formülü başka şekillerde uyguluyor gibiler zaten.

Mesela grubun kraliçesi JC ile burslu öğrenci Zola arasındaki rekabetle kendilerine yeni bir Blair vs. Jenny yaratmayı tercih etmişler. JC'nin sevgilisi Otto kendince Dan Humphrey olma yolunda, sadece çok daha zengin versiyonu. Öte yandan Audrey ve Aki'nin sallantılı ilişkisi ise akla Nate-Blair’in başlangıcını getiriyor haliyle. İkisinin ‘gözünün’ de Max’te olduğunu farz edersek ilişkinin içine Chuck girecekmiş gibi bir durum var.

Ana dizide öğrencileri dersteyken görmedik. Hatta ders çalışırken görmüşlüğümüz bile olmayabilir. Bunda da öyle olacak gibi ama sayılıyorsa bu sefer öğretmenler odasına yer vermiş oldular. Öğretmenleri de hikayenin bir parçası yapmalarına gerek var mıydı tartışılır ama birebir aynı şekilde ilerlemesinden iyidir tabii ki. Aklımdayken ekleyeyim; defile sahnesini de güzel çekmişler. Gossip Girl'ü kendisi yapan etmenlerden birisi bu tarz etkinlikler zaten.

Not: Gossip Girl 2.0’yu yöneten kişiyi/kişileri baştan bilmesek de olurmuş. Farklılık olsun diye anonimliği izleyici gözünde kaldırmışlar… Kendileri bilirler.

İlla tercih etmem gerekse orijinal dizinin karakterlerini/kadrosunu tercih ederim bu arada, onu da ekleyeyim. Ancak onun yıllar önce verdiği 'tat' başka olduğu için ben de tam olarak emin değilim esasında. Dolayısıyla çok da karşılaştırmamaya gayret gösteriyorum. Bana kalırsa pek gerek de yok zaten, öteki türlü keyfi çıkmaz hale gelebilir çünkü.

2021 versiyon Gossip Girl, özetle şimdilik yeni karakterleri, çiftleri, ‘tarafları’, GG 2.0 vs.yi izleyiciye verip gidiyor. Üstüne de bakarız elbet. XOXO.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER