Search: WWW: Hayatın Anahtar Kelimeleri

Search: WWW: Hayatın Anahtar Kelimeleri
Search: WWW 2019 yapımı, tek sezon ve 16 bölümden oluşan bir Kore draması. Birbiriyle rekabet halinde olan Unicon ve Barro isimli iki internet portalı şirketinin üst düzey yöneticiliklerini yapan üç kadının hikayesini anlatıyor bize. Hikayelerine dahil olduğumuz kadınlar Bae Ta-mi, Cha Hyeon ve Song Ga-kyeong ile beraber bir ana karakter daha var dizide: anlık anahtar kelime sıralaması.
 
Unicon ve Barro, birer arama motoru olarak hizmet verirken aynı zamanda kullanıcıların çevrimiçi paylaşım yapabildiği ve bizim kullandığımız bazı sosyal mecralarda olduğu gibi kendi gündemleri olan portallar. Bu gündem kullanıcılar tarafından anlık anahtar kelime sıralamasından takip ediliyor. Tüm hikâye, Unicon’un cumhurbaşkanlığı seçiminde anlık anahtar kelimeler üzerinde manipülasyon yapmak yoluyla seçimi etkilemesiyle başlıyor. Hikâye süresince, tüm karakterler, sırası geldiğinde bu anahtar kelime sıralaması üzerinden bir sınav veriyor. Karakterler bu sınavları verirken; internette etik kurallar nelerdir, kullanıcı gizliliğinin sınırları nelerdir, gizliliğin korunması gereken/gerekmeyen bilgiler nelerdir, toplumu ilgilendiren konularda internet portallarının rolü ve sorumluluğu nedir, internet sahip olduğu gücü nasıl kullanmalıdır, internet-iktidar ilişkisi nasıl olmalıdır gibi etik ikilemler içeren pek çok soruyu tartışıyor. Benim için bu hikâyeyi izlemenin en keyifli taraflarından biri söz ettiğim tartışmalar. Her karakter kendi baktığı taraftan güçlü argümanlarla tartışmaya giriyor, etik ikilem ortaya konuyor. Hangi taraf kazanırsa kazansın ve verilen karar ne olursa olsun hikâyenin anlatım dili karakterlerin hiçbirini ve verdiği hiçbir kararı yargılamıyor, tüm karakterlere eşit bir mesafede duruyor. Hikâye boyunca sık sık bu tartışmaların tarafı olmak zorunda olan kadınlarımız Bae Ta-mi, Cha Hyeon ve Song Ga-kyeong ise bir yandan zorlu kararlar verirken bir yandan da arkadaşlık ilişkileri, aşkları ve aile ilişkileri üzerinden hayatın anahtar kelimelerini keşfetmeye çalışıyor. 
 
Benim için bu hikâyeyi izlemenin en keyifli taraflarından bir diğeri ise izlediğim birbirinden güzel çekilmiş/kurgulanmış sahne ve sahnelere eşlik eden müzikler. Bu noktada öncelikle şunu söylemeliyim; bir dizi sahnesinin nasıl çekildiği ile ilgili teknik detaylara hâkim değilim. Sadece kendince görsel zevki olan ortalama bir dizi izleyicisi olarak yapıyorum bu yorumu. İzlediğim birçok sahne, özellikle de hikâyenin kilit noktalarında duran sahneler görselleriyle, müzikleriyle ve bunların kurgusuyla sahnenin duygusunu çok iyi biçimde veriyor ve izleyiciyi sahnenin içine çekiyor. Seyir zevki yüksek sahneler sayesinde artık hepimizin pek çok kez kullandığı 10 saniye atlama özelliğine eliniz gitmiyor diziyi izlerken. 
 
Son olarak bir noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Buraya kadar anlattıklarımdan hikâyeye konu olan üç kadının da güçlü karakterler olduğu anlaşılıyor. Güney Kore toplumsal cinsiyet rolleri ve rol kalıpları konusunda nasıl bir noktadır bilmiyorum ama bu hikâyenin tüm karakterleri özellikle iş ilişkileri ve romantik ilişkiler konusunda bizim aşina olduğumuz toplumsal cinsiyet rol kalıplarının çok dışında bir yerde konumlanıyor. Bence bu da bu hikâyenin keyifli yanlarından biri. 
 
Search: WWW, her açıdan çok kaliteli bulduğum, izlerken çok keyif aldığım, bitince üzüldüğüm, izlediğim en iyi diziler sıralamasına giren bir dizi oldu benim için. Kore draması izlemeyi sevenlere kesinlikle tavsiye ederim. Okuyan gözlere sağlık, herkese iyi seyirler dilerim. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER